Akşam öğününe nasıl alıştırılır?

asli_yagmur soruyor: 10

Akşam öğünü konusunu sorularda arattım ama tam olarak benim sormak istediklerim olmadığı için yeni soru sormak daha uygun gibi geldi.
Bizim problemimiz kızıma akşam öğününü oturtamamak.
Normalde sabah kahvaltısı, ara öğün meyve, sebze (öğle öğünü) ve ikindi yoğurt şeklinde bir düzenimiz var. Ama akşam yemeğini oturtabilmiş değiliz.
Akşam işten saat 6 civarı geliyoruz. Yemek hazırlama, masaya oturma en erken 7'yi buluyor.
Kızım genelde (gerçi bu aralar sarkmaya başladı ya...) 7-7:30 civarı uyuyor. O yüzden de bizim yemek yiyeceğimiz saatlerde uykusu geldiği için huysuz oluyor ve birşey yemek istemiyor. Ancak bir iki lokma ekmek veya ne yiyorsak ondan 1-2 lokma. Sonra da zaten uykulu olduğu için mama sandalyesinde bile oturmak istemiyor ve kaldırmak zorunda kalıyoruz.
Acaba nasıl akşam öğününe alıştırabiliriz? Uyku saatini kaydırmak belki çözüm olabilir ama, gündüz de çok düzenli bir uykusu yok, kısa kısa uyuyor. O yüzden bunu da nasıl yapabileceğimi bilemiyorum. Önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


Bona

yemek saatlerini öne çekseniz? kim bakıyorsa akşam 6 gibi o yedirse akşam yemeğini?
mesela bizde bakıcı varken saat 18.30 da yedirirdi akşam yemeğini , ben de uyumadan önce meyvasını yedirir 9 gibi uyuturdum..tüm öğünlerin saatini 1 saat öne çekseniz akşam yemeği de yemiş olur böylelikle..


Kuzeytu

Evet Aslı bence de 5,5-6 gibi Yagmur'a birinin muhallebiyi vermesi gerek. Kuzey de o aylardayken aynı Yagmur gibi 7-7.30 gibi yatardı. Yatmasına en fazla 1 saat yakın bir zamanda muhallebiyi verirdim ki yatarken sut içmeye de yeri kalsın. (Bunu da Yaseminden ogrenmiştim:) yemeyi gec yiyince sut içmiyordu Küçük bey :) )


asli_yagmur

Aslında ben muhallebi vermeyi pek istemiyorum. Benim amacım daha ziyade normal yemekleri yemeye başlasın, sofraya oturup yeme alışkanlığı edinsin. Gerçi yemese de, uyumadıysa veya durduğu kadarıyla (çünkü mama sandalyesinde pek oturmak istemiyor) bizimle birlikte oturtuyorum masaya. Muhallebi bana sadece tok tutsun diye veriliyor gibi geliyor, o yüzden pek tercih etmiyorum mecbur olmadıkça. Saat 5-5:30 gibi yoğurt yiyor, aslında o da onu biraz tutuyor sanki. Muhallebi yerine yoğurt sayılmaz mı ki? :)


Bona

ben hiç muhallebi yedirmedim , doktorum da tavsiye etmedi , faydası olduğunu da düşünmüyorum açıkcası..ondan sağlayacağı faydaın bin kat fazlasını sebzeli yemeklerden sağlar diye düşünüyorum..
bence bakıcınız akşam 6 gibi akşam yemeği yedirsin , yoğurt tok tutmaz en azından benim oğlumu tutmuyordu..


asli_yagmur

bona_dea, teşekkür ederim fikirler için... bakıcımız ben gider gitmez çıkıyor maalesef, o yüzden ancak yemeği hazır olursa 6'da gittiğimde ben yedirebilirim sanırım. ya da dediğiniz gibi öğünleri öne çekerek yoğurt saati akşam yemeği saati olarak değiştirilebilir belki... bir orta yol bulmamız gerekiyor. tabii küçük hanımın bir de mama sandalyesine karşı alerjisi var, hiç oturmak istemiyor. onu da çözmemiz gerekiyor...Bona

mama sandalyesi bizde de ciddi bir sorundu , sevmedi , sevemedi bir türlü ..
ben en son önüne iki tane kap koyuyordum , birinde su var diğerinde yok.. eline minik bir kepçe , doldur-boşalt oynuyorduk.. o sayede yarım saat oturuyordu , ben de besliyordum..


asli_yagmur

aslında doldur-boşalt iyi fikir. şu anda yapabilir mi acaba?


Bona

tabiki yapar , etrafa döker bol bol ama su sonuçta zararı olmaz :)
yada önüne kap içine büyük penne makarnalar da koyabilirsiniz ( pişmemiş ) onu da doldur boşalt yapabilir , yada bir kaptan kavanoza doldursun , sonra kavanozun ağzını kapatın doğal çıngırak olsun.. bu yaşlarda oyuncaklardan ziyade bu tarz şeylerle oynamayı seviyorlar , hem de zamanla mama sandelyesinde oturmaya alışır..asli_yagmur

teşekkür ederim bona_dea, deneyeceğim :)))


Bona

rica ederim , inşallah hoşuna gider :)Cevaplamak için Üye ol