Akşam öğününe nasıl alıştırılır?

asli_yagmur soruyor: 9

Akşam öğünü konusunu sorularda arattım ama tam olarak benim sormak istediklerim olmadığı için yeni soru sormak daha uygun gibi geldi.
Bizim problemimiz kızıma akşam öğününü oturtamamak.
Normalde sabah kahvaltısı, ara öğün meyve, sebze (öğle öğünü) ve ikindi yoğurt şeklinde bir düzenimiz var. Ama akşam yemeğini oturtabilmiş değiliz.
Akşam işten saat 6 civarı geliyoruz. Yemek hazırlama, masaya oturma en erken 7'yi buluyor.
Kızım genelde (gerçi bu aralar sarkmaya başladı ya...) 7-7:30 civarı uyuyor. O yüzden de bizim yemek yiyeceğimiz saatlerde uykusu geldiği için huysuz oluyor ve birşey yemek istemiyor. Ancak bir iki lokma ekmek veya ne yiyorsak ondan 1-2 lokma. Sonra da zaten uykulu olduğu için mama sandalyesinde bile oturmak istemiyor ve kaldırmak zorunda kalıyoruz.
Acaba nasıl akşam öğününe alıştırabiliriz? Uyku saatini kaydırmak belki çözüm olabilir ama, gündüz de çok düzenli bir uykusu yok, kısa kısa uyuyor. O yüzden bunu da nasıl yapabileceğimi bilemiyorum. Önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


Kuzeytu

Ben de muhallebinin cok faydalı olmadıgını dusunurdum. Ama sonra doktorumuz da o kadar da faydasız bisey olmadıgına ikna etti beni (ki kuzey hala muhallebiyi severek yemek içine meyve karıstırırsam yer:) ) Diyecegim günlük alması gereken tahıl da onun için çok onemli. Yasemin'in buguloga koydugu ihtiyaclar listesi vardı belki gormussundur ben burdakine bakınca hala muhallebi veriyorum kuzeye ki tahılı burdan alsın diye :)    
https://www.nurturia.com.tr/bugulog/0b16d5c6-9cf0-4450-a41f-9e8c00bf7cf1/cocuklar-icin-besin-piramidi

Bence de saatini ayarladıktan sonra ister yemek ister baska sey herseyi yer küçük Yağmur kuzusu. Biz de az maymun olmamıstık mama sandalyesinde otursun diye. Doldur-boşalt guzel ben bir de plastik veya tahta servis kasıklarını verirdim eline birbirine falan vururdu oynardı. Ama su bizde de uzun sure gitti. https://www.nurturia.com.tr/bugulog/0b16d5c6-9cf0-4450-a41f-9e8c00bf7cf1/cocuklar-icin-besin-piramidi">


Bona

tahıl ihtiyacı konusunda haklısınız , ancak su ( yada süt ) + pirinç unu + şeker bana çok sağlıklı görünmüyor..

ben tahıl ihtiyacını kahvaltıda yediği tam buğday ekmeği , tam buğday unundan ve pekmezli ( kesinlikle şeker koymadan ) yapılan kek , az tereyağ az zeytinyağ ile yaptığım pilav vb. yemeklerle tamamlıyorum..

gerçi aslıyağmur'un kızı 9 aylık , bunları yemiyor olabilir ama ben o zamanlarda sebze yemeklerine pirinç koyarak ve minik bir dilim kekle hallederdim.. Batu'nun yediği tüm sebze yemekleri pirinçli olurdu , kahvaltıda yediği ekmekler de tam buğday unlu..

tahıl konusunda tamamen Size katılmakla beraber , alternatifleri varken muhallebi yedirmek pek bana göre değil :)

 


asli_yagmur

Iraz'cım, muhallebiden kastın şu tahıllı olanlar mı? Çünkü bir de pirinçli olanlar var, pirinçlinin tok tutmaktan başka faydası yok diye duymuştum daha önce. Ben Yağmur'a Milupa'nın 7 tahıllı gece mamasını denedim ama pek sevmedi sanırım. Ya da ben saatini tutturamadım, bilemiyorum. Yani aslında ne yediğinden çok yedirememek problem bu ara bizde. Yapmadığımız şebeklik yok karşısında, hatta babası göbek bile atıyor bazen, o derece :) Şu doldur-boşalt olayını deneyeceğim bakalım, umarım işe yarar... Hoş, eli meşgulken de canı yemek istemiyorsa ağzını açmıyor ya... Deneyeyim, göreyim (ya da alayım boyumun ölçüsünü :P)


