Bebeğimle aynı yatakta yatmak istiyorum nasıl yapabilirim?

zamilooni soruyor: 10

Bebeğim 11 aylık, aynı yatakta 2 yaşına kadar anneyle birlikte yatması çok faydalıymış bebek psikolojisi için. Fakat biraz dokununca uyanıyor, gece oradan oraya çok dönüyor, bir de üzerine gelirim bir yanını incitirim diye korkuyorum. Babasının gece uykusu ise öyle bir ağır ki, çocuğa zarar verir mi diye endişeleniyorum. Birlikte yatanlar var mı aranızda? Nasıl yapıyorsunuz? Hiç problem oldu mu?

Bu soruyu cevapla


38 Cevap


skisac

Ben 5,5 aylıkken işe başladım, oğlum 5,5 ay kendi yatağında yatmıştı, yanıma alınca daha rahat uyuduğunu keşfetmiştim. bizde 6. ayda beraber yatmaya başladık, bir kaç kere gece yataktan düş :(
yatağı duvara dayadık yatak bariyeri aldık, duvar ve başlık kısmına uzun yatak kılıfı diktirip içini yastık ile doldurduk :)
bende iki yaşına kadar beraber yatırmayı düşünüyorum.
Oğlum bana sarılıyor ben ona sarılıyorum onu koklaya koklaya uyuyorum.
gerçi 2 yaşında sütten keseceğim için 2 yaşını bir kaç ay geçebilir yatağı ayırmamda, ikisini aynı anda ayıramam psikolojik olarak sıkıntı yaratmasın istiyorum.
Ben 5,5 aylıkken işe başladım, oğlum 5,5 ay kendi yatağında yatmıştı, yanıma alınca daha rahat uyuduğunu keşfetmiştim.


kuzum

Biz bazayı çıkardık, yer yatağında yatıyoruz uzun zamandır. Bebeğim de kendi istediği zaman düşmeden inip çıkabiliyor böylece. Ben 18 aydır gece de hala 2 saatte bir emzirdiğim için uykum çok derin olmuyor. Bir de şöyle bir şey okumuştum: gece en derin uykunuzda bile yatak bitimini unutup yataktan düşüyor musunuz, bebekle uyumak da böyle oluyor. Yatağımızı da duvara dayadık. Bebeğim duvar tarafında, ben ortada.


fatma_anne

Kimden duydunuz bilemiyorum ama bence hiç doğru bir davranış şekli değil, çocuğu mümkün olduğunca özellikle o henüz farkında değilken yatakları hatta odalarını ayırmak gerekiyor bence, ki çocuk kendi kimliğine kavuşabilsin, 2 yaşına kadar sizinle uyuyan çocuğunuzu iki yaşından sonra nasıl ayıracaksınız? O süreç sizin ve çocuğunuz için ne kadar yıpratıcı olacak bir düşünün, emzirmek bahane değil bende 18 ay emzirdim ama her seferinde odasına gittim, evet zor oluyor ama her şey onlar için değil mi?


kuzum

Bebeğin anneye doyması denen şeyin genelde farkında değiliz. Sanıyoruz ki çocuk anne kucağına çok giderse alışır, anneyle yatarsa alışır. Tersine, doyar. Okuduğum bir psikoloğun da söylediği ve katıldığım şeyler: Anneyle bebeğin bağımlılık olmaması adı altında hemen ayrılması gerektiği, araya belli çizgiler çekilmesi gerektiği düşünceleri günümüzde kadının anneliğini ön plana çıkarıp, eşlik ve diğer pozisyonların da ötesinde tutmasının rağbet görmemesinden kaynaklanmakta. Artık kadın kariyer yapan, annelik adına eşini ihmal etmemesi gereken, öyle çocuğu için hayatını değiştirecek demodelikte olmayan bir varlık halini alıyor. Anneliğin bu ilk yıllarında çocuğun anneye doyarak güven duyması için yapılması gereken fedakarlıklar modern toplumda lüzumsuz görülmekte, güya ayakları üstünde sağlam çocuklar yetiştirmek adına bebekler vaktinden çok önce bu dünyaya tek başına gecelere, ağladığında annesini göreceğine, onun kokusuna doyacağına gecenin karanlığına bırakılmakta. Ben annesiyle yatan bir bebek değilmişim, fakat üniversitede tatillerde bile annemlerle yattığımı bilirim. Bir alışkanlık yok yani. Çocuk vaktinden önce tek başınalığa alıştırıldığında anneye bağımlı oluyor, annesine doyunca değil. 


