içtiği süt yeterli mi acaba???

julide soruyor: 10

Arkadaşlar merhabalar, bu hafta işe başladım ve kızımı bakıcısına emanet ettim. Her yerde 6 aylık bebeğin 500-750 ml. süt içmesi gerektiği yazıyor. Ben yokken bakıcısı gündüz kızıma ortalama 100 cc süt veriyor. Ek gıdaya da başladık ama içim içimi yiyor acaba doyuyor mudur? Gündüzleri 100 cc'yi bile hergün tamamlamıyor bazı günler 80-90 cc içiyor. Benim de fazla sütüm yok. acaba akşamları ve gece emzirmelerimle 500 cc sütü tamamlıyor muyumdur???
Bir de bütün gün emzirmediğin halde sadece 100 cc süt çıkması az değil mi? Benimle birlikte doğum yapan arkadaşım günlük 300 cc süt sağıyor. Acaba sütüm mü kesiliyor???

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


julide

başak kızımı sabahları 8 gibi emzirip çıkıyorum. akşam ben 7.30'da gelene kadar toplam iki kere 50'yerden olmak üzere toplam 100.cc içiyormuş. az değil mi?


ABIDE

Merhaba jülide, sütünü iş yerinde eğer saga biliyorsan biraz daha sık sağmaya çalış belki artar.Birde bol bol su iç, sütlü tatlılar ye, ayva ye.Humana stel tea çay kullan ben faydasını görmüştüm.


julide

abide bu hafta işe başladım. perşembe ve cuma günü çok az sütüm geldi, çok üzüldüm. haftasonu kampa girdim resmen elimden geleni yapıyorum umarım çoğalır. bol bol emzirmeye de çalışıyorum.. humana steel tea'nin ilk günler ben de çok faydasını görmüştüm ama artık bıraktım. sanırım tekrar başlamam gerekiyor.

bakıcısını sık sık tembihliyorum -birikmiş çok az sütüm olmasına rağmen- içtiği kadar süt ver ihmal etme diye. kız da çok içmiyor. dediğim gibi günlük 100 cc içiyor ben yokken. karnı aç değildir belki ama içtiği süt miktarı az geliyor bana...


Born2beMom

sevgili jülide, sütün azalmasının bir numaralı nedeni stres!!! bu konuya bu kadar üzülmeye devam etmemelisin.. sütün tamamen kesilse bile mama seçeneği var. bende malesef sütünü bi türlü artıramamış bir anneyim ve gün içinde sürekli emzirmeme rağmen yaklaşık 200-250cc mama veriyorum..  yaklaşık 11 saatte sadece 100cc süt içmesi bence normal değil.. benim kızım acıktığında ağlamıyor yani  emdikten sonra doydu mu yoksa aç mı  çoğu kez anlayamıyorum. o yüzden her emzirmemden sonra mama teklif ediyorum.bazen 30cc içiyor bazen 90cc belli olmuyor.(benim çocuk doktorum( alev kutlu, belki tanıyanlar vardır) bir seferde 150-180cc mama önermemi söyledi- bu sadece 1öğün için. bütün bebekler tabiki birbirinden farklıdır ama yinede 11 saatte 100cc  az geldi bana.. bu arada benim kızımda öyle fosur fosur tombiş bişey değil...çiroz. 4.ayımızı bitirdik daha 6 kilo bile olmadı. bu kadar az beslenirken senin bebeğin kaç kilo gerçekten merak ediyorum..ve bir doktora götürp kilo takibi yaptırmanı tavsiye ediyorum.
sevgiler..


julide

Hicran cevabın için teşekkür ederim. Kızım yarın tam 6. ayını bitiriyor. en son 24 şubatta tartıldığımızda 7.800 gramdı. aslına bakarsan doktor kilo alımını çok beğeniyor ve sütümün yaradığını söylüyor. bakalım kızım bu ay kaç kilo aldı. zaten benim derdim kilosuyla ilgili değil. ben yeteri kadar süt içip içmediği konusunda kaygılanıyorum. ek gıdalara başladığı için muhakkak karnı doyuyordur diye düşünüyorum.
bugün itibariyle kızıma mama aldım. bakıcısı, anne sütünü içmezse, yetmezse veya doymadığını düşündüğü zamanlarda biberon maması versin diye..
günlük 100 cc evet çok az bence de. bakalım bugün ne kadar içecek ..acengeloglu

Ben mama kullanımından kesinlikle çok uzak duruyorum. Bunun yerine şiddetle tavsiye ediyorum ki keçi sütü verin bebişinize. Bilimsel çalışmalarda da anne sütüne en yakın besinin keçi sütü olduğu kanıtlanmış durumda. Ben oğluma doktoru sarılık nedeniyle yeterli kilo alamadığında mamaya hemen başla dediğinde direndim ve alternatif yol arayışım neticesinde keçi sütüne başladım. Çok da güzel bir gelişim gösterdi bebeğim. Bu da bana çok moral verip sütümü arttırdı. Sütün bollaşması için ise bol bol su ve yeşillik tüketin, aynen inekler gibi :) Süt süt yapsaydı inekler süt içerdi diye bir söz duymuş ve çok gülmüştüm ama tamamen doğru. Bir de bebeğinizin doymadığı düşüncesi sakın saplantınız haline gelmesin. Bebeğinizi emzirirken size verdiğin bu eşsiz nimeti için Allah'a çok şükredin, hamdedin ve ona en lezzetli, en besleyici sütü verebilmek için dua edin. Ben öyle yapıyorum. :)


yaseminun

keçi sütü hangi marka ,nerelerden bulunabilir?


yaseminun

hicran ankara da mı alev kutluacengeloglu

Bolana keçi sütü temin ettik. İnternette arama yapıp keçi sütü yazılınca ilk sırada çıkıyor sitenin adresi. Oradaki formu doldurup size en yakın şarküteriye haftalık olarak sütlerinizi getirtiyorsunuz. Haftada 2 gün de süt temin edebilirsiniz. Salı ve cuma idi sanırım. Şu anda birkaç aydır süt dağıtımı yapılmıyor çünkü keçiler gebelik devresine girmişti ve 15 Mart tarihinden sonra tekrar bilgi ileteceklerini bildirmişlerdi. Sanırım 15 Mart'tan sonra tekrar süt alabileceğiz.


yasemin_ekin

Biz Istanbul anadolu yakasinda oturuyoruz. MOPAS marketlerinde  ve REAL'de KAY marka keçi sütü bulabiliyoruz.Cevaplamak için Üye ol