Zararlı meyve ve sebzeler

fatos soruyor: 8

Merhaba

Oğluma tüm meyve ve sebzelerden denetmek istiyorum. 1 yaşına kadar çilek ve kivi verilmeyeceğini biliyorum. Bunun dışında vermemem gereken bir şey varmı acaba? Mesela bakla, bamya, patlıcan gibi.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


Ozlem_Can

Bizim doktorumuz bir yaştan sonra herşey serbest demişti. Beim de aklıma herbirini sormka gelmedi. Bakla, çilek ve patlıcanı bir yaştan sonra verdiniz mi? Bizimki 15 aylık oldu. HEpsini sadece 1 kere ısırttırdım ama fazlasını vermeye cesaret edemedim.


YesilAnne

Aslında, allerjen etkisi yüzünden balıkta 1 yaş ve sonrası için öneriliyor. Ama ben şimdiye kadar balık için 1 yaşı bekleyen ebeveyne rastlamadım.
 
Portakal içinde 9 ay sınırlamamız vardı ama biz 9aydan önce azar azar verdik.

1 yaşa kadar tropik meyveleri vermeyin demişti doktorumuz. (KİVİ, ANANAS, AVAKADO vb. )

Birde ben geçen günlerde yaptığım çorbaya bakla da ekledim.


esraozlem

Ben varım yesil_anne :) Balık için 1 yaşını bekledim. Ada'nın babadan gelen alerjen genlerini düşünerek risk almayı istemedim.

Bakla, patlıcan, çilek 2 yaşına kadar yok. Patlıcan'ın hali hazırda faydası yok zaten Hülya'nın da dediği gibi.

Tropik meyveler için de 1 yaşını bekledim.


YesilAnne

Evet işte bu çok önemli bence; alerjen genler.

Ben de ve baba da olmadığından sanırım biraz rahat davrandık. Bir de ben mesela patlıcan ve çilek evet, ama baklayı bilmiyordum. Bilmeden katmış bulundum çorbaya.

Balığı da son doktor kontrolümüze gitmeden verdiğimizden, onu da bilmeden vermiş oldum. Hatta güncellemelerde yakınmıştım, geç mi kaldık acaba diye :)

Tropik meyveler ile patlıcan ve çilekte ise hala beklemedeyiz.

Bir de ıspanak için 1 yaş ya da 9 ay sınırlaması hatırlıyorum sanki bir yerden okumuştum ama biz veriyoruz.

Domates içinde 9 ayı beklemiştik.esraozlem

Ada 9 aylıkken henüz kış bitmediğinden (bu sıralar) ve mevsimi olmadığından ben domatesi de 1 yaş civarı verdim ilk. Çocuğun yaşı kadar sebzenin meyvenin de yaşı önemli yani :)


elajan

Avokado ilk verdigim meyvelerden biriydi (7. ay civari), simdi de gun asiri armut veya muzla karistirip veriyorum..herhangi bir zararli etkisini gormedim, Ela bayiliyor...ayrica besin degeri cok yuksek ve iyi bir protein kaynagi. Bakla, Patlican, Bamya vermek hic aklima gelmemisti ama zararli oldugunu da bilmiyordum, ogrenmis oldum sayenizde...en onemlisi de cilek konusundaki cehaletim! O kadar okudum ettim cilegin zararli oldugunu gozden kacirmisim, tskr!


Saduman

Fava zehirlenmesi ciddi olabiliyor bazen. Hemoglobin tablosunu değiştirdiğini biliyorum.bir tanıdığımın çoçuğu bu yüzden, birkaç gün, hastanede kalmııştı. iki yaşına kadar yasak....herkese sağlıklılı büyümeler...


nesejoy

herturlu narenciyeyi 1 yastan sonra vermekte fayda var. mide. bagirsak icin asidi zararli olabiliyor.

bakla ve patlican konusuna da katiliyorum. doktorumuz hala vermedi. zaten cok gerekli sebzeler de degil.
cilek, kivi, ananas alerji yapabiliyor.
su mevsimde yedirilebilecek meyve cok yok aslinda. ben sabirsizlikla yazi bekliyorum meyve icin.


Cevaplamak için Üye ol