Bilgisayar oyunları

somerb soruyor: 4

Melisa 4 yaşını bitirdiği andan itibaren bilgisayar oyunlarına merak saldı.
Baktım laptop karşısında oyun oynuyor bende bari hareket ederek oyun oynasın diye wii aldım. Şimdi en azından ayakta hareket ederek oyun oynayabiliyor.
- Sizce gelişimine katkıda buluyor mu bilgisayar oyunları?
- Günde/Haftada kaç saatle sınırlandırmak lazım?
- Önerebileceğiniz faydasını gördüğünüz oyunlar var mı?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


Damla

Bence bilgisayar gelişimine katkıda bulunuyor. Bilgisayarla TV sıklıkla yanyana kullanılıyor ama ben ikisinin aynı olmadığını düşünüyorum. TV tek yönlü iletişim. Bilgisayar öyle değil artık.

Bilgisayarı yalnızca oyun oynanacak bir cihaz olarak görmemeli bence. Yani o yaş çocuğu için her şey oyun da, kurgusu sınırları çok belli oyundan daha fazla, birlikte search yapılabilir (google resimlerde mesela), maps'ten evin yeri haritada gösterilebilir, word'de klavyenin tuşlarına basabilir, akrabalarla görüntülü konuşma yapılabilir, vs.


En olumsuz yanı hareketsiz olması. Wii gibi oyunlar bu açıdan daha iyi elbette. Önemli olan sadece bunu yapmaması, temiz havada oyunun ihmal edilmemesi.

Bence hergün olmamalı, hafta içi okula da gidiyorsa bence 1 akşamla sınırlamak olabilir. Haftasonu da 30-40 dakika olabilir günde.

TV ölmekte olan bir teknoloji zaten. Ama bilgisayar bence her geçen gün daha fazla girecek hayatımıza. Onu çok yönlü kullanmayı öğrenmesi ve hatta hayatımızdaki para çekme makineleri, cep telefonları gibi diğer bilgisayarların da bilgisayar olduğunu farketmesi iyi olur.


esradeha

yale'de eğitim almış bir psikiyatr tanıdığım bu konuda mutlaka kuralların olması gerektiğini savunuyor. özellikle küçük yaştaki çocuklar için çok sınırlı olmalı, 20-30 dk haftada bir ya da maksimum iki kez.. bilgisayar oyunu oynayan çocukların beyninde anlık olarak salgılanan ve onları mutlu eden hormonlar ileride bağımlılığa yol açabilir der psikiyatristimiz..


aleynaimbat

Size Bilden ürünlerini tavsiye ediyorum 2- 3 yaş üstü zeka geliştirici oyunlar. Uzmanlarla hazırlanmış , dünyalarına bilgisayar girecekse en azından faydalanacakları bir şekilde girsin.
Cevaplamak için Üye ol