Vücudumun süt yapması için sürekli yeni bir şeyler denemem gerekiyormu?

Defne78 soruyor: 10

2 ay önce doğum yaptım ve sürekli ne içsem süt olur ne yesem süt yapar diye araştırma yapıyorum evet bol sıvı almak dinlenmek önemli ama mesela incir suyu çok süt yapar dediler evet yaptıda ama bir süre sadece sürekli değiştirmem gerekiyor bunu mesela ıhlamur çayı dediler 3 gün önce başladım içmeye çok fark etti 3 gün sonra vücudum buna alıştı ve çok üretmemeye başladı bunu nasıl değiştirebilirim 3 günde bir yeni bişimi denemem gerekiyor yoksa vücuda bir şokmu yapmalıyım bu durumu nasıl atlatıcağımı bilen varsa yardım etsin lütfen 

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


ayb

Bu dönemde herkes bir sürü şey tavsiye edecektir. Aslında sütün asıl ilacı uyumak, dinlenmek, mümkün olduğunca stresten uzak durmak ve bol su içmek. 


Defne78

2 çocuk olunca bu söylediklerinizden sadece bol su içmeyi başarabiliyorum :)


gulsum

.


yaprak

öncelikle güle güle büyütün bebeğinizi.benim uyguladıklarım bol su içmek ve protein alımıma dikkat etmekti kahvaltıda özellikle yumurta yemeye dikkat ederdim.sütün kaliteside çok önemli bu aşamada.süt ürünlerini tüketiyordum ben gaz yapıyor diye uzak durulur ama genelde ben durmadım.boza tavsiye edilmişti kış döneminde bozada içiyordum.iyi bir uyku çekebilmek çok önemli pek mümkün olmuyor ama eğer çalışmıyorsanız bebeğiniz gündüz uyudukça sizde yatabilirsiniz.dereotunda da kalsiyum var yiyebilirsiniz çiğ bir şekilde.sonra rezene çayıda etkili süt üretiminde.inşallah bol sütlü günleriniz olur sevgiler:)


xena

Ben ısırgan otu ve rezene çayı içiyorum. Hem sütü arttırıyor hem benim ve bebegin gazıni azaltiyor. Bol sıvı tüketmek, özellikle az şekerli kompostolar vs tüketmek zaten rutin olarak yapmaya çalıştıklarım. Onun dışında en ciddi artışı Bulgurlu ve yeşil mercimekli yemekler yediğimde ve yeşillik bol tukettigimde hissediyorum.

Ama şu da bir gerçek ki süt olayı arz talebe bağlı.. bebek ne kadar emerse o kadar süt salgilaniyor. Bu nedenle emzirme araları uzadiginda, bebeğin az emdiğini hissettiğimde vs elimden geldiğince sagmaya çalışıyorum. Mesela bir göğsümde süt baya az, o yüzden genelde emek istemiyor, emmediginde daha da azalıyor, kisirdongu yani😊 ben de arada birkaç gün o göğsümu süt gelmesi bile sık sık sagiyorum, 2-3 gün içinde çok farkediyor. 2 çocukla çok zor sağmak ben de bizzat yaşadığım için biliyorum ama fırsat bulursanız aralarda sagmanizi tavsiye ederim. Umarım işinize yarar..Defne78

evet sağma işlemini bende elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum teşekkür ederim cevaplarınız içinAnne_Ebe

Tek formül var ;) DAHA ÇOK EMZİRME=DAHA ÇOK UYARI=DAHA ÇOK SÜT YAPIMI demektir. Su içmek ve fırsat buldukça uyumak. Sevgilerimle <3 


ayberke

Hamilelikte çok sıkıntı çeken biri olarak doğum benim için kurtuluş oldu.Bu sebepten iyi düşünce sütüm yetiyormu yetmiyormu düşüncesi kafada olmayacak.Kimseyi dinlemedim.Moralım çok iyiydi.

Düzenli beslenme(hergün kahvaltı öğlenleri çorba kompostu(ama benim kompostumda 1 tencerede 1 yemek kaşığı şeker olurdu) salata et tavuk sebze yemeği ve su.
Sadece borek tatlı kurabiye gibi şeylerden uzak durdum.Ekstra sütümü artıcarak birşey arayışına girmedim.
Yani moral uyku su ve dengeli beslenme.aktiva

Rezene çayı emzirdiğim dönemde sütüme çok iyi geliyordu. Oğlum gazlı ve kolikti ona etki ettiğini çok farkedemedim ne yaptıysak çok fark etmedi ancak düzenli olarak bren her gün 2-3 kupa içiyordum. Yumurta ve et ihmal edilmemeli. Lohusayken sabah kahvaltısında 2-3 yumurtayı iştahla yediğimi hatırlıyorum demek ki vücudumun ihtiyacı vardı :)) Bir de roka arttırırdı sütü bende. Boza da iyidir. Bulgur pilavı da. Hoşaf candır hele doğumdan sonra. Ben dinlenemiyordum ve gece de 15-20 defa kaldırıyordu yavru kuşum. 2 senem böyle geçti. Moral ve dengeli beslenme ve bol bol emzirme...Sağlıkla kalın.


mutluannelif

Normal bir beslenme düzeni ve bol su tüketimi ile çok güzel emzirirsiniz. Sütünüz bebeğe yetmiyor mu ya da bebeğinizin kilo alımı mı yavaş ? Sütünüzü düşündükçe, acaba az mı ne yesem de artırsam diye düşünmek bana göre sütü çoğaltmaz, azaltır. Vücut zaten kendisi istiyor, neye ihtiyacı varsa. Bende su çok fark ettiriyor ve uyku. Bebeğin istediği kadar emmesi ve annenin de strese girmemesi önemli.Cevaplamak için Üye ol