ek gıdaya geçiş

ceydaaaa35 soruyor: 5

selam anneler kızım 4 aylık oldu mamayla besleniyor biraz kusma problemimiz vardı ama ilaç ile hallettik katı gıdalara geçebileceğimizi düşünüyorum ben çünkü kızım kaşıkla beslenmeyi daha çok seviyor ama size sorularım olacak:
1- ilk önce ne ile başlıcam ne kadar vericem
2- herşeyi evde kendimmi yapmam gerekiyor mesela meyve püreleri milupanın organik serisi sizce güzevnli mi açıkçası dışardakilerde hormonlu hangisini veriyim
3- Muhallebiyi hazır muhallebi tozundandan mı yapsam milupanın yoksa evde pirinç unu ile mi
4-cam rende vs. gibi şeyler var blendır katı meyve sıkacağı olursa ne olur
şimdiden teşekkürler

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


bert

bence cemile hanım işe yoğurt yaparak başlamalısınız günlük bi su bardağı kadar yoğurt mayalayıp kızınıza yedirmelisiniz..
ayrıca belli başlı markaların mamaları yada daha anam babam usulü pirinç unlu nişastalı mamalar denemelisiniz


septik

İlk yoğurtla başlayabilirsiniz.Bir tatlı kaşığı ile başlayıp yavaş yavaş miktarı artırabilirsiniz.Sonra meyva püreleri,çorba şeklinde devam edilebilir.Bert in de dediği gibi evde yoğurt mayalayabilirsiniz.Meyvaları, ben rendeleyip süzgeçten geçiriyorum.Şimdiye kadar hiç hazır meyva püresi almadım.Muhallebi ise; bir süre pirinç unu ile yaptım.Çünkü hazır muhallebileri sevmedi kızım.


basakdemirhan

Cemile hanım, Bebek beslnemesinde tamamlayıcı beslenmeye yoğurt ile geçiş yapıyoruz. Evde hazırladığınız ve pastörize sütten yaklaşık olarak 5-6 saatte mayaladığınız yoğurdu öğlen saatlerinde 3 tatlı kaşığı kadar bebeğinize veriyorsunuz. bebeği 3-4 gün boyunca aynı saatte aynı miktarda yoğurt ile besliyosunuz ve her yerini kontrol ediyorsunuz. kaşıntı döküntü oluşuyor mu, kakasında bir anormall,ik varmı, uykuları düzgün gidiyor mu. Eğer herhangi bir sıkıntı yoksa yaklaşık yoğurda başladığımız 5. gün 1 çay bardağı günlük mayalanmış yoğurdu bebeğinize afiyetle yediriyorsunuz. İkinci besinimiz elma suyu oluyor. Bebek 6. ayını bitirmesine yakın meyve pürelerine başlayabilirsiniz fakat şu dönemde verilmesi gereken elmanın suyudur.Cam rende ile elmayı rendeliyorsunuz. Sonra çıkan püreyi bir eleğe alıp(C vitamini kaybı olmaması için metal olmasın, plastik olanlar uygundur) suyunu çıkarıyorsunuz. İlk elma suyu vereceğiniz gün tıpkı yoğurtta olduğu gibi 3 tatlı kaşığı kadar ve öğlen saatlerinde veriyorsunuz. Aynı süreci buradad izliyorsunuz. Bebeğin vücudunun tepkisini ölçüyorsunuz ve 5 gün sonra günde 1 çay bardağı yoğurt ve 1/2-1  çay bardağı da elma suyu yiyen bir bebeğiniz oluyor.
 Sağlıklı günler dilerim...


ceydaaaa35

teşekkürler başak hanım verdiğiniz bilgiler için ama ben yaklaşık 15 gündür ara ara meyve püresi verdim yoğurtta verdim herhangi bir allerjik reaksiyon görülmedi daha sonra etraf ve çevre daha erken olduğunu kusmasının bu yüzden olduğunu söyleyince kestim tabiki ama kızım kaşıkla beslenmeyi daha çok seviyor devam sütünü veriyorum zaten ama herkes bişey diyor doktorlar bile farklı farklı şeyler söylüyor kime inanacağımı şaşırdım ve ne yapacağımı bilmiyorumda biz nasıl geçicez bu ek gıdaya aslında geçmiştik ama geri bıraktım


corneglia

Bizim ek gıdaya geçiş maceramız www.laraninmamalari.blogspot.com'da. Belki işinize yarar.Cevaplamak için Üye ol