Bebeğinizi geceleri nasıl ve kaçta uyutuyorsunuz?

montana soruyor: 8

16,5 aylık oğlumu geceleri 9 gibi uyutmak üzere odasına giriyoruz. Ancak 11 gibi çıkabiliyorum odadan :( Bu süre zarfında nasıl şekilden şekile girdiğimi bir ben bilirim bir Allah. Sonunda resmen yalvarır oluyorum uyuması için :( Siz çocuğunuzu nasıl uyutuyorsunuz??? :(( Lütfen bana "uyku rutini", "ağlaya ağlaya kendisi uyumayı öğrenir" gibi şeyler söylemeyin. Bizim de bir uyku rutinimiz var. Uyku tulumunu giyiyoruz, Oyuncaklarını topluyoruz, evdeki tüm ışıkları kapatıyoruz. Aydede'ye ve babaya iyi geceler diliyoruz. Odasının ışıklarını da kapatıyoruz. Yani evde hayat duruyor gerçekten. Sonra sütünü içiyor. Arkasından beni emmek istiyor. Arkasından su içmek istiyor. Sonra koltuğa oturuyorum, bana sarılıyor, ninniler söylüyorum, içinde kendisinin ve arkadaşlarının isimlerinin geçtiği masalcıklar anlatıyorum. Sonra kucağımdan inip yatağına gitmek istiyor. Yatırıp sırtına pış pış yapıyorum. Ama bu kısmın ne kadar süreceği hiç belli olmuyor. Tekrar tekrar kalkıp geri yatabiliyor. Her seferinde kararlılıkla "oyun vakti değil, uyku vakti" diyorum; ama ne çare... Yanına yatmayı ve sessiz kalıp kıpırdamamayı denedim, 1 saat kesintisiz salya sümük ağladıktan, kafasını yatağa çarpıp burnunu kanattıktan sonra kucağıma aldığımda bile çocuk sakinleşmedi, gece 1de ancak uyuyabildi. Böyle yapmak, ağlatmak istemiyorum. Kendi kendine uyusun diye bir derdim yok, ona sarılayım, sıcaklığımı hissetsin, problem değil. Ama uyuması 2 saati bulmasın lütfen :(( Bana yardım edin, siz napıyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


Cansu88

Aglar aglar ve aglar sallarim aglar emziririm aglar severim aglar 10 da yatirrim 2 de uyur 13 de yatirsam 6 yi bulur

Bizim oglan gececi ne yaptiysam uyumadi sallamadan gecedede 6-7 kere uyanir . Akil saglumi 7 aydir yitirmedim merak eden varsa ama yakindir;)))


opposition

ben de kaç gece sinir harbinden sonra pes ettim, ortamdan da çatlasam gece mutlaka 23 den önce uyutamıyorum, karşılıklı gerilmektense akışına bıraktım, akşam 10 da gidiyorlar yatağa, odada başlarında beklersek daha da uzuyor, çıkıyoruz ama arada sapıtmasınlar diye yokluyoruz, max 1 saatte uyuyorlar. Sabah 7.30 kalkış, öğlen 2-4 yada 2-5 arası uyku. Öğlen uykusu uyutmadan olmuyor, dayanamıyorlar. Geçen c.tesi gündüz uyumamışlardı. Cem 8.30 da sızdı ama 1 saat sonra kalktı ve yine 11 de tekrar uyudu !


Sanemm

Biz 18'de uyuyoruz. Uyku rutini adına uyku vakti tabiri yeterli oluyor artık. Önce emiyor ardından tulumunu giyiyor, rutin dualarımız, iyi niyet ve temennilerimizin ardından odasından çıkıyoruz kendisi uyuyor.


Bu duruma nasıl geldik derseniz ; Doğduğundan itibaren gece gündüz kavramını öğrettik, güneşle kaldırıp güneşle yatırdık, ilk 5 ay biraz mızırdanırdı yatarken sonra oda geçti. Uykuya dair yapılması gereken bence; acaba bunu da mı denesem diye çocuğu deney tahtasına çevirmeden, hep aynı tutumu sergilemek.

Tabi bir de gün içerisinde bebeğinize ağlayarak istemeyi öğretmişseniz, malesef ki bebeğiniz aynı tutumu gece de sergiler. Biz evi müsait hale getirip doğduğundan beri özgür bıraktığımızdan (her gün mutfak dolapları boşalır) ağlayarak istemeyi öğrenmedi sanırım. Bu nedenle bazen koyarım yatağına uyumaz kendi kendine konuşur ama ağlamaz. Ağlamanın bir iletişim olduğunu düşünmüyor artık. Siz de gününüzü bir gözden geçirin, bebeğiniz yanına yattığınızda sürekli ağlıyorsa sizden tepki alacağından emin olduğu için ağlıyordur. Bu eminliği de gün içinde tecrübe ediniyordur. Bu da sizin uyku konusunda kararlılık göstermenizi engeller. 

