Kreş ve kilo kaybı

emineaslihan soruyor: 2

Herkese selam, 33 aylık kızım var çok hareketli Ocak ortasından beri kreşe gidiyor iki kere hastalandı yeme düzeni  değişti o dönemlerde. İki ay evvel doktora ilk hastalıkla goturdugumuzde 13 kg imiş geçen hafta tekrar götürdük 12650 kg geldi boyu da iki cm uzamış bu arada. Doktor kilo kaybetmiş falan dedi biz de kreşe başladığından bahsettik. Kreşte sevdiği şeyi yiyor sevindiğini mesela pırasa yemiyor, graten ben evde yapmam o da bilmediğinden yemiyor, kreşten bazen çok aç geliyor akşam sürekli bir şeyler yiyor doyuyor ama sadece akşam yemeyle bu şekilde ne kadar devam eder bilmiyorum. Sanki daha da zayıfladı gibi geliyor gözüme. Kreşe ara versek bir sene sonra aynı seyleri yaşayacağız çocuk da alismisken adapte olsun ne kadar erken o kadar iyi diyorum ama vicdanım çok rahatsız acaba bakiciyla devam etmek mi daha mantıklı idi, ama o zaman da sürekli evde TV ye maruz kalıyor yine vicdan. Bu arada okulunu çok seviyor sabah erkenden kalkıp anne okula gidelim diyor bana. Bana ne tavsiye edersiniz ne yapayım :((

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


Asozen

Merhaba, evet biraz küçük başlamış ama severek gidiyorsa, alışmışken ben olsam devam ettirirdim. Okulda / kreşte ilk yıllar hep hastalık yılları oluyor malesef. Bağışıklığı böyle böyle gelişiyor. Kilo kaybı da olabiliyor ilk başlarda, boyu uzamamışsa o zaman endişelenelim der bizim doktorumuz. 

Ben şöyle yapıyorum, okul menüsünü takip edip, öğlen sebze yediyse akşama protein içerikli birşeyler yaparak dengelemeye çalışıyorum. Ya da tam tersi. Bilmediği yemeği yemiyor olması da çok normal, bazı çocuk herşeyi yer ayırdetmez, bazısı da evde yediği ya da alışık olduğu tadı arar. Benim büyük kızım mesela, evde karnıbahar yemeğini bayılarak yerdi, okulda asla yemezdi. Neden yemiyorsun dediğimde, bizim karnabaharlara hiç benzemiyor demişti :) 


missmarttle

Merhaba,

kreşe erken başlamamış bence, anlattığınız kadarıyla gayet de iyi adapte olmuş, benim kızım da 29 aylık başladı. Ben de okulun menüsünü beğenmiyorum, kızım yiyor, yemiyor değil ama ben tatmin edici bulmadığım için çözümü kahvaltısını mutlaka evde yaptırıp götürmekte buldum, sabahları çok az uyanır ve çok sıkı kahvaltı eder,  akşam yemeğini erken yedirdiğim için böyle alıştı. Kahvaltıdan sonra kreşe bırakıyorum kreşte öğle yemeği yiyor, ikindide de kek-kurabiye veriyorlar (keşke vermeseler) onu da yiyor. Eve gelirken parka götürüp iyice acıktırıyorum gelince de hemen akşam yemeğini yiyor.

okulda zaten hergün pilav, makarna, kek, kurabiye vs çıktığı için evde ekstra karbonhidratlı şeyler yedirmiyorum. Kahvaltıda ekmek de yemez, yumurta-zeytin-kuruyemiş-meyve işe kahvaltı yaptığı için içim rahat oluyor okula bırakırken. Akşam yemeği de öğlen menüsünü takip ederek ya protein ağırlıklı ya da zeytinyağlı sebze yemeği oluyor. Cevaplamak için Üye ol