bıldırcın yumurtası

ozdenin_oykusu soruyor: 10

merhabalar,
henüz doktorumuza sormadım,sizlere merakımdan soruyorum.tecrübeli annelere güveniyorum.
sizler bıldırcın yumurtası yediriyor musunuz?
-yanıtınız evetse;
  kaç aylıkken başladınız,ne sıklıkla ve ne şekilde yediriyorsunuz?
-yanıtınız hayırsa;
    özel bir sebebiniz var mı,zamanı olmadığını mı düşünüyorsunuz?

yanıtlar için şimdiden herkese teşekkür ederim

Bu soruyu cevapla


36 Cevap


halesmayse

protein ve b12 açısından normal yumurtanın 5 katı olduğunu söylemişti doktorumuz..1 yaşından sonra kızıma hep yedirdim ve faydasınıda gördüm..özellikle alerjik bronşit ve astımı olan çocuklarda tedavi edici özelliği var..
Bıldırcın Yumurtasının Faydaları
Çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine yardımcı olan protein deposu bıldırcın yumurtasının, grip ve bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi geldiği kaydedildi. Bıldırcın yumurtasının en doğru tüketilme biçiminin ise rafadan yenmesi olduğu vurgulanarak, çiğ tüketilmemesi önerildi.
Diğer yumurtalardan daha fazla, proteinlerin yapı taşı olan aminoasit içeren bıldırcın yumurtası, özellikle çocukların bağışıklık sistemini güçlendiriyor.


  • Öksürük, astım, bronşit, nefes darlığı, mide, karaciğer ve göğüs hastalıkları tedavisinde,

  • Çocukların gelişiminde ve iştahlarının arttırılmasında,
  • Hastaların, ameliyat sonrası çabuk şifa bulmasında,
  • Kansızlık ve anemi tedavisinde,


öneriliyor. Ayrıca;

  • İnsan bedenini gençleştirici, kuvvetlendirici özelliği yanında yüksek derecede afrodizyak özelliği içerir.
  • Yüksek enerji ve protein içerir.
  • Vitamin ve minarel değeri çok yüksektir.Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/saglikli-yasam/151280-bildircin-yumurtasi-ve-faydalari.html#ixzz1olffRGmW" style="color:#003399"> http://www.msxlabs.org/forum/saglikli-yasam/151280-bildircin-yumurtasi-ve-faydalari.html#ixzz1olffRGmW


heroina

bende veriyorum bıldırcın yumurtası kesinlikle de tavuk yumurtasından daha fazla degere sahip. bagısıklığı güclendiricietkisi var.
ama bende hafta 1 maksimum 2 tavada omlet sekline veriyorm. haslama yumurtayla arası yok.
yine de vermeden dr.a danıs özdencim..


emp

benim kızım da çok iştahsız. isteyerek yumurta yemediği için, miktar olarak küçük olduğu tercih ediyorum. konsantre gibi yani:)bazen hevesleniyor. yiyicem diyor. haşlıyorum. istemiyorum diyor. iyice aç bırakıp çorbanın içine ezip karıştırıyorum.ah keşke kendisi soyup yese:) normal yumurtayı da isteyerek yemediği için tam karşılaştırma yapamam ama sanırım bıldırcın yumurtasının faydası da oluyor. 


ozdenin_oykusu

çok sağolun arkadaşlar..emek verip fikirlerinizi yamışsınız,ellerinize sağlık.dr.la temasa geçip bi zde önerdiğiniz şekilde başlarız o zaman


nurus

bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına eşdeğer bir yumurta.bende bununla ilgili haftada 3 ten fazla verilmemesini biliyorum.ve bu yumurtanın fazlası ( bir kerede birden fazlası) ciğere ve böbreklere fazla yüklenmeye neden oluyormuş.boyutuna bakıp aldanmamak lazım.ufak ama güçlü bir besin.sürekli verilecek birşey değil bence..yani ben sık vermiyorum..CokBilmis

Doktor bile olsa, beslenme uzmanı olmayan hiçkimsenin besin değerleri konusundaki bilgisine güvenmem ben.

İnternet çıktı mertlik bozuldu :) Çok şükür her bilgi elimizin altında. İşte tavuk ve bıldırcın yumurtasının besin değer tablosunu aşağıya koyuyorum ve bu tabloya bakarak şunu da eklemek istiyorum: 5 tane bıldırcın yumurtası ancak 1 tavuk yumrutasının besin değerine eşdeğer. Yani "bıldırcın yumurtası daha kuvvetli bir besin, boyutu küçük ama tavuk yumurtasından daha besleyici" ifadesi doğru değil. Eğer tavuk yumurtası büyüklüğünde yani 5 tane bıldırcın yumurtası yerseniz o zaman tavuk yumurtasından 1 gr daha fazla protein almış bunun karşılığında da 300 birim fazla kolestrol almış olursunuz. Ama neticede bıldırcın en azından besi hayvanı değil, yumurtası da doğal olarak organik :) Herkesin kendi tercihi:

Adı.............: Tavuk yumurtası (tam)
Ağırlık gr....: 100
Protein......: 12,1
Karbonhidrat: 1,2
Yağ…........: 11,2
Kolestrol...: 548
Kalori….....: 158...

Adı.............: Bıldırcın yumurtası
Ağırlık gr....: 100
Protein......: 13,1
Karbonhidrat: 0,4
Yağ…........: 11,1
Kolestrol...: 844
Kalori….....: 158...


halesmayse

burada doktorculuk oynamıyoruz ya da reçete yazmıyoruz zaten deneyimlerimizi ve tecrübelerimizi paylaşıyoruz..3 çocuk annesiyim ve kendim deneyip faydasını gördüm ..bana tavsiye edende beslenme uzmanıydı sağlık ocağı doktoru değil:)..sadece proteinle bitmiyor iş içindeki fosfor ve demir oranı da yüksek. sizinde paylaştığınız bilgi internetten çok bilmiş hanım..benimkisi sadece tavsiye isteyen kullanır isteyen kullanmazz..:)


ozdenin_oykusu

yanıtlarınıza ve yorumlarınıza teşekkürlerayse_deniz

Özdencim benim eltimde doktor, onun söylediğine göre bıldırcın yumurtasıyla normal yumurta arasında besin değeri olarak hiçbir fark yok. Ama bıldırcın yumurtasında fazla miktarda östrojen var, bu da kız çocuklarında erken kıllanmaya, erkek çocuklarında da meme çıkmasına sebep olduğu, bir çok çocuğun bu şikayetlerle kendilerine geldiği. Ama sen vermek istiyorsan araştır genede.


nurus

bence bu kadar doktor da boşuna konuşmuyordur..her iki yengem de gıda mühendisi.biri amerikada protein ile ilgili makale yazmış doktor.yanıldıklarını pek sanmam.söz konusu çocuklar olunca da tedbiri elden bırakmamak lazım diye düşünüyorum.biz yiyelim ama böbreklere ve karaciğere dokunacak fazla proteinin sebep olacağı problemleri de gözardı edemem.besin tablolarından ve her doktorun ayrı fikrindense kendi iç sesim bana en doğruyu söylüyor.Cevaplamak için Üye ol