0-6 ay bebek icin oto koltuk duz olmadigi icin omurgasina zarar vermez mi?

evren313 soruyor: 7

Bebeklerin ilk 6 ay oturma pozisyonu alamadigini goz onune alirsak hastanecikisindan itibaren 1 yasina kadar kullanilan oto koltuklarin ic dizaynlari dumduz degil oldukca kavisli duz yatis pozisyonu yok.Bu durumda celiski yasiyorum ltf bilgisi tecrubesi olan arkadaslar cevap verebilir misinz?Tskler.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


Smryna06

Oto koltuğu almak için bence henüz erken, biz tam olarak oturmaya başladıktan sonra aldık, bebek arabası yanında ana kucağı aldıysanız onu emniyet kemeri ile arabaya bağlayabilirsiniz.


hulia

benimde herzaman kafama takilan bir konudur ve bu yuzden kizimi fazla icinde tutmadim her ne kadarda anne karnindaki pozisyon denilse dahi bebek sonucta anne karninda oturus pozisyonundan dolayi bir eklem ve omurilik bozukluguna maruz kalmiyor anne karninda zaten suyun icinde isterse elleri yuzunde bacaklari karnina cekik bir bicimde basasagi dahi durabiliyor ama anakucagi tamamen oturmaya dayali bence riskli ben guvenemiyorum isteyen uzman istedigini soylesin ir bebegi en iyi annesi anlar.


neretva

Hayır sorun olmaz. Bebek sizin karnınızda da düz değil, sıkışık ve bükülmüş vaziyette. Bel boşluğunu ve kafasını desteklemek için de çoğu iyi oto koltuğunun 0-3 ay için kullanılabilecek parçaları var. Bizim çocuk doktorumuz hiç merak etmeyin, kesinlikle sorun değil demişti. Zaten düşünürseniz bu koltukların zorunlu olduğu Amerika ve Avrupa'da uzun süre testler ve araştırmalar yapılıyor, pediatri dernekleri olur veriyor, ancak ondan sonra bu koltuklar üretiliyor. Tabii ki yenidoğanla 8 saat araba yolculuğu yapılmaz. Maksimum 2-3 saat oturabilir. O zaman da 3 aydan küçükse kesinlikle mola verilmeli.

Oturtmak istemiyorsanız tabii ki siz bilirsiniz. Ama o zaman da kesinlikle arabaya bindirmeyin. Araba 20-30 km hızla bile gitse, ani bir frende veya arkadan çarpmada bebeği ne siz kucağınızda tutabilirsiniz ne de içine koyacağınız bir beşik. Bu konuda çok sayıda araştırma ve ibret verici gazete haberi var. Kısacası bebeklerimizi ya araba koltuğuna oturtup arabaya bindirmeliyiz ya da hiç arabaya bindirmemeliyiz. Bu konuda hassasım :)


firis

neretva ya katılıyorum binlerce kişi kullanıyor bu koltukları hatta ben bazen zorunlu olunca bebeği yanıma alabilmek için evde bile kullanıyorum.Büyük kızımda da kullanmıştım bene zararı yok hatta araba içinde zaruri.Damla

Anne karnında aylarca bükülmüş olarak yatıyorlar. Yenidoğanlar kucağınıza aldığınızda da hep kendilerini toplayarak anne karnı pozisyonuna geçmeye çalışırlar. Bebeklerin omurgaları henüz çok esnek olduğu için yetişkinlerin burnu bile kanamayan kazalarda kemikleri koruyacak sertliğe ulaşmadığından omurilikleri zedelenerek çok ağır ölümcül ya da sakat bırakan yaralar alabiliyorlar. Bu koltuklar en azından teknoloji ve bilimin imkan verdiği ölçüde bebekleri iyi korumak üzere onların ergonomisine uygun şekilde tasarlanıyorlar. Bebeğinizin kilosuna uygun, testleri yapılmış, standartlara uygun bir koltuğu kullanım kılavuzunda belirtildiği şekilde monte ederek güvenle kullanabilirsiniz. Bizim bebeklerimizi çok gazlı zamanlarında yataklarında uyutamadığımızda ana kucaklarında (oto koltuğu) uyuttuğumuz zamanlar oldu. Bez bölgesinin özellikle sıcak ortamlarda biraz fazla baskı altında olduğundan, daha kapalı kaldığından bu koltuklarda uzun oturtulduklarında pişik, isilik olmaya daha eğilimli olduklarını düşünüyorum. Bu nedenle yarım saatten uzun süre oturması gerekecekse pişik kremi sürmeye özen gösteriyorum. Yolda uyuyakalırsa eve gelince yatağına aktarmaya veya en azından kemerini açıp bez bölgesini rahatlatmaya çalışıyorum. 


evren313

Çok çok tesekkur ederim herkese guzel cevaplari icin,biz de otokoltugunu mutlaka almaya karar verdik soylediklerinize gore bebege zarari uzun saatler oturtmamak sartiyla olmayacak.Uyarilariniz icin de cok tesekkur ederim ilk kez anne oluyorum bulgi ve tecrubeleriniz benim icin cok degerli.


Cansu88

bnm oglum ilk 3-4ay nerdeyse tum uykularini orda uyudu imkani yok yatakta yatiramadim en sonunda oraya sigmadi bende kaldirdim zor oldu yataga alismasi ama alisti yani zarari olmadi hatta belinese hafif destekte koymustum benCevaplamak için Üye ol