Bir çocuğum daha olsa asla yapmam dedikleriniz???

Sinemce_e soruyor: 10

Belki birçoğumuz bir bebek beklediğimiz haberini aldıktan sonra zaten tüm araştırmaları yapmaya koyulduk,yol uzundu 9 ayda neler neler öğrenilirdi,tüm bebek dergileri, bebek siteleri,forumlar,tecrübeli annelerden öğütler,doktor arayışları,emzirme teknikleri, gece uyanmaları,gaz sancılarıyla mücadele....daha neler neler...

Daha önce hiç de düşünmediğimiz bir sürü olasılığa karşı önlem alma,yeni bir hayata hazırlanma..

Ama ilk çocuk,ilk acemilik,ilk heyecan,tüm kitabi bilgilerin bile anında unutulabildiği ilk serüven..

Bu yolculukta bir çocuğunuz daha olacak olsa İLKİNDE YAPTIĞIM ..........HATAYI,YANLIŞI ASLA YAPMAM BU BANA DERS OLDU dediğiniz şeyler var mı? bir çocuk daha düşünenlere veya ilk bebeğini bekleyenlere bir yol gösterirse ne mutlu....

Şimdiden teşekkürler:)

Bu soruyu cevapla


32 Cevap


tulay_defne

Bir de iyi ki yapmışım dediğim şey var;

İlk günler sütüm vardı ama kızımı bir türlü uyandırıp emziremiyordum. Öyleki hiç ellemesem 24 saat uyuyacaktı.(o günlerin kıymetini bilememişim o ayrı) Minicik bebek iki kez çekiyor uykuya dalıyordu. Sarılığı çok değildi ama böyle emmemeye devam ederse artacak diye korkuyordum. Sanırım 4-5 günlüktü eşimle birlikte geçe nöbet tuttuk resmen saat kurup kızımı türlü yöntemlerle (ayağını gıdıklamak,çenesini dürtmek, çimdiklemek) uyandırmaya çalışarak emzirdim. O kadar ki 15 dak. aktif emmeyi biz 1 saatte tamamlıyorduk. Sonra 1 saat sonraya saat kurup yatıyorduk sonra yine başlıyorduk aynı işkencelere:) sabaha kadar bu şekilde devam ettik ve biz o gece kızımı sarılık olmaktan kurtardık.


ipekkusgoz

Oldukça derin bir konu:). Kısaca 2,5 -3 yılını masaya yatır, didikle diyor...Öyle bir kalemde,bir mesaja sığacak şeyler değil de üstelik.Bir yerden başlamak lazım:).Benim ki biraz '2. çocuk olsa' diye değil de,ilk ve muhtemelen tek hamilelik, doğum ve bebek bakımı tecrübemde yine olsa yine yapardım ya da yapmazdım dediğim şeyler olacak sanırım. Nitekim 2. çocuk düşünmüyorum şu anda. Düşünürsem de muhtemelen yaşdan dolayı yapamayacağım:).

* Öncelikle çocuk olayına karar vermiş olmamıza rağmen kalkıp bir spor salonuna yazılmazdım:). Üstelik 6 ay süreli:). Sadece bir gün gidip 2. güne gidemeden hamile olduğumu öğrenmiş, dr izin vermeyince üyeliğimi dondurmuş, doğum sonrasında da sadece bir kaç kere gidebilmiştim. Zaten hayatımda ilk defa spora niyetlenmiştim o da böyle bir şeye denk gelmişti. Gidemediğime falan üzülmüyorum ama abonelik parasına üzülmüştüm.

* İyi ki doğum iznini doğum sonrasına kaydırmamışım.Yani zamanında hatta yıllık izinle bayram iznini birleştirip 3 hafta da önceden izne çıkmışım. O zamanlar işler çok stresli ve çok yoğundu ve ben bu stresten gerçekten çok korkmuştum.Fiziksel olarak gayet iyi olduğuma bakarak son güne kadar bile çalışabilirdim ama yapmadım.

*Tabii ki belki de en önemlisi iyi ki sigarayı bıraktım. Hatta hala başlamadım ve düşünmüyorum da.

* Sigara bırakır gibi parfüm kullanmayı da bıraktım hamileyken, hala da kullanmıyorum. Bir açılmamış kutu zen marka parfüm öylece duruyor. Ama iyi ki bırakmışım diyorum onu da sigara gibi. Şu anda hem sigarayı hem parfümü eşim kullanıyor ve aslında ikisinin de ne kadar rahatsız edici şeyler olduğunu çok daha iyi anlıyorum.

