Bir çocuğum daha olsa asla yapmam dedikleriniz???

Sinemce_e soruyor: 10

Belki birçoğumuz bir bebek beklediğimiz haberini aldıktan sonra zaten tüm araştırmaları yapmaya koyulduk,yol uzundu 9 ayda neler neler öğrenilirdi,tüm bebek dergileri, bebek siteleri,forumlar,tecrübeli annelerden öğütler,doktor arayışları,emzirme teknikleri, gece uyanmaları,gaz sancılarıyla mücadele....daha neler neler...

Daha önce hiç de düşünmediğimiz bir sürü olasılığa karşı önlem alma,yeni bir hayata hazırlanma..

Ama ilk çocuk,ilk acemilik,ilk heyecan,tüm kitabi bilgilerin bile anında unutulabildiği ilk serüven..

Bu yolculukta bir çocuğunuz daha olacak olsa İLKİNDE YAPTIĞIM ..........HATAYI,YANLIŞI ASLA YAPMAM BU BANA DERS OLDU dediğiniz şeyler var mı? bir çocuk daha düşünenlere veya ilk bebeğini bekleyenlere bir yol gösterirse ne mutlu....

Şimdiden teşekkürler:)

Bu soruyu cevapla


32 Cevap


sevdaybike

benim var sinemim...hatta düşündükçe kendime daha çok kızıyorum..nasıl böyle bir şeye müsaade ettim diye...kzıım 3 aylıktı...ve 1 hafta boyunca kakasını yapamamıştı...o zaman biz kv delerdeydik...kızıma zeytinyağı, fitil,debridat, osmolok vs. (ilaçlar doktor kontrolünde) hekimimiz prof hoca ve bu gayet normal yenidoğanlıktan çıkıp bebekliğe adım atıyo demesine rağmen...son olarak anüsten sabun koydular...bende kızım acı çekiyo düşüncesiyle gıkımı çıkarmadım...yavrum yazık, sabunu koyduklarında nasıl çığlık attı...tabi sonrasında kakasını yaptı ama....ben hala kendimi yiyorum nasıl böyle bir şeye müsaade ettim diyeeee....sonuçta prof bir hocayla sürekli irtibattayım ve hekim bana normal demesine rağmen ısrarlara nasıl katlanmayıp kabul ettim....en büyük yanlışım keşke yapmasaydım dediğim şey.......


felah

dünyaya bir bebek daha getirmek nasip olursa, doğumdan sonra yanımda kimlerin olacağına çok dikkat ederim. bebekle, benimle ilgili nasıl cümle kurmaları gerektiğinin bilincinde olan şahıslar tercihimdir :))
bir de şu anda vermeye çalıştığım kiloların bir kısmına sebep olan 'sütün için yemelisin'muhabbetine kanıp tükettiğim gıdaları asla yemem :))


sevilaraci

söz konusu çocuksa, kararları ANNE verir, BABA DAHİL HERKES UYGULAR!!!! 

Bu lafı çok tuttum belirtmeden geçemiycem. Bir de lopikcim gibi hamilelik sırasında naz yapmayı, aşermeyi falan isterdim. Hiçbirşey canım istemedi, sevdiklerimden bile soğudum. Ama yalandan da olsa keşke aşerseydim iyiydi.

Ben hamilelikte de doğum sonrasında da sanki hiçbir değişiklik yok gibi davrandım. Hiç doğum izni yapamadan doğurdum, tam artık biraz dinlenmeye geçeyim falan diye düşünürken erkenden geldi kuzular 32,5'ta. Sonrasında da bebeklerim hastanede kalınca sezaryene rağmen hemen ayağa kalkıp aynı tempoda, hatta günü tam ortasından bölen hastane ziyaretlerini de düşünürsek daha yoğun bir tempoda normal hayatıma döndüm, lohusalık izni de yapmadım yani. Bunlar için üzülüyorum düşününce, kendime acıyorum biraz ama yine olsa nasıl davranırım emin değilim. Sanırım beceremem kopmayı yine işten, güçten, mücadeleden, biraz işkolik bir yanım var doğrusu.

Bebekler eve gelince annemin yanımda olmasının rahatlığı ile çalışmaya devam ettim. Sütümü sağdım ama ona bile çok zaman ayırmadım. Şimdi olsa daha sık aralıklarla sağmayı başarmak isterdim çoğalsın diye. Bebeklere zaten tek başına süt yetmedi mama da aldılar ama bizimkiler neyseki hem biberon hem memeyi beraber götürdüler. Kızım 16. ayda kendi bıraktı, oğlum halen emiyor. Sanırım şimdiden bakınca onlarla daha çok kalmalıydım diyorum. Zaman çok çabuk geçiyor, en güzel, en tatlı zamanlarını doya doya yaşamak daha iyi olurdu. 

Kızım aşırı derecede uysal bir bebekti. Oğlum ise hırçın. Oğlum birşeyleri ağlayarak isteyince meme gibi mesela, o sussun ağlamasın diye öncelik onun oldu genelde. Çoğunlukla öyle durumlarda ikisini bir de emzirdim ama kızıma haksızlık etmişim gibi de düşünüyorum bazen. Kızımın son zamanlarda hırçınlaşmasının sebeplerinden biri bu mu diye de düşünmeden edemiyorum. Pişmanlıklardan biri de bu.

