içtiği süt yeterli mi acaba???

julide soruyor: 9

Arkadaşlar merhabalar, bu hafta işe başladım ve kızımı bakıcısına emanet ettim. Her yerde 6 aylık bebeğin 500-750 ml. süt içmesi gerektiği yazıyor. Ben yokken bakıcısı gündüz kızıma ortalama 100 cc süt veriyor. Ek gıdaya da başladık ama içim içimi yiyor acaba doyuyor mudur? Gündüzleri 100 cc'yi bile hergün tamamlamıyor bazı günler 80-90 cc içiyor. Benim de fazla sütüm yok. acaba akşamları ve gece emzirmelerimle 500 cc sütü tamamlıyor muyumdur???
Bir de bütün gün emzirmediğin halde sadece 100 cc süt çıkması az değil mi? Benimle birlikte doğum yapan arkadaşım günlük 300 cc süt sağıyor. Acaba sütüm mü kesiliyor???

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


acengeloglu

Kay marka keçi sütü uzun ömürlü süt olduğu için tercih etmiyorum (sadece 1-2 defa kullanmam gerekmişti) ama bolana keçi sütü günlük taze keçi sütü ve 3 gün içinde tüketilmesi gerekiyor. Bu özelliği sebebiyle onu kullandım gönül rahatlığıyla.


julide

Cevaplar için herkese teşekkür ederim. Bebeğime mama vermeye başlayacağımı yazmıştım yaa.. şuna kanaat getirdimki günlük 100cc sağdığım sütüm kızıma yetmiyor. bunun üzerine kızıma milupa mama vermeye başladık. fakat bu seferde emmek istemiyor. resmen kısır döngü.. sütüm yetmediği için mama veriyorum, mamayı sevdiği için de beni emmiyor.. mama vermesem süt içemeyecek, versem beni içmeyecek.. offf yaaa...

Bu arada Keçi sütünün bebeğe çok ağır geleceğini söylemişlerdi.


yasemin_ekin

Biz sabah kahvaltısını bazen anne sütü ile hazırlıyoruz. Ya da milupanın "bebek yemekleri " grubunda olan ama anne sütü ya da devam formülü ile hazırlanan mamaları var. Sanırım Hipp'in de vardı. Belki dolaylı olarak bu şekilde anne sütü almasını sağlayabilirsiniz.


Bana bu ek gıdalara geçtikten sonra ayrıca 500cc anne sütü pek mantıklı gelmiyor- nasıl içecek minicik mideleri onu. Sanırım -damla'nin da dediği gibi- bunlar tüm süt ürünlerini kastediyor olmalı.

Doyup doymadığını anlamanın en iyi yolu kilo artışına bakmak. Doktorum, ek gıdalara geçtikten sonra ayda 500 gram normaldir demisti. Aylık kontrolu beklemek yerine, eğer evde digital tartı varsa siz de tartabilirsiniz bebeğinizi. -Belki yapıyorsunuzdur da- Önce tartıda kendim tartılıyorum, sonra da kızımla. Aradaki fark onun kilosu oluyor. Ufak tefek oynamalar oluyor ama genelde tutuyor. anlamlı bir kiloya ulaşmak için 2 hafta beklemek lazım herhalde.


acengeloglu

Jülide seni çok iyi anlıyorum çünkü ben de aynı sorunu yaşadım. Bebeğim 1,5 aylık olmasına rağmen sarılığı atlatamamıştı ve kilo kaybetmiyordu ama yeterli kilo da almıyordu. Bir kaç gün mama verdim ama her defasında ağlayarak. Sanki ona zehir içiriyormuşum gibi düşünüyordum. Mamanın bebeğin öncelikle böbreklerini harap ettiğini biliyorum. Diğer organlarını da mutlaka belli oranlarda harap ediyor. (Bu bilgiyi çok güvendiğim bir doktordan aldım.) Evet, tombik ve karnı doyan bir bebeğin oluyor ama sağlık elden gidiyor. Bebeklerimiz bize Allah'ın emaneti. Sorumluluğumuz çok.
Keçi sütünü öğrenir öğrenmez hemen denedim ve doktora çok sık kontrole gidiyorduk, gün gün kilo alımı çok güzel bir hale geldi. Hem beni emmeye ısrarla devam etti hem de mama mecburiyetinden kurtulduk. Günde 2 defa verdim,sabah-akşam, diğer zamanlarda da bol bol emzirdim. Bol bol yeşil salata yedim, bol su ve bitki çayı içtim, meyve-sebze ve et tükettim. Bir de 6 ay civarında meyve püresi vermeye başladım. Elmayı rondoda ezip içine biraz kaynatılmış su ekleyip kaşıkla besledim. Halen veriyorum. (yazın şeftali de vermiştim) Umarım kafanı karıştırmamışımdır. Allah yardımcın olsun, sen yardım dile, mutlaka yardım edecektir. Sevgilerimle..yaseminun

julide önce emzirip sonra mama vermeyi deneyebilirsin,acengeloğlu bir de bu keçi sütü hangi aydan itibaren ve nasıl verilebiliyor?


