Bebeğim Bana Naz Yapıyor

MELEKLER soruyor: 10

Merhaba;

23 aylık dünyalar tatlısı bir oğlan cocuğuna sahibim..5,5 aylık iken çalışmaya başladım .anneannesi dahil 4 bakıcı değiştirdi.18 aylıktan 22 aylığa kadarda babası....şuan yine eski bakıcısı kendi evimde  bakmakta..benim problemim,oğlumam yemek yedirememek .uyutamamak,altını değiştirememek...yanşi temel ihtiyaçlarını karşılamama izin vermiyor ama bu sadece bana karşı bebekliğindede aynı şekildeydi. Ben bunları geçtim bir şekilde babası veya bakıcısı bu işleri görüyor.Ben zorlamıyorum artık ısrar da etmiyorum .Yeme,Tamam diyorum.Kendi yiyebilceği şeyler veriyorum veya sinirlendirmeden farklı yöntemlerle yedirmeye ....vs..Benim asıl sorunum akşam eve geldiğimde veya hafta sonu sürekli olarak benimle oyun oynamak istemesi...koltukta dahi oturamıyorum...Kaki diyor(kalk demek  :)  )  anlayacağınız onun oyun arkadaşı yım ama yöneten hep o benim istediklerim hiç bir zaman olmuyor....tamam ona  da okey...ama saat 12
 oluyor 1 oluyor hadi uyuyalım süt yapayım sana dediğimde sütünü içiyor ama uyumuyor oyna diyor.(yani oynayalım.)ben oynamadığımda veya başka birşey ile ilgilendiğimde   basıyor yaygarayı sanki bir yere vurmuş dayak yemiş gibi...ve susmuyor beni dövüyor kızıyor küsüyor..yere kapanıp ağlıyor ...ağlatmamaya çalışsamda uykusu geldiği için mutlaka ağlayacak huzursuz olacak birşey buluyor.........artık dayanacak gücüm kalmadı hergün 2 veya 3 te yatıyorum sabah 8 de işe geliyorum 6 ya kadar çalışıyorum ekstra ev işleri yemek bulaşık çamaşır vsss...bakıcım bu işlerle ilgilenmiyor...)bebeğin biberonunu bile ben yıkıyorum.ama oğlumla çok iyi anlaştığı için birşey demiyorum..Ve bunları sadece bana yapıyor babası ve bakıcı ile arası mükemmel ....onlara karşı hiç tavır almıyor ağlamıyor,onları yerinden bile kaldırmıyor.......Ne yapacağım bilmiyorum....Önerilerinizi bekliyorum.

Sevgiler

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


MELEKLER

İşi bırakmak çözümmü..Kadın çalışmayacak bebek bakacak diye bir kural .....Evet zaten problem bu hepimiz çalışmak zorunda olduğumuzu düşünüyoruz aslında çalışmak insan hayatında olan bir şey sadece kadında özel bu durum .Baba çalışır ,anne evde çocuk bakar amam baba eve gelince çocuk babasına annesine yaptıklarını yapmaz.Sonra baba sen bu çocuğa annelik yapmıyorsun..Birde annelik kursuna git der ..bu durum gerçekten evliliğimi bile bozmaya başladı..yakında Boşanma noktasına geleceğiz....ayberke

Arkadaşlar eskiden çalışan amaçocuk olduktan sonra evde olan bir anneyim.Kesinlikle evde çocuğa bakmak daha zor.Şimdi diyorum çalışırken dinleniyormuşumdiye.Evet iş ev işleri çoçuk derken anne yoruluyor ama sadece evde olan anne daha çok hırpalanıyor.Yoruluyor.Çocuğunuza gelince bakıcı yeteri kadar çocuğunuzun enerjisini attıracak aktiveteler yapmıyor demekki.Enerjileri çok oluyor.Birde gündüz uykusu çok ise onun bir kısmını kaldırmakta alternatif.Bu arada akşam anne ev işleri yaparken baba da çoçukla ilgilenecek çoçugun dikkatini dağıtacak oyunlar yapmalı.Srumluluk paylaşılmalı.


nihal58

ne diyeceğimi bilemedim gerçekten Allah sabır ve kolaylık versin sanırım bu gerçekten çalışan anne sendromu denen şey. Bende çalışıyorum ve akşamları oğlum da devamlı benimle olmak istiyor ama gene de bu kadar abartılı derecede değil sanırım bizi özlediklerinden böyle yapıyorlar.  Bir yerde okumuştum anneye ceza vermeye çalışırmış çocuk yani bütün gün beni bırakıp nereye gittin neden gittin demek istermiş kendince. Bunun orta yolu nedir inan bilmiyorum, inşallah büyüdükçe ve birşeyleri anladıkça düzelir.


