Çekirdekli Meyveler ve Kuru Yemiş

Ozlem_Can soruyor: 5

Merhaba,

Çocuklarınza ne zamandan itibaren zeytin, kiraz gibi çekirdeği çıkarılması gereken yiyecekleri çekirdeği ile vermeye başladınız?

Can hiçbirşeyi çiğnemeden yutmuyor. Sanki çekirdeği de çıkarırı gibi geliyor ama yine de öyle çok olay duyuyor ki insan tedirgin oluyor.

Bir de birkaç gündür badem fındık gibi kuruyemişleri ezmeden veriyorum elimle tutup küçük bir parça ısırttııryorum. DÜn bademi elimden kapıp yedi. Düzgün de çiğnedi ama bunlar için de erken mi yoksa sizler de 18 aylıkken başladınız mı merak ediyorum.  


Bu soruyu cevapla


5 Cevap


EsraEA

Benimkiler daha erken bile başladı. 15 aylıkken keçiboynuzu kemiriyorlardı. Arada yuttular. Hatta bir keresinde oğlumun yediği kayısının çekirdeği kayboldu :))) Çiğnemeyen oğlum bu tarz meyvelerle zeytinlerle çiğnemeyi öğrenmişti. Benimkiler 18 aylık bile olmadan çekirdeği ayırmayı öğrendiler. Gerçi 22 aylıkken gene oğlumun ciğerlerine bir şüpheli ceviz kaçırma hikayesi var. O da çekirdekli şeyler hariç avucuna doldurup ağzına tıkar oğlum. Hatta geride kalanı avcunun içiyle ağzına doğru ittirerek yer. (küreğinin sapıyla bile ittirmişliği vardır :))) .
Benim bu kadar rahat olmamın sebebi, ilkyardım biliyor olmam. Annemler de genelde benim yanımdayken ilk sebze meyve denemeleri yaptılar. Ben gene de kaçma durumunda ne yapmaları gerektiğini hep göstermiştim. 
Meyve fileleri var. Ben hiç denemedim. 18 ay için uygun mu bilmiyorum. Şöyle bir şey:

http://www.e-bebek.com/beslenme_aksesuarlari/nuby/nuby_sebze_meyve_filesi/NUB-84678


Ozlem_Can

Fileyi biz çok küçükken denemiştik ama artık 12 tane dişi var. Çiğnemeyi de biliyor. Sanırım çok gerek yok. İlkyardım konusu kritik bence de. Ben de mutlaka bir ilkyardım eğitimi almak istiyorum.  


Ulku

benim kucuk yavru bu hafta cekirdegiyle kiraz yemege basladi.
ustelik ablasi hala cekirdeginden korkup butun olarak agzina almayi reddediyorken ablasina ogretti nasil yenecegini hehe.


lugesya

açıkçası biz ancak başladık diyebilirim çekirdeklileri rahatça vermeye ..zeytin, kiraz çekirdeğini çıkarıyor artık. Kuruyemişlerden de badem ve cevizi çiğneyebiliyor ..


Ulku

valla eliyle de degil portleterek agzindan cikariyor.
3 bucuk yasindaki kizim yapamazken onun yapmasi beni de sasirtti.
bunu biraz saldim cayira buyutuyoruz, "aman yapamaz" demeyisimizde onun etkisi var.Cevaplamak için Üye ol