Yıl sonu gösterisi

ekim_ soruyor: 10

Merhaba,

Oğlum 3,5 yaşında ve gecen sene gittiği okulu değiştirmek istememiz nedeniyle yine okul arayışındayız. Gösterisi olmayan okul çok az ve su an seçtiğim her iki okulda da ne yazık ki var. Bu konuyla ilgili sizden deneyimlerinizi paylaşmanızı çok isterim. Yıl sonu gösterisi hazırlığında süreç nasıl işliyor ? Bu cocuğunuzda gerilim yaratıyor mü ? Sizin gözlemlediğiniz avantaj ve dezavantajlar neler ?

Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler .

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


Seyhan_DefneNil_ZeynepLal

benim kızımın kreşinde yılsonu gösterisi yapıldı ama biz onu dahil etmedik. Kızımın huyunu suyunu bildiğimizden katılmamasını daha hayırlı olacağına karar verdik :) 


yani gösteri yapılsada katılmayabilirsiniz..


Seyhan_DefneNil_ZeynepLal

bu arada yazmayı unuttum. Yılsonu gösterisine katılmadık onun için bilmiyorum ama anneler günündeki gösteride ağlayan, bağıran, gergin çocukları görünce bu kararı aldım. Öğretmenler ne yapmaları gerektiğini sahnede kendiside yaparak gösteriyor . Bazıları yapıyor bazıları ağlıyor, sahne korkusu, kalabalık tanımadığı bir yığın insan ellerinde kamera onları izliyor. Bir kısmı utanıyor tam bir curcuna yani bu gerilimi yaşasın istemedik açıkçası .. Biz gösteri günü kızımada anlattık. gitmeyeceğiz onun yerine istediğin bir yere gidelim dedik. o farklı bir yer tercih etti gerilmeden güzel bir gün geçirdik.Gösteri için yaşları küçük bence 5-6 yaş olsa bilinçli yapabilirler belki ama şuan o performansı beklemek yanlış olur diye düşünüyorum... En azından benim kızım için ...


ekim_

Peki hazırlık aşamasında kendini dışlanmış hissetmedi mı ? Bu konuda okulun tavrı nasıl ?


Seyhan_DefneNil_ZeynepLal

hazırlık aşamasında spor yapılan alanı kullanıyor bizimki sınıfta kalıyor diğer katılmayanlarla yada yardımcı öğretmenle ..


bir kez evde beni provalara almıyorlar dedi. biraz üzgün bir ifadeyle bende öğretmenine provalara gelemezsin gibi bir cümle kurmamasını isterse katılsın izlesin kendi çapında takılsın dedim. Sonra 1 kez dahil olmuş galiba ama sadece izlemiş. kendi çapında dans etmiş komut verilmeden yani...  siz baştan söylerseniz katılmayacağız ama istediği taktirde provalara alınsın diye sorun çıkmaz bence .. 


olivia

bizim okulumuzda çocuklara son ana kadar gösteri olacağı söylenmiyor.Oyun oynanıyormuş havasında günlük programlarının içine yedirilerek yapılıyor provalar.daha büyük yaş gruplarına anneye babaya süpriz yapacağız deniyormuş.

Bu sene ben izin verdim katılmasına,gün içinde okulda öğrendiklerini evde yapıyordu,bize de yaptırıyordu.:).hatta gösteri günü diğer sınıfları da seyrederken farkettim ki onların şarkılarını gösterilerini bile ezberlemiş evde yapıyordu hep:) öğretmen ve okulun tavrıyla ilgili olarak,prova sürecinde bir sıkıntı yaşanmadı yani.

Katılmasını istemeyen velilerin çocukları da oyun şeklinde yapıldığı için provalar öğretmenlerin düzenlemesiyle onlar çıktığında şaşmayacak şekilde yapılmış.onlar da herşeye katıldı gösteri günü olmadılar sadece.Ama aileleri nasıl açıklama yaptı bilmiyorum.

 

Oğlum en küçük yaş grubunda olduğu için,öğretmeni o yaş grubu çocukların son anda çıkmayabileceğini ,büyük beklentiler içine girmemizi söyledi biz de girmedik.Evde bu duyguyu besleyici hiç konuşma yapmadık.eğlensin keyif alsın olmadı seyreder sadece dedik.