...


ipekperi

1. Sallamıcam
2. Her ağlamada doktora koşmucam
3. Eğer olursa Göğüs uclarım yara oldu emziremiyorum die ağlama komalarına girmicem.
4. Eğer yine aynı şey olursa Mama aldı die cocuk kendimi bitirmicem kahrolmucam.
5. Yemek konusunda ısrarcı olmucam yemezse yemesin dicem, inatlaşmıcam cocukla
6. Uykusuna herşeyden çok önem vericem. Uyku saati edinicem.
7. Eğer buda alerjik olursa kahrolmucam.
8. Hijyene bu kadar onem vermicem
9. Her banyo sonrası sacını kurulamıcam.
10. Daha ince giydiricem.

daha bu yazıya gelip gidip bişiler eklicem.


lopikcim

 Çok şey var da en çok dikkat edeceğim şey hamileliğim boyunca eşimi şuna aşerdim buna aşerdim diye koşturucam; nasılsa tüm lohusalık boyunca ee ne yapabilirim ki emziremem ya diye pc başından kalkmadığında ohh en azından hamilelikte yormuştum seni diyebileceğim içimden:-)))


smmm06

yazcak keşkelerim çok salak bi dr yüzünden mama vermek zorunda kaldım o yüzden 5 ay emzirebildim bir daha çocuğum olursa emzirmek için daha çok uğraşcam ek gıdaya geçince doyumluk değil tadımlık vericem çocuğun yemeğe karşı önyargılı olmaması için yemeklerini çeşitli yapıcam nasılsa yemiyor diye sadece yediği şeyleri vermicem ve daha rahat anne olmaya çalışcam ve 2.bi çocuğum olursa kendim bakıcam oğluma anneannesi baktı hııı bide ilk aylar gaz sancısından ağlayınca panik olup acillere koşmıycam bu durumu normal karşılayıp sorun gözüyle bakmıycam listem dahada uzar gider sonuç olarak ilk çocuk baya bi tecrübe oluyor insanahulya_dal

eğer bir çocuk daha yapmaya karar verirsem maddi sıkıntılarımı hali yoluna koyup 3 yaşına kadar ben bakacağım


burcuerkan

benimde çok fazla keşkem yok genelde sakin bir bebeklik geçirdiğimiz için belkide ama bende 2. çocuğum olursa ilk doğduğunda illa emziricem diye kasmıycam kendimi devam sütünü gönül rahatlığı ile verip çocuğumun sarılığını yükseltmiycem.

 


Yasemina

Ona bakan kısının bır ve tek olmasını saglarım. Yanı anane-babane arasında donusumlu veya bakıcı-anane arasında donusumlu baktırmam.


Tek pısmanlıgım budur. Bazen en yakınlarımız cocuklarımıza en saglıklı sekılde bakan kısıler olmayabılıyorlar ve ıyı bır bakıcı basınıza sorun cıkarmazken anane-babanenın tantanasını, nazını sadece cocugun emın ellerde buyumesını ıstıyorsanız cekmek zorunda kalıyorsunuz.

Onun dısında pısmanlıgım olmadı cok sukur.nilinmasali

çok şükür ki bebeğimle ilgili konularda aklıma gelen bir pişmanlığım olmadı şu vakte kadar dilerim ki bundan sonra da olmaz,ama kendimle ilgili çok net bir pişmanlığım var,her işe yetişirim sandım daha doğum yaptıgımın ertesi günü(sezeryan) kalkıp kahvaltı hazırladım,makyajımı yaptım evi derleyip toplamaya calıştım,aslında ''elalem ne der'' diye düşünen bunu kendine dert eden bir insan değildim ama belki lohusa depresyonu bende böyle tezahür etti ,belki o anki psikolojiyle bugünkünden çok farklı düşünüyordum bilemiyorum birden bire bi keşmekeşin ortasına attım kendimi..
Ben titiz bir insanım,evlenmeden önce,evlende o zaman görürüz,evlendikten sonra çocuğun olsun da görürüz diyen öyle cok tanıdıgım vardı ki,belki sadece onlara kendimi kanıtlamak adına yaptım,belki gercekten içimden geldi,belki de ''cocuk beni hayattan soyutlayamayacak ben yine herseye yetişebilicem''-fikrini kendime kanıtlamak adına böyle davrandım ama özellikle ilk günler cok hırpaladım kendimi,şu an hamile birini görünce aklıma hemen o günler geliyor ve inanılmaz yorgun hissediyorum kendimi,ASLA bebek görme ziyaretlerine gidemiyorum mesela ,bi el boğazımı sıkıyor gibi hissediyorum,2. çocuk fikri bana çok uzak,kızıma aşığım o bu meselelerden apayrı bir dünya benim için onunla ilgili en ufak bir şikayetim yok ama aynı şeyleri yeniden yasamayı en azından suan için konuşursak mümkün değil kaldıramam..O yüzden anne adaylarına bu hataya düşmemelerini lohusalıgın keyfini çıkarmalarını,bol bol dinlenmelerini,şımarıklık yapmalarını;),hayır diyebilmelerini,hiç bir seyi içlerine atmamalarını çok rica edicem,hepimiz insanız makina değiliz her an herseye yetişmek mümkün değil...


iflah_olmaz

asla yapmam dediğim sanırım 2.çocuk:-))))))Cevaplamak için Üye ol