acengeloglu

yaseminun, mamaya ne zaman ve hangi koşullarda başlanması gerekiyorsa keçi sütü de aynen öyle. Ben 1,5 aylıkken başladım. Nasıl kullandığımı da anlatayım:

1 kilo keçi sütüne 330 cc kaliteli içme suyu ekleyip bir tatlı kaşığı kadar zencefil (tadını ve kokusunu güzelleştirmek ve hazmı kolaylaştırmak için) koyup 1-2 dakika kadar kaynattım. Soğuyunca 50 ve 100 cc ölçerek poşetlere aldım ve dondurucuya kaldırdım. Her gün 2 poşet çıkarttım ve birini sabah birini akşam verdim. Biberona doldurup biberonu sıcak su dolu kaba oturtup ıstarak içmeye hazır hale getirdim.

Tatlandırmak için ben saf çiçek balı kullandım. Tadını kendim ayarladım, 1-2 çay kaşığı kadar.
Bebeklere 2 yaşından önce bal verilmemesi gerek deniyor ama sakıncalarına ve zararlarına dair dikkate değer bir açıklama yok. Sadece ihtimal olarak zarar verebilir deniyor. Biz çok şükür hiçbir sorun yaşamadık.

Bebeğin ayına göre her öğün ne kadar cc alması gerekiyorsa (doktorunuz bilgi vermiştir) ona göre 100, 150 cc olarak ölçüp kullandım. Anne sütünü de sağarak ölçüp bir-iki gün her öğün ne kadar aldığını ölçtüm ve keçi sütü miktarını ona göre ayarladım. Benim sütüm giderek arttı, keçi sütü 100-150 cc, sabah akşam 2 defa vermem yeterli gelmişti. 3 ay kadardır keçi sütü vermiyorum, zaten ek gıdalara geçiş yaptık diye. Ama tekrar günde bir öğün 100 cc kadar keçi sütü vermeye devam etmek istiyorum. Süt dağıtımı başlar başlamaz.


gulsum

julıde bence biraz sakin ol, sadece iyi beslen, stresden uzak dur,iyi dinlen,kimseyle süt konusunda kendini karşılaştırma ve kızım ile yaşayacağın güzel haftasonlarını emzireceğin güzel anları düşün.
Sütünün azalması çok doğal çünkü artık sütünü sağıyorsun ve dünyada henüz bir bebeğin emme gücüne sahip bir süt sağma makinası yok :)
bende senin yaşadıklarının aynılarını hatta biraz abartılı olarak yaşadım ama inan sütün emzirdiğin süre içersinde bebeğine yetiyor ve sütün öyle kolay kolay kesilmiyor sen mamayı hemen tercih etme 
kızının kilosu ve sağlığı yerindeyse elinden geldiğince emzirmeye çalış mama verirsen emmeyi tabikide bırakır çünkü mama ağzına hiç bir zorluk çekmeden hop hop geliyooo 
süt ise 1 yaş öncesi asla verme keçi sütüde bile olsa
sen sadece stres yapmadan emzirmeye devam et
herkes inan bana senin yaşadıklarına benzer şeyler yaşıyooo
sana en son şunu söyliyeyim, stres yaparak bir gün boyunca sütümün gelmediğini bilirim ama hala kızımı emziriyorum 
kendine iyi bak bol sütlü günler
 


julide

gülsüm çok teşekkür ederim. işler çok yoğun olduğu için uzun uzun cevap yazamıyorum ama söylediklerin içimi gerçekten çok rahatlattı.. bu arada işlerin yoğunluğu da tabiiki etkiliyor sütümü...


Born2beMom

sevgili yaseminun, alev kutlu ankara da.. ben gerçekten çok memnunum ve şiddetle tavsiye ederim.. yalnız fazla yoğun bi kadın.. biz her ay gidiyoruz mecburen ama alev e giden pek çok arkadaşım randevu almakta zorluk çekiyor bilgin olsun.Cevaplamak için Üye ol