Süt arttırmak için "motilium" kullanan oldu mu ?

Kozzy soruyor: 7

Merhaba,

Sütünü arttırmak adına motilium adlı haplardan kullanan oldu mu acaba ?

sütü arttıracak yıyecek, ıcecek vs hakkında yeterınde bılgı sahıbıyım. o nedenle onerıler yerıne dırekt bu hapı kullanan oldu mu, oldu ise ne kadar sure ıle kullandı ve sut mıktarında ne kadar artış oldu, doktorundan onay alarak mı kullandı vs .... gıbı soruların cevaplarını merak edıyorum.

sımdıden tesekkurler

 

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


Kozzy

dogum doktorum ve cocuk doktorumuzu maıl attım, konu hakkındakı donuslerı sızlere de bıldırecegım cevap gelınce.


sedefvedefne

Cok sevinirim:)


fistikcik

Şurada bu konudaki bilgileri paylaşmıştım :
http://www.nurturia.com.tr/questions/e5e8300d-5f5d-4092-94df-a00500ff5b55/1/anne-sutu-arttirma

Özetle, süt arttırmak için ilaç kullanımını asla ilk seçenek olarak görmemek gerektiğini düşünüyorum. Bu ilacın kullanımını -çok nadir durumlarda- öneren Dr. Newman özellikle belirtiyor : bazı spesifik durumlarda işe yarayabilir, ancak asla emzirme sorunlarında ilk çözüm olmamalıdır, önce başka çözümler denenmelidir.

Neticede Domperidon bir ilaç. Her ne kadar yan etkisi az denilse bile bu sizde ciddi bir yan etkiye yol açmayacağının garantisi değildir. Üstelik emzirme sorunlarının çoğu bebeğin göğsü etkin bir şekilde alamamasından kaynaklanır (süt yetersizliği olarak tabir edilen durumların büyük çoğunluğu bu sebeptendir). Bu durumda ise Domperidon işe yaramaz, mutlaka bebeğin göğsü doğru almasını sağlamak gerekir.

Önce süt arttırmanız gerçekten gerekli mi, gerekliyse süt üretimi azlığının sebebi nedir, bebeğin göğsü doğru bir şekilde kavramaması olabilir mi (çok sık görülür), ve bu durum nasıl düzeltilebilir bunu araştırmanızı öneririm.
Bu konulara bakmadan süt arttırıcı olduğu iddia edilen hangi yiyecek ya da içeceği (ya da son çare olarak bir ilacı) tüketirseniz tüketin, bir işe yaramayacaktır.


Kozzy

cocuk doktorumuz memorıal hastanesı'nden bır profesor
kendısıne maıl atmıstım, gelen cevap asagıdakı gıbıdır ;

"özlem hanım,

motilium ufak bebeklerde de çok sıklıkla kullandığımız bir ilaç, içiniz rahat olsun

Dr. Metin"


tiara

sevgili kozzy şunu anlamıyorsunuz, çocuklarda güvenle kullanılan bir ilaç olması başka, çocuğun durduk yere ilaca maruz kalması başka..çocuklara ilaçlar gerekli durumlarda verilir. genellikle de kar/zarar hesabı yapılır ilaç verilirken. yani çocuk hasta değilken onu ilaca maruz bırakmak ne kadar doğrudur, benim tartıştığım mesele bu..ayrıca sütü arttırmak için ilaç kullanma meselesi üzerine fistikcik'in yazdıklarını okumanızı öneririm. türkiye'de emzirme danışmanlığı maalesef yaygın değil ancak şuraya bakıp destek arayabilirsiniz bu konuda: http://www.lllturkiye.org/


Sinemce_e

Tabi ki tercih sizin karar sizin ama dogrusu vocuklarda kullanilan ilactir diye bir kimyasala %100guven duymak urkuttu beni ustelik biz TÜFAM a gelun bir cok uyaridan sonra boyle bir uyari mektubu aldik.Acikcasi boyle bir suphe ve uyari durumundan sonra ben olsam degil doktorum tumdunya guvenli dese o ilaca ihtiyaci yokken kullanmazdim. Sevgiler


Kozzy

zaten sadece 2 gun kullandım ılacı ve bıraktım. onun yerıne su anda ısırgan otunu kaynatıp cayını ıcmeyı deneyecegım :)
Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Gobekdeligi kizardi ve krem kullandim 2

elamceylin 6G6G
Son: elamceylin,

Cam kesti 3

coffetea
Son: dilrubaa,

Yatır kaldır yöntemi 0

Antibiyotik kullanımı 0