Kolaylıklar dilerim...


montana

Sorulara cevap vereyim; Evet, çalışan bir anneyim, sabah 8 akşam 17:30 mesai saatlerim, dolayısıyla sabah 7:30da evden çıkıp akşam 18:30da eve girebiliyorum. İşi bırakmam gibi bir şey söz konusu olamaz, maddi açıdan değilse de kariyerim açısından, senelerce okudum, master yaptım vs, bunları silip atamam.  Ağlayınca istediğini yaptırma mevzusuna gelince, hiçbir zaman şımarık ağlamalara taviz veren bir anne-baba olmadık. Bir şeye izin vermediğimizde tabii ki ağlamaya başlıyor, kendini yere atıyor, "annecim, ağlayarak bir şey yaptıramazsın, güzelce iste, uygunsa izin veririm" diyorum, artık anlıyor ve susuyor. İstediği şeyi düzgünce gösteriyor, olursa veriyorum, olmazsa nedenini anlatıyorum, yine ağlarsa "ağlayarak olmaz, boşuna uğraşma" diyip dönüp arkamı başka şeyle uğraşıyorum. O da susup yanıma geliyor, barışıyoruz :) Gündüz vakti şımarık ağlamalara tahammülümüz yok; ama gece uykudan önceki ağlayışı farklı. erçekten farklı, bu "uyumak istemiyorum" ağlaması değil. "Ne yapacağımı bilemiyorum, kendim rahatlayamıyorum, anne gitmeeee" ağlaması. Bu da çok haklı bir istek bence... Buradan gelen önerileri harmanlayarak dün gece şöyle bir şey yaptım. Düzenimizi yemek-oyun-banyo-uyku haline çevirdim. Bir de yemekten sonra masayı toplayıp bulaşık yıkama faslını esgeçtim, o vakti tamamen çocuğumla geçirdim. Ve 8.45te odamıza girdik. 9da uyumuştu!!! :) Biraz böyle deneyeceğim, bakalım devam ettirebilecek miyiz? :) nadia

mutlu anne cok güldüm: uyku sorununa çözüm olarak işi bırakmak, niye kimsenin aklına gelmemiş acaba bugüne kadar :)))


perfecto

Merhaba

Bir kaç gündür bizim de düzenimiz alt üst oldu normalde en geç 20.30 da uyurdu ama şimdi 10.30 a kadar sarkıyor hatta geçen gece 12ydi uyuduğunda. Normalde kızım sabaha kadar bir kere mama için uyanırdı mamasını(bebek sütü)içer ve uyurdu.şimdi gece sürekli mızırdanıyor.Eskiden mızırdansa da emziğini verirdim pışş pışş derdim uyurdu ama şimdi göğsüme almadan uyumuyor. Sabahta saat 9 gibi kalkardı ben işe giderken uyuyor oluyordu şimdi çalar saatimiz kızım oldu saat 7.30 ta mutlaka uyanıyor.Dişi de çıkmıyormuş doktor daha yeni kontrol etti bir huzursuzluktur gidiyor.


domer

Benım fıkrımde cocuğunuzun size doyamadıgı yönünde. Çünkü benım oğlumda bana çok düşkün ve çok uykusu gelsede uyumak istemiyor. Hergün" hadı oğlum yatıyoruz" deyınce " azıcık daha" dıye mızmızlanıyo.benım oğlum doğduğundan Beri uykuyu seven bı cocuk. Yatağına koyup iyigeceler derım ve az sonra uyur ama mutlaka yanında oturmamı ister.ilk zamanlar yatağına koyunca benı konuşturmak için oradan burdan konuşuyordu, su istiyordu, bazen acıktım diyebiliyordu, çişim geldi vs derken iş uzuyodu. Bende şöyle yaptım: yatmadan önce su ve çiş teklif ediyorum. Yatağa gırdıgı anda asla hiç bişey için çıkamayacağını söyledım, hıc bı sorusuna cevap vermeden mümkün olduğunca az konuşarak konuşması değil yatması gerektıgını söyledım. Açıktım bıle dese sabah yersın dedım.1 haftada dırek yatıp poposunudönüp uyur hale geldı çok şükür. O zamana kadar memede uyuyodu ve 21 aylıktı .Ha bide benım gözlemim eğer canım cıcım dıyerek ıyı geceler faslını uzatırsam oda hemen uyuma faslını uzatma gırısımlerınde bulunuyor. O nedenle gayet resmi bı iyi geceler ve öpücükle gunü sonlandırıyorz. Bol bol oynayıp hem onu kendınıze doyurup hemde yorarsanız ve yatak faslını uzatmazsanız uykuya gecısı daha kolay olabılır gıbı geldı banada. Kolaylıklar dilerim


mona_roza

bizde durum şöle bilmem ki bi rutin mi saat 8 civarı annecim uykun gelince babana iyi geceler deyip yatağımıza gidebilriz diyorum bi yarım saat sonra elimde tutuyo babasını öpüyo yatağa gidiyorz son bi su içip kendi kendine uyuyo. bi dönem bizim yatağımızda uyumak isterdi sonra ben uykuya dalarken onunla yatağına girdim şimdi yatağını çok seviyo beraber olduğumuz biortam oldu artık yanında yatmıyorum bile. bizde doğduğunda beri gece gündüz kavramını banyo, karanlıkta ninni vs. ile öğrettik, uykuyuda seven bi çocuk oğlum. arada çok zorlanırsa masal ninni desteği oluyo bide dalana kadar beni odada istiyo.

 aslında sizin oğlan temel durumu anlamış, gece olduğunu uyuması gerektiğini fln iki sebep var bece ya çok bilmişin dediği gibi uykusu kaçıyo yada sizi çok özlediği için sizinle zaman geçirmek istiyor. tabi işi bırakın diyemem ama önceliği evladı olan biri olarak onu psikolojik olarak tatmim etmek çok önemli, daha kaliteli vakit geçirme, ayrılığınızı daha sevimli hale getirmeye çalışma, ( işe giderken kendinize ait bi eşya brakma gibi) deneyebilirsniz. tabii ki bi anne olarka eminim bunları düşünmüş araştırmışsınızdır bunlar nacizane aklıma gelenler :)Cevaplamak için Üye ol