sezeyandan kormalımıyım?

ildeniz soruyor: 10

merhabalar sezeryandan korkmalıyım arkadaşlar?tecrübelerinizi benimle paylaşın çok korkuyorum??

Bu soruyu cevapla


41 Cevap


ildeniz

hepinize çok teşekkür ederim.oğlum hala ters duruyor döner mi bilmem ama içimde bir his sezeryan olacak diyor.ameliyathaneyi düşününce ödüm kopuyor uyanamayacakmışım gibi geliyor.


sevfurkereym

bende ilk doğumumda çok korkuyodum bide başıma ne gelecek bilmiyodum.hastaneye gidince heyacan korku hepsi uçtu gitti.güle oynaya girdim ameliyata.doktorumun hemşireninde çok etkisi vardı tabi.anlayışlı tecrübeli ve güler yüzlülerdi.çok iyi geçti.ameliyat esnasındada konuştuk hep.zaten şimdilerde genel anestezi uygulanmıyor.devlet hastaneleri bile epidural doğum yaptırıyolar.korkmayın sadece bebeğinimi ilk ben görücem die düşünün.bende 5 saat sonra hemşire gelip beni yürütmüştü.ertesi günde evime gayet rahat gittim.


sadeceanne

Merhaba, benim oğlum da ters geldi. Bekledik bekledik dönmedi kuzu :) 39. haftada epidural sezaryen oldum. Tek birşey söyleyeyim, herkes anlatmış zaten: garip ama şimdi füşününce beni irite eden o sürece dair her şeyi o zaman kolayca atlatmıştım :) Yoga ve nefes egzersizlerim, güzel şeyler düşünmek, yanımda götürdüğüm bir sürü sevdiğim nesnem, bir gün önce çektirdiğim fönüm, ameliyathanede çaldırdığım power türk, hemşirelere laf atmam, onlarla sohbet falan hepsi iyi gelmişti :) Kolaylıklar diliyorum şimdiden...


annevebebis

ildeniz, bebeğin doğum dalgaları başladığı anda dönme ihtimali çok yüksek. sakın bunu ihmal etme. görmezden gelme derim ben. içindeki hisse sus demek senin elinde ve bence sus de! sancılar bebeğin ciğer gelişimi için önemli. mümkünse sancılarını çekmeni öneriyorum. inan sonra o sancıları çektiğin için üzülmeyeceksin. en en en olmaz dediğim ise sakın planlı bir sezaryene evet deme. "bebeğin gelişimi tamam, alalım" gibi sözlere kulak asma. bebeğin gelişiminin tamam olduğu an tamamen vajinadan çıktığı andır, bunu unutma lütfen.

her seferinde not yazmayı ihmal etmiyorum, hassas bir konu kimse kırılsın, üzülsün istemiyorum. zorunluluklar, mecburiyetler başka.annevebebis

bir de internette "doğal doğum" diye arama yapmanı tavsiye ediyorum. pozitif doğum hikayeleri diye aratırsan da karşına daha detaylı ve okurken mutluluk duyabileceğin yaşanmış doğun hikayeleri çıkacaktır. bakış açını değiştirmese de, seni bulunduğun yerden alıp başka bir yere götürebilir okuyacakların. dolayısıyla sen baktığın yönü değiştirmiş olursun. tavsiye ediyorum.annevebebis

MeryemD'nin şu cümlesine de sonuna kadar katılıyorum:
"fakat vajinal dogumdan korkuyor da sezaryen olmak istiyorsan, normal dogumdan korkma gerekcelerinin sezaryen ile silinemeyecegini de hatirlatmak isterim."