fatma_anne

Ooo çok başka yerlere çekmişsiniz bu konuyu, çocuk sizin çocuğunuz canınız nasıl isterseniz öyle yapın...sweetmom

bence de ne zararı varki anne kokusunun bırakalım çocuklar bebekliğini doya doya anne sıcaklığında geçirsin farkındaysanız birkaçyıl öncesinin tezleri uzmanlar tarafından çürütülüp zamanla büyüklerimizin yaptıklarına dönüyorlar.


skisac

Anadolu Yaklaşımını benimseyen anneler 2 yaşına kadar çocukları ile yatmaktadır. Bu anneye doymak için gereklidir. benim denemeyle edindiğim tecrübede oğlumun uyku kalitesi benimle uyuması ile artmıştır. Benim bilmeden yaptığımın bu uygulamanın bir yaklaşım olduğunu ben oğlum 10 ayllıkken bir arkadaşımdan öğrendim. O zaman zaten 4 aydır kafamda kurduğumun benim için doğru yaklaşım olduğunu anladım.
Bu konuda Batı yada Anadolu Yaklaşımını seçmek ebeveynlerin kendi seçimine kalmıştır.
Ancak hiç bir annenin tembellik etmek için bu yolu seçmeyeceğini çocuğunun uyku kalitesi artarken kendi uyku kalitesinden feragat etmesinden bellidir.

Ben çalışan bir anne olarak oğlum çok geç yatarsa max 4 saat oğlumu görüyorum. gecede ayrı yatarsam uzak olacağımızı düşünüyorum.  Gece uyandığında beni yanında görüp öyle güzel sokuluyor yanıma tekrar uyuyor ki mest ediyor beni.

İnternette bu yaklaşım ile ilgili araştırma yapmak isteyen olur ise detaylı yazılar var.

Bu yaklaşım ile ilgili internetten ufak bir haber:

“Anadolu Padagojisi” İngiltere’de pedagoji literatürüne girdi

Fatih Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uzman Pedagog Adem Güneş’in kendi öz değerlerimizi analiz ederek ortaya koyduğu “Anadolu Pedagojisi” usul ve yöntemleri İngiltere’nin köklü üniversitelerinden, Bristol Üniversitesi'nde 'Yüksek Lisans tezi araştırma konusu' olarak akademik literatüre geçti.

