Mecburi sezeryan olanlar??

delimavi soruyor: 10

merhaba,oğlumu normal doğurmayı çok isterken normal doğum anından apar topar sezaryana alındım.şimdi oğlum 19aylık ama ara ara sezeryan olayı aklıma takılıyor.birde doktorumun aceleciliği yüzünden olunca bana çok koydu:(siz neler yaşadınız benim gibi aklınıza takıldımı?  


not:tabi ki oğlumu sağlıkla kucağıma aldığım için şükrediyorum ama doktorumun tavrını hazmedemediğimden bunu yaşıyorum.

Bu soruyu cevapla


34 Cevap


delimavi

cereninannesi geçmişi olsun canım :(tabi seninki sağlık için sezeryan olman daha hayırlıymış...


delimavi

annevebebiş doktorum bende o beceriyi görmemiş açıklaması bu yani,ben ilk kez doğum yapıyorum ne kadar tecrübeli olabilirimki bu konuda ayrıca doktorumun yardımını hiç görmedim.:/


admiral_

benim karnım düşmemişti bile 40 haftayı doşdurdum tık yok açıklıkta yok..zzaten normalde yapamazdm:)hayırlısı buymuş:)


gulenozel

Ben hamilelik boyunca pek düşünmemiştim ama normal olur diye bekliyordum, cereninannesinden farklı olarak benim de beynimde bir rahatsızlığım vardı, norolog normal dogurabilirsin ama her 2 sekilde de ( Sezeryan ya da normal) epidural yok dedi. Ben de dalga geçerdim cok normal olacak dogum die:) sonra oğlum normalin üstü büyümeye başladı ve 39. Haftada 4,5 kilo göründü ultrasonda. 4 kilo üstü Sezeryana alırız ama sen iri bir kadınsin belki doğurursun dedi doktor. Peki dedim bekleyelim. Sen mısın bunu diyen annem bir yandan kayınvalidem bir yandan, yok bekleme yok cok kotu yirtilirsin, bebek gelene kadar 5 kiloya yaklaşır, kanalda takılır, neler neler ... İlk bebeğim o kadar korktum ki, randevu aldım, doktorda iyi yaptın risk büyüktü demez mı!!! 39+3de Sezeryan oldum. Ama epidural yasak oldugundan genel aneztesi oldum. Oğlumun doğumunu görmedim, ilk memeye tutuslarini hatırlamıyorum, Bunları yasamak isterdim:( Bir dogum hikayem yok, ay suyum su saatte geldi diye anlatacak bir hikayem yok. Hayırlısı böylemis elbette.


gulenozel

Bı de sunu eklemek isterim, tam ameliyathaneye götürülürken bir Hemsire fotograf makineniz nerde bebekle çekicez seni dedi ( epidural saniyordu) benden sorumlu Hemsire yok gülen hanım genel aneztesi olacak fotograf makinesine gerek yok dedi, bu da icimde bir uktedir:(melihece

benim kuzum ultrasonda 58cm ve 4.5 kg gözüküyordu kafa cevrsi de 37 cm veriyordu. ben zaten penik bir tipim normal dogum aklımda yoktu epidural sezaryen istiyordum. dr um 38. haftada alttan muayene etmesi gerekti onda bile inledim epidural önermedi genel anesteziyle dogum yaptım ve devamında agrı pompası kullandım ki mucize bir alet siddetle tavsiye ederim:)


sonra bir baktık ki kuzu 3680gr 51 cm dogdu ama bas cevresi 37 cm di gercekten ve ilk doğumda 35 cm üstü sezaryen yapıyorlar. bu arada doğumhaneye foto makinesi aldılar ve karnımdan ilk cıktıgı an cekmişler yağlı yağlı canım kuzum benim:))


gulenozel

Benimki ama gercekten 58 cm ve 4,5 kilo doğdu:) bana fotograf makinesi almadılar valla:) öyle olduk çıktık ...


delimavi

gulenozel maşallah tosuncuk gelmiş,zaten zor olurmuş:))delimavi

beni anlayıp yorum yazan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum:))


eloskovecanuk

ben de son ana kadar her türlü donanıma (kurslar, kitaplar, yogalar, yürüyüşler:) sahip olarak normal doğuma odaklandım..doktorum da rutin normal doğurtan bir insan...40 hafta oldu tık yok açılma falan.Son gün baktı eşde kireçlenme başlamış dedi, haftaya da kongreye gidiyorum, aklım sende kalır, bişey olursa arada üzülürüm, gel yayın suni sancı deneyelim dedi. Ben de iyi dedim.

Sabah 10 akşam 4 suni sancı verildi.Tık yok, ne açılma ne sancı.Arada doktor 3,4 kere geldi yok dedim biraz daha bekleyelim..Ama en sonunda bebeğin kalp atışları düşünce, ailem falan da paniğe kapıldı,iyi tamam lanet olsun sezeryana alın dedim:D Ama tabi çok ağladım giderken ıyyy iğrençti yine hatırladım da .
 
Fakat Sonrasında hiç pişman olmadım, ne emzirme sorunu ne de hareket kabiliyeti problemim olmadı. Ama hep düşünürüm belki de bekleseydik ertesi gün kendiliğinden gelirdi falan diye..Ama eğer bunun ırsi olduğunu düşünürsek de annem 40 sene önce abimi ve beni sezeryanla dünyaya getirmiş bi insan..O da çok suni sancı almış falan ama olmamış..

Senin gibi aklıma geldiğinde başka yönden bakıyorum olaya, bi sağlık problemi olmadığı için şükrediyorum.Benim de şansım buymuş diyorum, ama falancanın kızı normal doğurdu  diye duyunca da kıskanıyorum ne yalan söyliyim...:D Ama kısaca olan olmuş işte:)Cevaplamak için Üye ol