adonisas

Artık herşey o kadar rahat ki. Bence de korkma. Ama normal doğumu dene olmazsa sezeryanı düşün. Adı üstünde önce normal :)


septik

Bebeğim dönmediği(makat geliş) ve sancılarım nst de görünmeye başladığında,39. haftada spinal anestezi ile doğum yaptım.Ben genel anestezi istiyorum diye ısrar ettikçe,Dr um spinal dedi:) İyi ki de demiş.Bebeğimi hemen gördüm ve 15 dk içinde emzirdim.Spinalin bir sıkıntısını yaşamadım.Fakat bu bünyeden bünyeye  değişen bir durum sanırım.Tabi bir de anestezi doktorunun yeteneği etken.Eğer bir aksi durum yoksa siz yine de normal doğumu düşünün ve isteyin.
egedenizi

Ben spinal anesteziyle oldum.1 gün hastanede kaldım, ayağa kalkmam da çok kolay oldu.Hareket ettikçe iyileşme sürecim hızlandı.Bende tek olumsuz şey 2.gün baş ağrısı olmasıydı ama onu da kahve içerek birkaç günde atlattım.1 haftada iyice ayaklandım ve çok kolay iyileştim.Bu kadar kolay olacağını tahmin etmemiştim.Gerçi doktorun başarısı tartışılmaz.Eğer senin de doktorun iyiyse hiç korkmana gerek yok derim.En önemlisi de pozitif düşünmen, inan her şey çok kolay oluyor.Normal  doğum yapanlar belki kızacaklar bana ama ben kendi adıma iyi ki sezeryan olmuşum diyorum.


zeyzey

spinal-epidural kombine sezaryanla gerçekleşti doğumum.
gayet heyecanlıydım, ameliyathane ortamından korkuyordum, ya tam uyuşmazsam vs. diye endişeleniyordum ama hiçbir problem olmadı.
dikişlerim yapılıp ameliyat odasından nekahat odasına alındıktan bir 5-10 dk sonra ayak parmak ucumu hissedebildim, birkaç saat sonra da ayağa kalkabildim.
lavman yapılmadı, sonda takıldı.
sonda uyuşturulduktan sonra takıldığından hiç acı hissetmedim. çıkarılışını da hatırlamıyorum şu an, demekki acımamış.
belimdeki kateter büyük kolaylık sağladı, çünkü belli aralıklarla ağrı kesiciyi kendisi enjekte etti, ağrım olmadı.
moral bozmak istemiyorum ama bilin, bilin ki olunca çok endişelenmeyin diye yazıyorum, elbette benimki münferit olabilir, bilmiyorum:

doğumdan sonra odaya çıktığımda anormal bir şekilde titremeye başladım. yaşadığım gerginlikten, heyecandan sanırım ama narkoz sonrası bu durumla bazen karşılaşılabildiğini söyledi doktor ve hemşireler. eşim ve kayınpederim çok endişelenmişti. ----> öyle bir titreme gelirse endişelenmeyin, bir süre sonra geçiyor.

karın kaslarım zayıftı da ondan mı oldu, yoksa dikişimi mi iyi yapamadılar bilmiyorum ama, dikiş bölgemde yoğun bir gerilme yaşadım. ayaktayken problem yoktu ama oturup kalkarken,yatarken bildiğiniz acı çektim 10-15 gün kadar. oturur vaziyette uyudum falan fistan. sonra dikişlerim sağ v sol uçtan açılır gibi oldu (yapıştırma dikiş diyorlar sanırım), doktor kuru tutmamı salık verdi, bir süre sonra düzeldi ama orta bölümdeki iz şu an pek belli olmamasına rağmen sağ ve sol uçlarda hafif kabarıklık var. pek yatıp dinlenmedim belki de ondan oldu bu kadar ağrı ve açılma.

belki bende bir problem vardı, belki de doktorumda ama doktoruma toz kondurmak istemiyorum, severim kendisini. bilemedim...

neyse, oturup kalkarken de ağrınız sancınız olursa endişelenmeyin, kısa bir süre sonra kayboluyor.

sezaryen olduğum için bzaen kendimi tam olarak "doğurmuş" gibi hissetmiyorum ama sezaryan olduğum için memnunum.

şimdiden hayırlı doğumlar dilerim :)
Cevaplamak için Üye ol