Rüyasında canavarlardan korkan 4 yaşındaki kızım için kitap tavsiyeleri

berencim soruyor: 8

Merhabalar 4 yaşındaki kızım gece rüyasından ağlayarak uyanıyor ..sabah kalktığında rüyasında canavar gördüğünden ve çok korktuğundan bahsediyor..bu gelişiminin bir parçası biliyorum..kitap dinlemeyi çok seviyor faydasını olucağını düşünüyorum bu nedenle onu daha fazla sakinleştirmem adına önerebileceğiniz kitaplar var mı acaba??

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


gulerce

Merhaba,

Benim kizim da benzer davranislar sergiliyor. Son birkac aydir bu boyle, 4 yas olmak uzereyiz. Korktugu seyler sikca degisiyor, Pamuk prenses masalindaki cadi, sirinlerdeki Gargamel, vs. Kitaplardan mesaj almak konusunda fena degiliz, benim de aklimda kitapla bu isi cozebilir miyim acaba sorusu var! Biraz arastirdim, Sakar Cadi Vini serisi var, Is Bankasi veya Yapi Kredi Yayinlarindan... Yoksa olumsuz duyguyu pekistirmis mi olurum? Belki de konuyu degistirmek daha iyi! Bilemiyorum, pek yardimci olamadim sanirim. Sakar cadi kitaplarini yilbasi hediyesi olarak aldim, bakalim deneyince size haber veririm.


EmineKartal

Merhaba

Kizimda bu tip korkular olustugunda su kitaplarin faydasini gormustuk: tubitak yayinlarindan Korkmuyorum, mandolin yayinlarinda Aysen Oy'un Zeynep'in Dus Sandigi.

Bir de korkulari yoksaymamak korkuya sebep olan sey uzerine konusmak iyi geliyor.


pinarsenyuva

Vini serisi güzel, görsel olarak da çok keyifli, öneririm. Bir de aklıma tostoraman geldi, canavar olarak oldukça sevimli bir canavar:)


berencim

Konuşarak anlatmaya çalışıyoruz,asla yok saymıyoruz korkusunu..rüyasını resime dökmesini îstiyoruz sonra o canaara şapka bıyık yaparak komik hale getiriyoruz..hatta minnie faresi ve ona sarılıp uyuyor minnie fareye diyorum ki geceleri kızımı canavarlardan koruma görevini sana veriyorum canavarlar gelirse kov onları bu çok hoşuna gidiyor br de hikayeye anlatırsak daha etkîleyici olacağına inanıyorum ..verdiğiniz kitap isimlerini inceliycem teşekkür ederim:))Sanemm

Biz bu sorunu şöyle çözdük ; Bebekliğinden beri odasına kapıyı tıklatarak giderdik, konuşmaya başladıktan sonra "gelebilirsin" demesi üzerine kapısını açıyorduk. Kreş arkadaşından duyduğu "öcü" korkusunu, "burası senin odan, biz kapıyı tıklatıp sen gel demeden gelemiyorsak öcü de gelemez" dedik. Bu sayede "öcü" korkusu bitti.

Daha sonraki gün, arkadaşından duyduğu evin içinde büyük kelebekler var korkusunu onun hayaline ayak uydurarak yendik.Şöyle ki ; Elimize boş bir poşet alıp, havaya zıplayarak hayali kelebekleri çöp poşetine koyup, apartman görevlisine verdik bu sayede bu korkudan da kurtulduk.

Bir de " gece terörü" mevzusu var, rüyasında karışık şeyler görüp ağlayarak uyanma, zor sakinleşme durumu, bunu da birkaç gün takip edip saatini tespit ettik (sıklıkla aynı saat ve yakınında olur), rüyayı rem uykusunda gördüğü için, bu saatten yarım saat önce tuvalete kaldırıp, tuvalette konuşup uyandırıp, tekrar yatağına koyduk.Yeniden uykuya daldığı için direk rem uykusuna geçmemesi nedeni ile kabuslardan kurtulduk. Muhtemelen sizin çocuğunuzda her akşam aynı saate yakın kabus görüyordur, saatini takip edip bu yöntemi düzenli uygulayın.


berencim

Sanemm çok güzel tavsiyeler özellikle kelebek mevzusu çözümü

Çok iyi bu gece deneycez mutlaka:))


ecehankoc

Benim kizimda da ayni sorun var. Tavsiyeleri ilgiyle okuyorum.


tutQ2cheege

Bende bu kitabı tavsiye edeceğim.Benim çocuklarımda çok işe yaradı ;)Cevaplamak için Üye ol