Gündüz uykusunu geceye nasıl çevirebilirim?

nurturia soruyor: 9

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


aslidenizcan

ama daha çok küçük ki minik kızınız , herhalde 2-3 aya o da etraftaki şeyleri farkeder gündüzleri bakınr geceleri yorulup uyur. bence siz yine de o uyuduğunda gündüzleri uyuyun ki gece sinirleriniz harap olmasın


aslidenizcan

ama daha çok küçük ki minik kızınız , herhalde 2-3 aya o da etraftaki şeyleri farkeder gündüzleri bakınr geceleri yorulup uyur. bence siz yine de o uyuduğunda gündüzleri uyuyun ki gece sinirleriniz harap olmasın


fistikcik

Bütün uykusunu gündüz alıyor derken ?
Bu aydaki bir bebek zaten gündüz son uyanmasından maksimum 1,5 saat sonra tekrar uyur. Yani gündüz uyku saatleri de oldukça fazladır.
Gece uyanması ise bu dönemde son derece normaldir.
Gece hiç uyumuyor, gündüz kesintisiz bir şekilde çok uzun saatler uyuyor derseniz o zaman durum başkadır tabii. Gece-gündüz ayrımını hala yapamamış demektir. Gündüz aydınlık ve evdeki seslern geldiği bir yerde, gece ise karanlık ve daha sessiz bir ortamda uyutursanız gece-gündüz ayrımını öğrenir.

Gece uykusunun ve genel olarak düzeninin iyi olması için sabah geç vakte kadar uyumasına izin vermemek gerekli. Güne 7'de başlamalı. 9'a doğru tekrar uykusu gelir zaten, o zaman uyutursunuz. Sonra her uyanmasından mksimum 1,5 saat sonra uyutmaya çalışırsınız. Son gündü uykusunu saat 17'den sonra uyumamalı. Sonra gece uykusuna geçişi zorlaşır. Son uykusundan 17'de uyandıktan sonra 19h30-20:00 gibi gece uykusuna yatırırsınız. Elbette bu dönemde hala uyanacaktır. Saat 23:00'te uyandığında tekrar beslersiniz. Gece bir ya da iki defa daha uyanabilir, normaldir.


fistikcik

Tekrar merhaba,
Rica ederim, umarım yardımcı olabilir yazdıklarım size.
Bu duruma hem sizin dinlenebilmeniz, hem de onun gece-gündüz ayrımını öğrenmesi için müdahele etmek gerek.
Bebeklerin (aslında yetişkinlerin de) uyku döngüleri 45 dakikalıktır. 45 dakikanın bitiminde uyku hafifler, eğer bir sorun yoksa bebek ya da yetişkin bir sonraki uyku döngüsüne devam eder. Eğer açlık, altının kirlenmesi, gaz ya da başka bir sıkıntı (örneğin uykuya devam için emziği ya da memeyi arama gibi) olursa bu esnada uyanır.
Sizin de bebeğinizi gündüz uyandırken bu aralıkları yakalamanız gerek. Diyelim ki 2  ya da 3 saat uyudu ama artık kalkmasını istiyorsunuz. Uyuduktan 2 saat 15 dakika sonra (Üçüncü 45 dakikalık döngüyü yakalamış olacaksınız) uyandırırsanız uykunun hafiflediği o anı bulabilirsiniz. Bu esnada mümkünse dışarı çıkın, o da olmuyorsa en azından balkona çıkın. Güneş ışığı olan bir yerde olun, bebek gün ışığını görsün. Ya da bebek uyanmadan tüm hazırlığınızı yapın ve uyanır uyanmaz banyoya sokun. Onunla konuşun.
Gece ise tam tersine, uyandığı zaman konuşmayın, ses çıkarmayın. Mümkünse -Internetten güvenli birlikte uyumayı araştırın- güvenlik önlemlerini aldıktan sonra birlikte uyuyun. (O da olmazda aynı odada uyuyun).ElfAna

Fistikcik' a ek olarak yazmak istedim. Eger 10-13. haftalarda bir mental atak donemleri var. 3-4 gunee  sonra gecmis olacaktir. Rutinlerinizi bu hafglardqn sonra olusturmaya baslayabilirsiniz.


guLyun

Biz ilk 3.5 ay uyumadik gunduz uyutmamaya calisiyodum ama fayda vermedi sonra bi gece uyudu 4 gece saskinliktab uyumadim uyancak diye bende uyumazdim


Damla

İki bebeğimde de doğumdan itibaren çok dikkat ettiğimiz bir-iki şeyi yazacağım. Bence tam zamanındasınız bu arada. 2 aylığa kadar çok alışkanlık edinmiyor bence bebek ama bundan sonra gözü açılmaya başladıkça neyi görürse onu normak kabul ediyor. Aşağıdakilerin iki çocuğumun da iyi uyuyucular olmalarında çok işe yaradığını düşünüyorum:


* hergün aynı saatlerde belirli bir rutinle yatırmak (gece bir tulumu var son alt değiştirmeden sonra onu giyiyor mesela, anne baba abi kim varsa başına toplaşıyor konuşup öpüp son hazırlıklar yapılıyor onlar ayrılıyor anne ile yalnız kalıyor, ışık dalana kadar kısılıyor, sonra tamamen kapatılıyor)
* uyku öncesi uykuya dalsa bile uzuun uzun artık kendi ağzından memeyi itene kadar emzirmek
* gece alt değiştirmemek
* gece karanlıkta uyutmak
* gece odayı serin tutmak
* yatırma saatinden itibaren tek başına odasında yatırmak (ilk haftalar hariç), odaya misafir almamak, konuşmamak, vs.
* ağladığı durumlarda mümkün olan en kolay yoldan geri uykuya döndürmek (kendi kendine uyusun diye bir çaba varsa mesela akşam uykuya yatırırken çabalamak ama sonra gece uyandığında kasmamak, nasıl çabuk dalıyorsa onu yapmak)

gece uykusunun tadına varana kadar bunları yapıyoruz, sonra serbest
* gündüz biz uyanır uyanmaz perdelerini açmak
* gündüz uykularını perde açık, kapı açık uyutmak 
* gündüz sık sık beslemek (çok zorlayarak değil tabi o ihtiyaç duydukça)
* uyuyamadığı uykuları için çok uğraşmamak, oyalayarak geçiştirmek
* uyku eğitimleri için zaman ayırmak, mesela hemen dalsın diye çok müdahele etmek yerine kendi kendine dalsın diye zaman tanımaya çalışmak
* bol bol gezdirmek, insan içine karıştırmakaslidenizcan

aman ha kakalı bırakmayın sonra pişikle uğraşırsınız. zaten ilerde daha az kaka yapıcak şu an küçük. benim oğlum sürekli pırtladıkça yapıyodu yıkadığım halde pişik olmuştu.ben emzirmeden önce bezini değiştiriyorum çünkü bu sefer ıslak diye uyumuyo eskiden silerdim vs ama artık uykusunu açmamak için bezini çıkarıp yenisini takıyorum sonra da hemen emziriyorum öyle daha kolay uyykuya dalıyor.


Damla

Kakalı olursa değiştirmeniz gerekecek mecburen. Yazmayı unutmuşum kusura bakmayın. Ama gece uyku eğilimi arttıkça ve büyüdükçe gece zaten yapmayacak. 


Birdenbire de düzene girer belki. Bize Ilgaz'da gece-gündüzü öğretmemizi söylemişlerdi, buna dikkat edip sonuçlarından memnun kalınca ikinci çocuğumuzda aynı şekilde devam ettik. 


Cevaplamak için Üye ol