“Her çocuğun özünde o çocuğun nasıl bir yetişkin olacağının şifrelerini barındıran çocukluk sırrı vardır” diyen Pedagog Güneş, “Bu sır, çocuğun içinde ‘buyurucu bir iç kılavuz’ olarak, mütevazı bir sabırla adım adım o çocuğun kişilik ve karakterini oluşturma mücadelesi verir” diyerek, Anadolu Pedagojisi’nin çocukları fıtratlarına göre eğitilmesi gerektiğinin altını çiziyor.
Nisan ayında yayınlanan ve yayınlandığı 5 aylık süre içinde 25 baskı yaparak çok satanlar listesine giren “Çocukluk Sırrı” isimli eserinde Güneş, çok çarpıcı ifadelere yer vermekte ve adeta pedagoji literatürünü Anadolu Pedagojisi’ne göre yeniden yapılandırmakta.
Araştırmada, Pedagog Adem Güneş’in, Nesil Yayınlarından çıkan “Kişilik ve Karakter Gelişiminde Çocukluk Sırrı” isimli eserine de sıklıkla atıfta bulunuluyor. Anadolu Pedagojisi’nin özü “Olduğun gibi görünebilme”, “Kendin gibi olma” veya “Fıtrat Pedagojisi” olarak tanımlanıyor.
Anadolu Pedagojisi’nin en temel unsurunun “güven” duygusu üzerine kurulu olduğunun altı çizilen çalışmanda, Pedagog Adem Güneş’in düşünce ve fikir yapısı da inceleniyor. Güneş’in, “Kültürel farklılıklar hesaba katılmadan pedagojik usul ve yöntemler belirlenemez” ifadesine vurgu yapılan çalışmada, Anadolu Pedagojisi’ne göre yetişen çocukların dikkat çeken dört temel unsurunu; “Etken, Duyarlı, Kolektif ruha sahip ve Güven hissi ile yaşama tutunan kişi” olarak tarif ediliyor.
Bilimsel yeniliklerin birçoğunu Avrupa’dan ithal eden ülkemiz, böylece bir ilki başararak “çocuk nasıl yetiştirilir?” konusunda Anadolu modeli ile dikkatleri çekti. Araştırmada, Anadolu Pedagojisi eğitim modeli ile Batılı eğitim modellerinden en bilinenleri olan, Waldorf ve Montessori eğitim modelleri karşılaştırılıyor.
İSTANBUL (CİHAN)- Fatih Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uzman Pedagog Adem Güneş’in kendi öz değerlerimizi analiz ederek ortaya koyduğu “Anadolu Pedagojisi” usul ve yöntemleri İngiltere’nin köklü üniversitelerinden, Bristol Üniversitesi'nde 'Yüksek Lisans tezi araştırma konusu' olarak akademik literatüre geçti.


fatma_anne

Ama ben bu araştırmaya katılmıyorum demiyorum ki,kesinlikle katılıyorum aman kucağa alışmasın vs. lerede inanmam evet zor olur anne için ama zaten büyüyünce istemeyecekler ne kadar alabilirsen kar, benim derdim aynı oda-hatta ebeveyn yatağında uyuyan çocuklar. Bebeğimi öyle büyütmedim demedim, çocuk elbette doyacak annesine ben iki üniversite mezunu bir anneyim çocuğumu başkasına emanet etmektense ona kendim bakmayı yeğlediğim için evde kalan bir anne, biz hala gece oğlumla yatıyoruz kitap okuyorum koyun koyuna uyuyoruz ama sonra kalkıp yatağıma gidiyorum, gece uyanıp çağırıyor yine gidiyorum uyuyunca yatağıma eşimin yanına geliyorum, bu çok yorucu ama olsun... Ama beni kimse çocuğu anne-babanın odasında hele ki yatağında uyumanın doğru olduğuna inandıramaz, çocuklarınıza iyilik yaptığınızı zannedersiniz yalnızca.

Ama herkesin görüşüne saygım var. Herkesin çocuğu kendine!revve

2 yaşına kadar emzirdim ve 2 yaşına kadar benimle yattı...Emzirmeyi bıraktıktan sonra kendi yatağına geçti..Hiç ama hiç zorlanmadım bu geçişte...Uykusu gelince odasına gider kitabını alır karıştırırken uyur...Bence mümkün olduğunca bu zamanların tadını çıkarın...Bebekliğinin keyfine varın. Kuzum'un da dediğiği gibi bırakın doysun..Şimdi istesemde yanımda yatıramıyorum Bazen tepkisini ölçmek için gel beraber yatalı diyorum "olmajj anne ben abla oldum"diyor..Yani büyüyüp gidiyorlar ve zaman çok çabuk geçiyor...


kedidirkedi

Ben dogdugu günden beri bir kez olsun aynı yatakta yatmadım hareketli olması, bir yerini incitebilecegim, nefessiz kalması gibi endişelerden. Benim yatagıma bitişik kendi yatagında yatıyordu. 6 aylıkken kendi odasında yatmaya basladı ama kızım 2 yasından sonra bizim yanımızda yatmayı ister oldu. Şimdi 2,5 yasında, bazen kendi yatagında bazen bizle yatıyor. Artık daha az hareket ediyor ama bu sefer de düşmesin diye kollamak zorunda kalıyorum sadece ben ve  kızım yattıgımzda. Ücümüz yatarken aramıza alıyoruz, sorun olmuyor :)Cevaplamak için Üye ol