CokBilmis

Ben yarı zamanlı çalışıyorum. 2 yaşına kadar da hemen hemen tamamen ben baktım sayılır. Ona rağmen bu anlattıklarınızın hepsini benim kız da yapıyor :) Yani çalışıyourm diye kendinizi suçlamayın, doğrudan çalışmakla ilgisi yok olayın. Fikir soruyorsunuz diye nacizane ben olsam şöyle davranırdım diye anlatayım:

1. Benim kız da benden yemek yemiyor. Akşam yemeğini kestim. Günde 2 öğün (kahvaltı ve saat 4-5 gibi kuşluk) besleniyor. Akşam da bizle beraber yerse yoğurt, meyve vs veriyorum. Kilosu da boyu da %90 persentilde. Demek ki sorun yok, istemezse yemesin. Eğer bana aç gibi gelirse makarna teklif ediyorum. Kendi ekndine en rahat yiyebildiği ve en sevdiği yemek. Bazen yiyor, bazen onu bile reddediyor. Demek ki aç değil diyorum, rahatlıyorum. Haftasonları dışarıda yediğimizde ise babası yediriyor. Mama sandalyesini babasının yanına koyuyorum. Eğer kalabalık bir grupsak ben olabildiğince masanın uzak tarafına geçiyorum. Gayet güzel yiyor bu şekilde :)

2. Benim kız da sürekli benle oynamak istiyor. Ben de oynuyorum. Oyun onun oyunu ve kuralları da o koyuyor. AMa eğer yorulmuşsa, sıkılmışsa ilgisini çekecek bir aktiviteyi sırada bekletiyorum. Bir şeyler oluşturmak çocukların hoşuna gidiyor. Birlikte elişi kağıtlarından böcektir, ağaçtır yapıyor; sonra da babaya gösterip aferin alıyoruz. Hamur oynuyoruz, suluboya yapıyoruz.

3. Yorulması lazım. Özellikle bakıcı dışarı çıkarmamışsa ayazda bile 1 saat dışarı çıkarıyorum. Sonra da bebek küvetini doldurup, içine oyuncaklarını atarak banyo yapmasını sağlıyorum. Hem yarım saat suyun içinde oynuyor, hem de sıcak suyla gevşiyor.

4. Yatacağı saati net olarak bilmesi lazım ve sizn de asla taviz vermemeniz lazım. Mesela banyo yapılır, masaj yapılır ve uyunur. Ya da televizyonda Kayu izlenir ve Kayu bitince uyunur. Her gece bunu yaptığınızda, Kayu bitince uyuyacağını öğrenir. İtiraz etmeyi deneyecektir. Ama anne olarak ona sınırlarını öğretmek sizin göreviniz. EĞer kızım uyumak istemezse beraber uyuyoruz. Eşim de yatıyor, ışıkları söndürüyoruz ve uyuyoruz. Ama cidden uyuyoruz :) Akşam 9'da yatıp uyuyoruz. Hem ertesi güne uykunuzu almış kalkarsınız hem de hepiniz uyuyunca şımaracak yeri kalmaz bebeğinizin :)

5. Bir de ağlamalarına karşı direneceksiniz. Mesela uyumamak için ağlıyor diyelim. siz de pijamalarınızı giyin ve yatağa girin. Gerekiyorsa odanın kapısını kitleyin hatta ışığı açıyorsa duyu sökün yerinden :) (Bizim elektirik açma düğmemiz çevirmeli, yerinden çok kolay çıkıyor). Işık kapalı, anne yatakta uyuyor, kapı da kilitli. Ağlayarak sizi ikna etmeye çalışınca da kibar kibar konuşun. Sizi duyamayacak kadar bağırıyorsa, ağlamasının hafiflemesini bekleyin. Sevdiği şeyleri yapın. Kızım masal dinlemeye, saçımı tutmaya bayılıyor mesela. Hemen eline saçımı veriyor ve çok heyecanlı bir masala başlıyorum. Sizin de vardır bebeğinizi ilgisini çekecek bir şeyler. Yani anne sizsiniz: Yatması için ikna etmeniz gerekyor. Uykusuzluktan bayılmasını beklemek bir çzüm değil.

