5 yaşında diş düşürmeden farklı yerden diş gelmesi

My_LadyBird soruyor: 5

kızım ay sonunda 5 yaşında olacak

alt ön kesici dişleri düşmeden arkasından yenisi çıkıyor.
Çocuk diş hekimine götürdüm, süt dişlerinin çekilmesi gerekiyor dedi, çektirip çektirmemek konusunda çok kararsızım.
aramızda böyle bir durumu yaşayan çocuğu olan var mı acaba? Aramızda varsa Çocuk Diş Hekimi ondan da fikir almak isterim.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


Ayliz

Merhaba,

Bizde de aynısı olmuştu, gittiğimiz diş hekimi; öndeki diş sallanmaya başladığında her gün biraz biraz sallayın demişti. Diş iyice çene kemiğinden uzaklaşıp, düşmesine yakın siz de çekip, çıkarabilirsiniz.

Biz de ilk fark ettiğimizde oldukça şaşırmış, hatta endişelenmiştik ancak bazı çocuklarda böyle oluyormuş. Ama isterseniz başka bir diş hekimine de danışın.


Damla

Oğlumun şu ana kadar çıkan hemen hemen tüm kalıcı dişleri bu şekilde çıktı. Alt kesicilerde ortodondist arkadaşımız hiçbir müdaheleye ihtiyaç yok demişti. Üst kesicilerde ise biz yine aynı, bir şeye gerek yok diye düşünerek bir şey yapmadık, halbuki üst kesicilerin kapanışta alt kesicilerin gerisinde kalmaması için, geriden çıkma durumunda öndeki süt dişinin çekilmesi gerekirmiş. Biraz geciktiğimiz için oğlum birkaç hafta da yarım tel taktı garanti olması için. Özetle bir ortodontiste göstermenizi öneririm.


nisa2010

Yeni dişler gelmeye basladiysa mutlaka cektirin süt dişlerini


annelikzor12

Ben diş hekimiyim. Eğer süt dişleriniz yeterince sallanmıyorsa mutlaka profesyonel yardım alın. Aksi halde, yeri süt dişiyle dolu olan daimi dişiniz mecburen yamulacak çıkar. Sonra düzeltmekle uğraşırsınız ki emin olun maddi manevi daha zor olur.


london

HAYIR ..SUT DISINI CEKTIRMEYIN.BIRAKIN BEKLEMEYE ALIN.

DIS EKSILTMEYIN SAKIN..DAMAK ORTODONTISINE ZATEN 8-10 YASDA IHTIYAC OLURSA HEMEN DUZELIYOR
KIZIM 8 YASINDA ARKA GERIDEN CIKTI.DAMAKLIK ONERILDI VE HALA 12 YASA KADAR VAKTINIZ VAR DENILDI HEMDE ORTODONTI PROF UNDAN.2 AY TAKSIN YETER DENDI..
ORTODONTISTLER DIS HEKIMLERINDEN DAHA AYDINLATICI

SAYGILAR Cevaplamak için Üye ol