Geç yürüme

kahvetelvesi soruyor: 2

Öncelikle merhaba. Oğlum bu ay sonu 18 ayını dolduracak. 8 aylık olduğunda sırt üstünden yüz üstüne dönebildi. Doktoru kilosu ile alakalı olduğunu düşündü o zamanlar bir problem görmedi. Sonra 9 aylıkken oturttuğumda ayaklara doğru eğiliyordu. O zaman çocuk nörolojisine yönlendirdi. Mr çekildi, mrda bir sorun görülmedi. Tıbbi genetik, metabolizma tahlilleri, sma paneli dahil hepsi yapıldı çok şükür bir problem çıkmadı. Sonuçlar çıkana kadar her seferinde çok zor zamanlardı ama. Sonra nöroloji uzmanı fizyoterapiste yönlendirdi. 11 aylıktan beri fizyoterapi alıyoruz. 14 aylıkken komando şeklinde sürünerek ilerlemeye başladı. Şu anda hala o şekilde sürünüyor sadece biraz daha hızlandı. Bir yere tutunup kalkamıyor, ama elinden tuttuğumda koşar adım yürüyor ya da koltuk kenarına koyduğumda sıralıyor. Soruma gelince benzer durumları yaşayıp şu anda çocuğu yaşıtlarını yakalayan aradaki motor gelişim farkını kapatan var mı? Mental olarak bir problem görülmedi yaşıyla uyumlu buldu doktorları ve çocuk gelişimi uzmanı. 

Bir de yürüme için 18 ay sınır kabul ediliyor ya. Hiçbir sorunu olmadığı halde çevrenizde 18 aya kadar yürümeyen çocuk var mı? Fark giderek açılacak ve kapanmayacak diye çok korkuyorum. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


missmarttle

hiçbir sorunu olmadığı halde 18 aylıkken yürüyen, üç yaşında zıplamayı öğrenen çocuk biliyorum, şu an gayet sağlıklı ve yaşıtları ile fiziksel olarak uyumlu. gerekli tüm tetkikleri yaptırmışsınız, içinizi ferah tutun bence. 


kahvetelvesi

Cevabınız için teşekkür ederim. 1 hafta sonra 18 ayını dolduracak ama şu an emeklemediği için belki de sırt ve kalça kasları zayıf. Dengesini sağlayamıyor. İnşallah bir sorun olmadan bir an önce yürümeye başlar ve farkı kapatır. Cevaplamak için Üye ol