bogazinda kaliyor

esma2012 soruyor: 8

1haftalik bebegim emerken emdigi süt bogazinda kaliyor yani yutkunamayip memeyi birakiyor ne yapabilirim?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


nec5139

burnu tıkalı olmasın??


esma2012

yok burnu tikali degil bugün doktora gittik. cok hizli emiyor ve tikanyior


kamelya28

Dr da bir sorsaydın keşke, belki fazla süt geldiği için tıkanıyor olabilir. Sütün fazlasını sağ ve sakla ileriki günler için kalanını emzir belki tıkanmaz o zaman..


fistikcik

Sütünüz bol ve akışınız hızlı olabilir, aslında güzel bir durum olan süt bolluğunun bir takım dezavantajları da olabiliyor.
Bebeğiniz çok küçük, bu yüzden şu aşamada yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok, süt akışınıza müdahele etmek için çok erken, henüz süt oluşumu oturmamış durumda. Ama belki şöyle bir yol izlenebilir : sütün hızlı akmaya başladığı anı farkedersiniz, emzirmediğiniz diğer göğüsten de süt gelmeye başlar, size bir ağırlık hissi çöker... Bu anlar sütün en hızlı aktığı zamandır. Elektrikli bir pompa edinip bu esnada bir-iki dakika sütü sağabilirsiniz. Süt akışı biraz yavaşlayınca bebeği tekrar memeye tutuabilirsiniz. Sağdığınız sütü de kaşıkla yine bebeğe verebilirsiniz. Bir süre sonra bebeğiniz süt akışının hızına kendini adapte edecektir.
Bir de emzirirken çok hızlı göğüs değiştirmeyin. Bazı yerlerde duyabileceğiniz "10 dakika her göğüs" yaklaşımı doğru değildir. Bir emzirmede bir göğüs verin. Hem yağlı olan son sütü de almasını sağlarsınız, hem de bebek hızlı akışa sürekli maruz kalmaz.istara

Aynı sorunu bende yaşıyorum. özellikle ilk anda memeyi verdiğimde süt bol olduğu için kızımda bir hışımla memeyi emmeye başladığı için tıkanıyor. o anda kaşlarının arasını aşağı yukarı doğru ovuyorum (annemin tecrübesi) bu arada kızımda sakinleşiyor ve emmeye tekrar başlıyor.Ama haftaya doktorumuzla randevum var ben soracağım yapılabilecek başka bir şey var mı diye.


esma2012

yardimci oldugunuz icin tskler.
istara sordugunda banada haber ver merak ediyorum. bugün doktora gittik ama sormaya unuttum


sanat

canım merak etme benimde kızım ilk zamanlar sürekli boğazında kalıyordu memeyi bırakıp kaldırıp sırtına vuruyordum nefes alsın diye sürekli tıkanıyordu küçük olduğu için süt tazikle gelince böyle oluyor sonra düzeliyor az bile geliyor merak etme:))


istara

Bugun konuyu doktorumuza sordum isaret ve orta parmaklarla memenin kahverengi kismini makas gibi keserek sutun tazyikini azalt dedi. Ben deneyecegim, sen de denersin esma2012


Cevaplamak için Üye ol