Kuzeytu

Bana da pirinç unu muhallebisi cok faydalı gelmiyor. Beyaz pirinç zaten çok faydalı bisi degil ne bizim ne onlar için :) Bizimki kek veya o tur seyler cooook nadir yedigi için ben boyle içimi rahatlatıyorum. Ben de muhallebiyi ya Hipp'in organik yulafıyla ya da yine hipp'in muhallebi tozlarıyla yapıyorum. En azından tahıl olduguna guveniyorum.

Annelik boyle bisey iste herkes kendine gore bir yol tutturuyor burda da belki fikir olur diye paylasıyor :))Kuzeytu

Evet evet tahıllı karısımlar. 7 tahıllı saman gibi bisey onu tabi yemez. İçine meyve katmayı deneyebilirsin. Kuzey de anca oyle yedi. Hipp'in elmalı yulaflısı falan var, içinde seker yok elmayla tattırılmış.

Saati de onemli. Mesela yogurdu oglem yemeginin uzerine verip boylece bakıcının da gitmeden yedirecegi bir ogun saati elde etmiş olabilirsin ya da sen geldiginde zaten ac olan Yagmurcuk hopur hupur yer :) Boylece 5-5,5 gibi akşam yemegini yer diye aklıma geldi bir an matematik yaptım :)


asli_yagmur

sabahları ben de tam buğday ekmeği ve pekmez veriyorum. onun dışında da ekmek sevdiği için evde hep tam buğday ekmeği bulunduruyorum, biz yemek yerken hiçbir şey yemezse ondan veriyorum. sebzelerinde de pirinç oluyor. daha kek olayına pek girmedik ama arada pekmezli kek tattırmıştım, sanırım yeme ihtimali var. bu arada benim kızım bir de kısır seviyor :) eh, bulgur da sayılır heralde di mi? :)
bu Hipp'in organik yulaflısını çok duydum ama hiçbir yerde rastlayıp alamadım. Şu Milupa'nın 7 tahıllısını bir daha deneyeyim bari.
Iraz'cım teşekkür ederim, Yasemin'in piramidi daha önce görmüştüm ama unutmuşum, iyi ki hatırlattın :)


Kuzeytu

Ni demek, afiyet olsun :))


Bona

kuzeytu biz muhalebileri karıştırdık birbirine bence :) sen direk muhallebi deyince ben annelerimizin yaptığı ve bizi tek tip beslediği gibi süt+pirinç unu+ bolca şeker formülünü kastediyorsun sanmıştım :)) muhallebi olmasın diretmem ondandı yani..
tüm bebişlere afiyet olsun..


tandemmom


Muhallebi ya da tahıllı mamalar verilmesinin sebebi zaten tok tutması arkadaşlar.Tok tutsun,gece boyunca beslenme ihtiyacı duymadan bütün gece uyuyabilsin.Bu iyi bişey bebek için.Sebzenin yeri ayrı,tahılın yeri ayrı.Mesela pirinç unu konmasının sebebi de sindiriminin kolay olsun,rahat uyusun bebek..
Benim oğlumda muhallebi tarzı şeyleri yemedi tahılları gün içerisinde çorba ve yemeklerine koyarak tüketmiştik.Ama geceleri deliksiz uyusun,acıktığı için kalkmasın diye yatmadan yarım saat önce tahıllı biberon maması verdim.Yulaf unu,tam buğday unu,çekilmiş kuru meyveler ve cevizle yapıyordum.Hem besin değeri yüksek olsun hem tok tutsun diye.Bu şekilde gece beslenmesini bırakmış olduk.Şimdilerde bizimle herşeyi yediği için sadece süt içiyor yatmadan.

Bizimde akşam yemek saatlerimiz oğlumun uyku saatine uymuyordu.Kahvaltıyı hep beraber yapıyoruz diye bunu çokta umursamadım açıkcası.Nitekim akşam 21:00-21:30 gibi yatıyor artık ve akşamları bizimle yiyor.
Bi süre daha sabrederseniz uyku süresi uzayacaktır.En azından siz yemek yerken uykulu değilde cin gibi olucak onu garanti edebilirim:)Cevaplamak için Üye ol