Nitekim benimki dahil çıkmayan ağlayan anneleri tarafından alınıp koltuklardan eşlik ederek neşeyle arkadaşlarını seyreden çocuklar oldu.Aile büyütmezse,bir sıkıntı olmadığını gördüm bu noktada da.

Ancak seneye ve daha sonraki senelerde gösteri günü için kesinlikle izin vermeyeceğim.

Gösteri için genelde öğretmenevi vs gibi binaların eğer okulun kendi uygun yeri yoksa,konferans,tiytro sahneleri seçiliyor.Kulise girdiğimiz anda içerdeki ter ve toz kokusu bana okul yıllarımdaki spor salonlarını hatırlattı direkt.Okullar arka arkaya aynı sahneyi ve kulisleri kullanıyor. Çocukların iki saatliğine de olsa  o havayı solumalarını doğru bulmadım.İki hafta oldu burnumun yanması ve kokusu hala aklımda.Çok ama çok pişman oldum.Nitekim alerjik bünyeli oğlum akşamına ateşlendi ve solunum yolu alerjisi tetiklendi.Damla

Biz de cegeda gibi kreşimizden çok memnunuz ve gösteri yapan, önem veren bir okul. Biz 5-6 yaştan önce bu tür gösterilerin uygun olmadığını düşündüğümüz için geçen yıl gösteriye katılmamıştı. Yoğun çalışma yaptıkları, sahne provaları yaptıkları Haziran ayında kreşe yollamadık. Bu ayda babanne-dedesi ilgilendi, bunu hem gösteri hazırlığından etkilenmesin, hem de havaların dışarıda en rahat oynayacağı zamanında gösteri hazırlıklarında binaya kapanmasın diye tercih etmiştik. Okullarla gösteri için ne tür bir hazırlık olduğunu görüşebilirsiniz, mesela yıl başından itibaren gösteriye yönelik hazırlık yapılan seçmeli bir branş dersi varsa, bu derse yıl başından itibaren katılmaması sağlanabilir, ki zaten aslında böyle  tüm sene aynı şeylerin tekrarlandığı bir ders bu yaş için çok da uygun değil diye düşünüyorum.


Biz hep son yıl katılır diye düşünmüştük ama bu yıl gelişimine bakarak, ve yasanın değişimi ile son yılı da olma ihtimali ortaya çıkınca katılmasına karar verdik. Gösteri bizim açımızdan sorunsuz geçti. Oldukça uzundu, toplamda 3 saat sürdü, çok yoruldu tabi ama neyseki bir sıkıntıya yol açmadı. Korolar, şiir bölümleri çok güzel oluyor, zaten hep söyledikleri şarkılar, ya da şiirde tek başına kendi hızında kalabalık önünde bir-iki cümle sarfediyor. Ilgaz şiirinin bir yerini şaşırdı mesela ve "auv" diye tepki vererek tekrar etmek istediğini söyledi ve ısrarla doğrusunu söyleyene kadar 2-3 kez başa aldı :) Bir çiftlik şarkısının nakaratları sırasında horoz gibi ötmesini söylemiş müzik öğretmeni ve büyük bir ciddiyetle yerlere kadar eğilerek ü-ürü-ledi ve biz izlerken çok eğlendik. Kareografisi olan, dans ve müzansenli gösteriler defnenil'in belirttiği gibi öğretmen liderliğinde oluyor, yoksa okul öncesindeki bir çocuk bizimki gibi yoğun bir programda o kadar şeyin sırasını hatırlayacak, senkron bir şekilde yapacak kadar çalıştırılmışsa o okula güvenmemek lazım diye düşünüyorum. Ben daha doğaçlama, kısa, çocukların daha serbest yapabildikleri bir şeyler sergilenmesini tercih ederdim kareografili sahneler yerine ama velilerin çoğu benim gibi düşünmüyordur bundan eminim.

Bizimkinin sonunda da kep gösterisi oldu, artık çocuklar bu kısımda çok yorgun görünüyorlardı ve etekli kızlar cübbeden kaşınan bacakları kaşımakla meşguldü :) Ilgaz'ın da bu zaman zarfında son senesi olduğu kesinleştiği için o da katıldı. Yine cegeda'nınkine benzer bir şey yapıldı. Ben topluca duygulanılan ortamlarda daraldığım için çabuk geçsin istedim ama gerçekten herkes çok duygulanmıştı ve memnun görünüyorlardı.  

