çocuğu hiçbirşeyi kendi yapmak istemeyen/istememiş olan başka anne var mı?

babu soruyor: 2

Oğlum bugün 20 aylık oldu. Bağımsız ve kendi ayakları üstünde durabilen bir çocuk yetiştirmenin önemine inanıyorum ama sanırım benim ve eşimin bazı hatalı tutumları (yerine yapıvermek) ve oğlumun karakteri birleşince şu an herşeyi bizim yapmamızı isteyen bir oğlum var. Örnek olarak:

- kendini beslemiyor. bunda iştahsızlığı falan da etkili ve çok tartışılan bir başlık, detaya girmeye gerek yok ama bazen aç olduğunda ve mesela pilaav pilav diye gözüdönmüş bir şekilde oturduğunda bile 'hadi oğlum kendin ye' dersem ağlamakla öfkelenmek arası bir tavır sergiliyor.
- daha 9-10 aylıktı eline bardak veriyordum ve biraz biraz içiyordu. şimdi susadığında eline bardağı verdiğimde ellerini arkaya saklayıp aynı tepkiyi veriyor.
- kuru üzüm falan seviyor. onları da keni asla yemiyordu, ona yeni başladı yemeye.
- oyuncağı birşeylerin altına kaçınca elini uzatsa alacakken bile benden isteyip ben almazsam yine aynı tepkiyi veriyor. gerçi onda da hafif bir gelişme var.


ben 'bak şöyle yapabilirsin, gel beraber yapalım' vb teşvik etmeye falan çalışıyorum ama çok da tepki yaratmamaya çalışıyorum, çünkü üstüne gelinince kaçan bir çocuk, ısrarımın ters teptiğini çok net görüyorum. azimli değil, zora gelince hemen vazgeçiyor, sınırlarını denemiyor. ancak iyi yapabileceğine eminse girişiyor o işe ya da gerçekten çok çok zevk alıyor olması lazım. ama bu bir kısır döngü, denemedikçe yapabilirliği artmıyor; yapabilir olmadıkça denemiyor vb. genel olarak el becerileri iyi çocuklardan değil ama mevcut kapasitesi ile yapabileceği bazı şeyleri de yapmıyor.


sosyal gelişimin bir parçası da kendisi yapmak istemek değil mi? daha erken bu konuda kaygılanmak için belki ama yine de hafiften bu eğilimi görmek istiyor insan.

içimden bir ses herkes 2 yaş sendromunu 'ben yapacağım' diye yaşarken biz 'sen yap' diye yaşayacağız diyor.

benzer karakterde çocuğu olan var mı? 'zamanla geçiyor, hepsi kendi yapmak istiyor' cümlesini duymak istiyorum sanırım. var mı bunu söyleyebilecek olan? :))
Bu soruyu cevapla


12 Cevap


babu

Ben gelen yorumlari uzun uzun dusunup zihnimde cevaplayip buraya yazmamisim. Kusura bakmayin, hepsi cok degerliydi benim icin.

Beklentiyi azaltmak ama o yapmaya calisirken de sabirsizlik gosterip onun yerine yapmamak kritik galiba. Tesvik etmekle baski yapmak arasinda ince bir cizgi var. Ben onu da kaciriyorum bazen galiba. Benim onun yapabilirlikleriyle ilgili kaygilandigimi hissettigini hissediyorum. ben ondan birsey yapmasini isteyince noluyoruz simdi hali geliyor. Benim hadi yap dememle yapmadigi seyleri birinde gorunce yapiveriyor.

Kendimi rahatlatmam lazim once niye bu kadar takinti yapiyorsam bazi seyleri! Dediginiz gibi biz dogru yolu gosterirsek onlar biriktirip biriktirip hazir olunca o yola girecekler galiba.

Dun bir arkadasim, onun da kendine has bir kisiligi var, onu bunu yapmiyor diye dertleniyorsun, belki de o bir lider olacak dedi. :) olaya boyle de bakmak lazim galiba.

Beram, Gruen'i internette de arastirdim. Cok ilgimi cekti. Mutlaka okuyacagim. Tesekkurler oneri icin


ilal

Aslında kendi yapabileceği ama benden yapmamı istediği işlerde(koltuğun altında ki oyuncak gibi),''Sen alabilirsin kızım.Çünkü sen başarılısın.Hadi al,bende sana alkış yapayım'' diyorum...O arada sesimi de coşkulandırıyorum,bizimki de gaza geliyor ve heyecanla yapıyor...Kendini beslemesini ise kendi faaliyete geçirdi...Arkadaşları arasındaki iletişimde ise bana yönlense bile müdahale etmemeye çalışıyorum...'' bu kendi aranızda halletmeniz gereken bir durum ''diyorum...Ama tabi yine de hala bir çok işin ilk müracaat benim:)
Cevaplamak için Üye ol