bebek ve korku

asli_yagmur soruyor: 5

kızım 2 aylık. son 1 aydır sırtüstü yatıp bizimle oyunlar oynarken, üstelik de keyfi de yerindeyken, birden kollarını iki yana açıp kasıyor, kendini de kasıyor ve çığlık çığlığa bağırıp ağlamaya başlıyor. acaba birşeyden korktuğu için midir? ani gaz sancısı mı dedik, ama sonrasında gaz ağrısı olmadı hiç. bu ara evimizde mantolama nedeniyle matkapla iş yapılıyordu, bir kez aynı şekilde oynarken ani matkap sesinden korkmuştu, acaba onun etkisi mi kaldı? ama çok küçük, böyle birşey yer eder mi bu kadar küçükken? haftaya doktora gittiğimizde soracağım ama, hiç başına gelen var mı? varsa paylaşabilir mi? yoksa da fikirlere açığım...

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


selencem

Bizimki de yatirinca hemen basiyordi cigligi. 3 ayi doldurunca azaldi. Gaz dedik biz hep ama insan bilemiyor tabi. Gene de gazinin azalmasiyla kasilarak aglamalari da azaldi. Doktoruna sordunuz mu?


Tosuncuk

Merhaba

Benim kızımdada aynı sorun var.Benim kızım bazen uyurken bu şekilde uyanıyor.Ben yanında yoksam basıyor çığlığı ama ben yanındaysam iki kafasını okşuyorum piş pişlıyorum tekrar uykuya dalıyor.Bunu ani seslerde daha çok yaşıyoruz.(Matkap kaynaklı olabilir).

Ben 2.ay kontrolünde doktorumuza sordum.Bilinci gelişiyor, dış dünyayı daha çok algılıyor normaldir dedi.Kötü birşey değil dış dünyayı algıladığı için iyi birşeymiş gibi bahsetti.

Sizin doktorunuzun söylediklerinide paylaşırşanız sevinirim.


asli_yagmur

Doktora sorduk bu hafta, gazdandır dedi. Korku durumunu da sordum, bu kadarlıktan korku olmaz, korku 2-2.5 yaşında başlıyor, ama sesten (öyle matkap falan gibi) irkilebilir, normal dedi... Bilmiyorum... Bana hala gaz gibi gelmiyor ama, başka da birşey bulamıyorum. Bir dahaki doktor kontrolüne kadar izleyeceğim biraz daha, olmadı tekrar soracağım devam ederse. Bu arada aklıma şöyle birşey geldi; sırtüstü yatarken kendini boşlukta hissediyor da olabilir. Özellikle anne karnında sıkışık ortama alışık olduğu için, bir de benim ufaklık karnımda da yüzüstü pozisyondaydı daha çok. O yüzden belki sırtüstü yatırınca kendini boşlukta hissedip de mi kasıyor acaba diyorum kendi kendime. Dediğim gibi, biraz daha takip edeceğim. Bu aralar sanki azaldı, ama arada hala yapıyor. Duruma göre doktora tekrar soracağım. Yeni birşey öğrenirsem yazarım.

Tosuncuk, sizin doktorun söylediği de mantıklı...


Tosuncuk

Moro refleksi ; 6 aya kadar devam edebilirmiş.Sanırım bilinç geliştiği içinde ağlama eklendi bu reflekse.
İnternette bulduğum bir yazı.
Bebeğinizin sinir sisteminde sorun olduğunu düşünüyorsunuz. Çünkü, uyurken bile aniden sıçrayarak uyanıyor. Aslında bu sıçrama çok normal olan ürkme refleksinden kaynaklanıyor. Moro refleksi olarak da biline bu olayın belirgin bir nedeni yoktur; bazı bebeklerde diğerlerinden daha sık görülür fakat genelde yüksek ses, bebeği sarsmak veya düşme hissine (bebek yeterli destek verilmeden kucağa alındığında) tepki olarak ortaya çıkar.
Nasıl anlarım?

Tipik olarak, bebeğin vücudu katılaşır, kollarını simetrik olarak yanlara doğru açar, normalde sıkılı duran yumruklarını açar, dizlerini yukarı kaldırır ve sonra kollarını ve yine sıktığı yumruklarını vücuduna yaklaştırır; tüm bunlar birkaç saniyede olur. Çığlık da atabilir. Ürken bebeğinizi sakinleştirmek için, vücudunun herhangi bir bölgesini sürekli, ama nazik bir şekilde okşayın.

Moro, bebeklerin doğuştan sahip olduğu koruyucu reflekslerden biridir; kaybedilen dengenin yeniden kazanılmasına yönelik ilkel bir reflekstir.

Ürkmüş bebeğin görüntüsü anne-babaları endişelendirir, fakat doktorlar asıl bu refleks olmadığında endişeye kapılmayı önerir. Yeni doğanlar bu refleks açısından düzenli olarak test edilirler çünkü bu, sinir sisteminin iyi işlediğini gösteren bir belirtidir. Geçen süre içinde bebeğinizin gittikçe daha az ürktüğünü göreceksiniz. Bu refleks 4-6 ay içerisinde tamamen ortadan kaybolacaktır. Ama şu unutulmamalıdır ki, bebeğiniz bazen ve her yaşta ürkme refleksi gösterebilir, fakat her zaman bu tipte reaksiyonla beraber görülmeyecektir.
Bebeğinizi sakinleştirmek için, vücudunun herhangi bir bölgesini sürekli, ama nazik bir şekilde okşayın. Bu arada, kolunu omuzu hizasından bükülmüş şekilde sağlamca tutarsanız bebek sakinleşecektir.


asli_yagmur

Tosuncuk süpersin. vücudu katılaşıp, kolları simetrik olarak yanlara açma vs. tam Yağmur'un hareketi tarif ediyor. Ve benim tahminim de doğru sanırım, büyük ihtimalle düşüyorum sanıyor sırtüstü yatarken bazen...
Yüreğime su serptin!Cevaplamak için Üye ol