Bizim gösteride yalnızca iki 5, bir 6 yaş grubu vardı (sene başı itibariyle 4 ve 5). Küçük grubun gösterisini ayrı yaptılar, daha çabuk bitmiş oldu. Eğer hepsi birarada olsa ve daha da uzasa küçükler telef olurdu eminim, bizimkilerden de dökülenler olurdu. Günün kalanını Ilgaz kafasını bir yerlere dayayarak geçirdi çünkü.

Şartlarda bir değişiklik olmazsa kızım da aynı kreşe devam eder ve son senesine kadar gösteriye katılmaz. Ben yine her sene başında gösteri hazırlıkları ile ilgili endişelerimi yinelerim okula ve kontrolde kalmaya devam ederim.


gonul23

Benim oğlumda 3 yaşını daha yeni doldurdu. Geçen hafta yıl sonu gösterileri vardı. Bizim grup çalışmalarda hiçbir zaman gösteriye çıkacağını bilmiyordu. Onlar dans dersi modunda dans edip eğleniyorlardı. Sene içerisindeki çalışmaları benim oğlum çok sevdi. Eve gelip biz şunu yaptık bunu yaptık diye anlatıyordu. Gösteri günü de okulumuzun sahibi bütün velileri, çocuklara el sallamamaları, seslenmemeleri, fotoğraf çekmemeleri konusunda çok uyardı. Çünkü çocuklar çok küçük olduğundan heyecanlanabiliyorlar. Bizim grup sahneye çıktı, biraz tedirgin bakıyorlardı ama çok güzel dans ettiler. Onları yoracak bir dans değildi zaten. Sonrasında oğlum bana anne seni gördüm, beni izliyordun, bana güldün ve kocaman alkışladın dedi. Hala durup durup bunu söylüyor. Onu izlemem ve okul hayatına ortak olmam onun çok hoşuna gitti. Üstünden bir hafta geçti ama hala evde aynı dansları yapıyor ve çok keyif alıyor. Daha büyük çocuklar gösteri olduğunun farkındalardı ve hepsi çok mutluydu. Hatta önce hangi grup çıkacak diye sabırsızlanıyorlardı. Ben çocukları heyecanlandıracak, onları sıkacak bir ortamla karşılaşmadım. Gelecek sene yine katılmasını isteyeceğim. Tabi okulla alakalı birşey. Beklentiyi minimum tutup, onları eğlendiren gösteriler olması lazım. Biz bu konuda şanslıydık.

 


ekim_

Hazırlık aşaması çok önemli . Gercekten strese sokmadan , iyi bir gösteri olmalı kaygısı taşımaksızın yapılan çalısmalar cocuk üzerindeki baskıyı azaltır tabi ki . Ama bunun garantisi yok . Aklıma hep oğlum küçükten gittiğimiz oyun grubunun psikologunun söyledikleri geliyor gösteri denince: " yılsonu gösterisi maduru olan ve ciddi travma yasamış o kadar çok cocuk var ki " Ve ister istemez sorguluyorum : Ne gerek var ?leylak

 Ülkü biz şöyle yapıyoruz; yapılacak gösteri için haftada kaç gün kaç saat çalışılacak önce soruyorum mesela 23 nisan da yürüş yapılacak dendi ve çocuklar harab oldu ama anneler günü için bir gösteri yapıldı Yiğitler sadece basit birer kostüm giyip ortaya çıkıp 2 satır söz söyledirler hep beraber. Yani biraz duruma göre karar veriyoruz.Öğretmenleriyle sürekli görüşüyoruz bu konuda ve Yiğiti ölçüyoruz biraz.


ekim_

Damla, bugün blogunda (www.kitubi.com) anaokulu başlıklarını okurken gösteri ile ilgili konuları da okudum . Özellikle perde açılsın , şov başlasın başlıklı olan tam da benim düşündüklerimi dile getiriyor . Çok güzel toparlamissin.


Cevaplamak için Üye ol