6. Aynı şekilde mesela siz telefonla konuşurken ağlamaya başlıyorsa hızlıca "Şu anda telefonla konuşuyorum, bittiğinde geleceğim ve en sevdiğin oyunu oynayacağım" deyip balkona ya da arka odaya kaçın. Babası ilgilensin bu arada. Geri dönünce de hakikaten söz verdiğiniz oyunu oynayın. Yalnız oynarken kesinlikle başka bir şeyle ilgilenmeyin: Yan gözle de olsa televizyına bakmayın, eşinizle gününüz hakkında konuşmayın, patronunuzla yaptığınız münakaşayı aklınıza getirip boş gözlerle oğlunuza bakmayın. Hemen anlıyor ve daha çok sinileniyorlar.

7. Ev işleri için geceleri kullanın. Kızımla bir iki gece erkenden yatınca, 3. gece o uyuduktan sonra yataktan capcanlı çıkıyorum mesela. Çamaşır makinesini doldurup, 7 saat ileri atarak çalıştırıyorum. Böylece sabah bitmiş oluyor çamaşırlar. Sabah uyanır uyanmaz çamaşırları serebilirsiniz, ya da bebeğinizin bakıcısından çamaşıları kurutma makinesinden çıkarıp katlamasını rica edebilirsiniz.

İnanın nazları hep anneye geçiyor. Benim yardımcım bile "Ne bana, ne de anneanneye böyle davranmıyor" diye şaşırıyor. Bu durum en çok bizi sevmelerinden ve izim de onları çok çok sevdiğimizi biilmelerinden kaynaklanıyor. Biliyorlar ki bize her ne yaparlarsa yapsınlar biz onları çok seviyoruz. Belki de sırf bu "her durumda kabulleniliyor" olma hissini tatmak için yapıyorlardır. Bilemiyorum. Ama inanın yalnız değilsiniz. Durumun çalışıyor olmanızla da bir ilgisi yok.


papish

ayberke+10000000.....evde olmak inanın daha zor ve yıpratıcı..bir kere yüzgöz oluyorsunuz..siz daha değerlisiniz sizi özlüyor..bizden ise bıkıyor...bence bakıcı gündüz dışarı çıkarsın her gün yorsun..babada gelince boğuşsun top oynasın onlarda bitmez tükenmez bilmeyen bir enerji var...sizi özlediği için naz yapıyor..sizin işinizde zor haklısınız..ama evliliğinize bebeğinize sahip çıkın eşinizle açık konuşun ...bir arkadaşım geçenlerde hasta olmuştu çalışan bir bayan geçmiş olsun diye aradım rapor alsaydın dedim evde bebek rahat vermiyo dinlenemiyorum işte dinleniyorum dedi..çok haklı şuan gribim ve dinlenemiyorum..MELEKLER

Hepinize teşekkürler ..ama bizimki noktayı koydu zaten ...eşim ....İnsan paylaşacak birini arıyor...Aradı ayrılacakmışız ....:(((papish

yeşimdemircan çok üzüldüm..inş. her şey zamanla yoluna girer..


MELEKLER

TEŞEKKÜRLER...MELEKLER

TEŞEKKÜRLER...


selenn

Nedeni bilemem ama birikim mutlaka vardır bu tür kararlarda lütfen sabırlı  ol sen hemen pes edip karar verme mücadeleni yap derim nacizane fikrim oğlunuz için yuvayınızı ayakta tutmaya mecbursunuz tabiki gittiği yere kadar ama ayrılınca sanki daha mı iyi olacak sanıyor eşin lütfen sen yapıcı ol enazından konuşun sorunlarınıza çözüm yolu arıyıp bulun...Cevaplamak için Üye ol