Ha bir de ilk kontrole gittiğimizde ikiz olduğunu öğrenince yaşadığım şok, eşimin hep keşke ikizimiz olsa demelerinin aklıma gelmesi ile ona karşı duyduğum öfke, günlerce ağlayışım ve sanki sorumlusu eşimin dilekleri imiş gibi ona kızışıma da pişmanım. Çünkü ikiz annesi olmak çok güzel. Yine olsa ikizim olsun derim zorluklarına rağmen sanırım, yani yanlış anlaşılmasın bir ikiz daha değil ama, ilki ikiz:)

 eslapitipiti

ben anne değilim hamilede değilim ama hamile kaldığımı öğrendiğim anda stressiz bir ortamda yumuşak seslerle  bir hamilelik süreci geçirmek istiyorum :) ki imkanlar buna pek uymasa da :) elimden geleni yapacağıma inanıyorum hatta bir süre dikiliye yazlığa bile gidebilirim :)


_beyazmelegim

kızıma bir süt annesi bulur.deliler gibi anne sütü almasını sağlardım...hep içimde bir yaradır kzıımın süt içmemesi..
puzzle

* lohusalığımın ilk 1-2 haftasında ayağa kalkıp iş yapmamaya ve bolca dinlenip huzurlu bir kaç hafta geçirmeye çalışacağım(doğum yaptım eve geldim misafirler gelen giden falan 2 gün sonra ev temizliğine giriştimi bilirim katiyennn, bir daha asla..dikişim patladı, çok canım yandı vs..)
*dolayısıyla ilk bir kaç hafta misafir kabul etmeyeceğim, tebrik telefonlarına ve mesajlara yetişmeye çalışmayacağım..

*gece emzirmelerinden çok çeken bir anneyim..gece kesintisiz uyması için gece emmelerine dikkat edeceğim ve en önemlisi benim için, emzirerek uyutmayacağım..


sarellemisss

Bir çocuğum yok düzenli bir ilişkim var..ancak bir çocuğum olsaydı asla yapmayacaklarım: Bebekliğinde asla onu evde yalnız başına bırakmazdım yada arabada..asla çok çok iyi bilmediğim anne, abla v.s hariç.. herhangi birine bırakmazdım..ve ne kdr uslu olursan olsun bir hayvana kedi kpk v.s.. yaklaştırmazdım..eğer oğlum olursa durduk yere asla sünnet ettirmez büyünce isterse bunun için en gzl yerleri bularak katkı yapardım..başarısızlığına kızmaz nasıl başarılı olacağını sevgiyle izah edip heveslenerek başarılı olmasını sağlardım baskıyla değil..ve en önemlisi ona sevgiyi alabildiğine anlatırdım çünkü ne kdr anlatsam az gelir..sonuçta akıllı araştıran sorgulayan sosyal olarak gelişen kendine ve topluma faydalı bir genç yapardım onu..


ipekkusgoz

http://www.slingomom.com/anneolmak/simdiki-aklim-olsaydi/
Biraz önce okudum bu yazıyı,aklıma siz geldiniz:)Sinemce_e

İnanmıyorum çok güzel bir yazı oldu bu;ve biliyor musunuz sabah burada paylaştığım bir güncelin ve çıkmazımın cevabı son paragrafta gizli,sanki bir işaret gibi geldi bu yazı:)) çok teşekkür ederim,hayatın bu yönünü çok seviyorum: Beklemediğin yerden gelen tam anına yaraşır işaretler bütünü olmasını:)

Sevgiler İpek Hanım :)


urasium

simdiki aklim olsaydi tibbi uyarilari bi kenara birakip en kapsamlisindan bir yurutec alirdim.cunku sonunda bel fitigi oldum.Hic nefes alamadigim zamanlar oldu bazen yatagina bile biraktigimda agladigi icin wc ye bile gidemedim:)


simdiki aklim olsaydi emzigi dogdugu anda agzina tikardim :)

simdiki aklim olsaydi her yere cekilebilen en kucuk boy bir besik alirdim hasirdan vs cunku parkyatagi hayalimdeki gibi oradan oraya cekemedim .

simdiki aklim olsaydi 6.aydan sonra yemiyor diye okadar stres yapmazdim sonunda oyle yada boyle yiyormus cocuklar:)

simdiki aklim olsaydi emzirerek uyutmamak icin daha fazla caba sarfederdim.

hic asermedim simdiki aklim olsa her gece asererdim:) aman calisiyor diye esimi gece kaldrimamazlik yapmaz her gece uyandirirdim ilk zorlu aylarda :)

dogum sonrasi egzersizlerimi aksatmazdim,sut yapiyor diye sutlu tatlilara dalmazdim:))))


son olarak da  keskeee oglumla daha once bulussaydik bu kadar beklemeseydim is guc yuzunden.Cunku Bu hayattaki en guzel en tarifsiz duygu annelikmis:)):)) 


Cevaplamak için Üye ol