Çocuğuma kaç yaşında Playstation ya da Wii alabilirim?

khan soruyor: 5

3 yaş doğum günü yaklaşırken televizyon seyrettirmiyoruz hala. Sınırlı olarak Elmo, Susam Sokağı, BBC Kids Zone ve nadiren Thomas Tren DVD'leri izliyor.

Arada benimle basit oyunlar (bu grupta bazılarının linklerini vermiştim http://www.nurturia.com.tr/groups/5274ff86-c186-427f-8671-9cb400915798/1/anne-ve-babaya-internet-linkleri), eşimle Tangram oynuyorlar. Bazen Youtube'dan ona uygun bir şeyler bulup izletiyoruz. Bazen birlikte google'dan istediği resimleri search ediyoruz. Henüz mouse kullanmayı bilmiyor. Arada word açtırıp klaveyden harflere sayılara basıyor. Bilgisayar tecrübesi bu kadar.

Acaba çok mu erken? Siz kaç yaşında oyun konsolu ile oynatmaya başladınız? Hangisini almalı?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


Ozge

Biz 14 aylik civari su labtop'i aldik Derin'e
http://www.amazon.com/Fisher-Price%C2%AE-Fun-2-Learn-Laughtop/dp/B000ENW6FA
Biraz erken oldu yas olarak (3+ diyordu arkasinda, bir arkadasimizin kizinda vardi benzeri, baktik ilgileniyor alalim dedik) ama bizimkinin harfleri ogrenmesine cok faydasi oldu (1 bucuk yas civari cogu harfi ogrenmisti), bir oyun var icinde, yukaridan harfler dusuyor ve eger klavyeden dogru harfe basarsan kutunun icine giriyor. Derin bu oyunu cok sevdi. Icinde hala becermedigi mouse kullanmasini gerektiren daha ileri oyunlar var, ama genelde cok hosuna gidiyor. Bir opsiyonda tek tek harfleri gosterip, soyleyip o harfle baslayan bir nesne ve hayvan gostermesi, onu da cok seviyor.


Ozge

Biz toys r us' dan 30 dolara almistik diye hatirliyorum, amazonda biraz fazla fiyat, neden anlamadim...


BlogcuAnne

Ben bu bilgisayar işine en az TV'ye yaklaştığım kadar temkinli yaklaşıyorum. Özellikle erkek çocukları, kızlar kendilerini nasıl Barbie'yle kaybediyorlarsa, ister istemez PlayStation ve türevlerinin hastası olacak. O yüzden mümkün olduğunca geciktirmekte fayda var bence...

Geçenlerde Yankı Yazgan'ın bir yazısında "çocukların bilgisayarla tanışmaları için 12 yaşını beklemeleri hiç de tuhaf olmaz" gibi bir söylemini okudum. O kadar beklemek pratik olarak mümkün olmayabilir, ama ne kadar geç, o kadar iyi diye düşünüyorum.

Bu arada bizim de bir tane oyuncak laptop'ımız var, harfleri öğretiyor, büyük-küçük kavramlarını öğretiyor. Mümkün olduğunca o ve onun gibi basit oyuncaklara bağlı kalmak istiyorum bir süre...


Ozge

evet evet bilgisayardan uzak kalsin, sonra oyun hastasi olmasini ben de istemem...basit ogretici oyuncaklar en iyisi bu yaslar icin.


handecelik

Merhaba. Eşimin bilgisayar oyunlarına merakı çoktur. Bizim evde hem Wii hem Play station var. Oğlumuzun yanında bu oyunları neredeyse hiç oynamadık. Ama son zamanlarda Utkan play station oynamaya merak saldı.İlk bir iki gün sıkılır geçer diye düşündüm ama hiç de öyle olmadı. Gün içinde arayıp anne oynayabilir miyim demeye başladı. Akşamları oynamak için babasının işten gelmesini dört gözle bekler oldu.Ekrana gözlerini almadan bakmaya başladı.Şimdi ilgisini başka yönlere çekmeye çalışıyorum.Play stationu hiç tavsiye etmem.Çok erken, ileride bir şekilde oynayacaklar;ne kadar geç olursa daha iyi.Wii ise daha zararsız.Tenis gibi spor oyunlarını ellerini kollarını hareket ettirerek kısmen spor yaparak oynuyor ama bence olmasa da olur.Cevaplamak için Üye ol