Karyola baş ve yan korumaları

cyanide soruyor: 9

Merhabalar,
6 aylık hamileyim yavaş yavaş bebeğimiz için hazırlık yapmaya başladık. Bebeğimin karyolasının içine baş ve yan korumalarıyla takım olan şık ve kullanışlı bir uyku seti almak istiyorum. Piyasadaki uyku setlerini incelediğimde çoğunun içinde iki adet yan koruma bir adet baş koruması var (örneğin: http://www.e-bebek.com/nevresim_takimi_ve_carsaf/funna_baby/funnababy_uyku_seti_80_x_140_cm_baloon/FBA-3201). Fakat bu setlerin içinde yastık, yorgan gibi ilk yıllarda kullanamayacağım parçalar olduğu için bana pek kullanışlı gelmedi. Bir de Mothercare'in setlerine baktım. Setin içinden çıkan parçalar çok kullanışlı ama koruması tek parçadan oluşuyor, sadece başlık ve başın gelebileceği yan kısımları örtüyor. (http://www.mothercare.com/Humphrey%27s-Corner-Bed-In-Bag/375139,default,pd.html). Tecrübesiz bir anne adayı adayı olarak fikrinizi almak istiyorum acaba karyolanın her tarafında korumalık olması şart mı? Bebek çok hareketli olursa korumasız yerlere kafasını çarpabilir mi?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


cyanide

Cevap için çok teşekkürler. Yan yatırma yastığını görmüştüm bebek mağazalarında ama pek üzerine kafa yormamıştım. Faydalı görünüyor gerçekten.
İlk bebek olduğu için biraz hevesliyiz haliyle :) Bazı şeyleri de deneyerek görmekte fayda var sanırım.


bcos

Biz karyolamızı 5 aylıkken kullanmaya başladık (daha önce yan yatış yastığı kullanıyorduk ki tavsiye ederim), ilk 1 ay kenar korumaları işe yaradı... Ama artık koruma işlevlerini kaybettiler bence... onlara bir nevi oyuncak diyebiliriz artık, çünkü bizimki kafasını korumaların altına sokmayı oyun zannediyor, korumayı kaldırıp parmakların arasından kendince cee filan yapıyor... Ya da korumalara tutunarak tırmanmaya çalışıyor (neyse ki önünde epey uzun bir yol var bunu başarması için, ya da en azından ben öyle umuyorum :))

Şaka bir yana ben aldığım için memnunum, en azından gece uyurken filan bilinçsizce döndüğünde koruyor....


cyanide

Korumalık için karyola başlığı, ve yanları tamamen kapatanları mı önerirsiniz? Yoksa Mothercare tarzı yanların hepsini kapatmayan yeterli olur mu?


bcos

bence olacaksa her tarafında olsun, yani bebek yatağın içinde dört dönüyor neticede... kafası hep aynı yönde durmuyor....colpang

Ben, başlar ve yanlar olmak üzere, karyolanın dört bir tarafını kapatan uyku setlerini öneriyorum. ben de uyku setini çok araştırmıştım. Bir başlık ve yanların iki taraftan yarıya kadar olduğu uyku seti vardı. Bir başlık, bir yan olanı vardı. O zaman da merak etmiştim, diğer türlü uyku setlerinin neden öyle yapıldığını. Üreticiler bebekleriniz asla hareketli bir şekilde uyumamalı mı, uyumaz mı demek istiyorlar, yoksa karyolanın şu şu kısmına kafasını çarpmasın ama şu şu kısmına çarpmasında sakınca yok mu demek istiyorlar:)  Bebeklerin yeri geldiğinde uykusunda 360 derece dönebilme yetisine sahip olduklarını bilmiyorlar mı? Yani muhakkak çok uslu, fazla dönmeden uyuyan bebeklkerde vardır. Ama doğmadan ve belli bir aya gelmeden bunu bilemiyeceğimize göre, dört yanı kapalı almakta fayda var:) Ben büyük kızımın sabah yatırdığımın tam tersi pozisyonda uyandığını hatırlarım.


momoveannesi

Yan yatırma yastığını bizde kullandık. Tavsiye ederim mutlaka kafa yorun. Bizim şu anda kullandığız yatak koruması, 3 taraflı. Oğlan gece uyurken fırık fırıl dönmesine rağmen, henüz bir yere çarpmadı. Bizim kide ceöö oynayanlardan korumalıklarıyla.:) Ama 4 tarafının çevrilmiş olması daha güvenli olur tabii ki.
Asıl söylemek istediğim, mutlaka yatak ölçünüzü bilin ona göre alın. Bana English Home 'dan gelen hediye karyola koruyucu şu anda sırf farklı ölçü diye kullanamıyorum.
Sizin beğendikleriniz şık. Fakat çok pahalı bir şey almayada gerek yok bence, bir süre sonra zaten çıkacak.


atb

merhaba, öncelikle asıl soru bence nasıl bir karyola? yani park yatakta başlayacaksanız zaten hemen ihtiyacınız yok.  ilaveten, bizim tecrübemizi anlatayım, biz hep kendi ahşap karyolasında yatırıyoruz, geçen ay ayağa kalkmaya başlayana kadar yatak korumalıklarına ihtiyaç duymadık. etrafı da görsün istedim ben takmadım. dönmeye başlayınca da yanlardan küçük yastıklarla desteklemiştik.  ilk aylarda yan yatış yastığı çok gerekli ben de kullandım.  ayağa kalkmaya başlayınca kafasını gözünü vurmaya başladı ben de indirim sitesinden aldığım çok özellikli olmayan üç taraflı korumaları taktım. yine vuruyor kendini ama yumuşak vuruş :)


cyanide

Hepinize çok teşekkürler cevaplarınız için. Yan yatış yastığını listeme ekledim. Korumalık için de şu anda acele etmeden kullanışlı uygun birşey bulunca alırım diye düşünüyorum.


cyanide

Bu sorunun cevabına bakacak arkadaşlar için yazayım dedim. lethee aynen dediğin gibi oldu. Mothercare'in karyolanın her tarafını kapatan korumalığını aldım en son. Çarşaf, battaniye vs ile takım olması için. İlk 3 - 4 ay çok güzeldi ancak ne zaman oğlum hareketlendi bizim korumalık pek korumaz oldu. Zaten yatakta dört dönüyor bir de korumalığın orasından burasından çekiştirip, altına kafasını sokup cee oynayarak yumuşak olan kumaşı iyice sündürdü. Bir de karyolayı en alt kademeye indireceğiz yakında o zaman eni kısa gelecek dik de durmadığı için kullanamayacağız. Ben de Ikea'daki korumalıklardan aldım onu denemeyi düşünüyorum. Gerçi ebat olarak tam bizim yatağa uymuyor ama ufak bir müdahaleyle iş görebilir diye düşündüm. Son çare artık terziye diktirmek olacak heralde.


Cevaplamak için Üye ol