Memeyi bırakma eğilimi ve emzik

ciren soruyor: 3

merhaba,
oğlum 3 aylık ve 1 aylıktan beri emzik kullanıyoruz. sadece uyurken alıyor. bu arada meme emmeyle ilgili her türlü sıkıntıyı da yaşıyoruz. ilk önce tek memeyi reddetmişti hala öyle, sadece uykudayken verebiliyordum. şimdi de iyice, emmekten vazgeçti. uyanıkken beş dakikadan fazla emziremiyorum. uyurken nispeten daha iyi emiyor. doktoruyla görüştüm memey, bırakma eğilimi olabilir dedi. ben de sütümü sağdım ve aç olduğundan emin olduğum ve emmeyi reddettiği bir saatte verdim sütümü. gayet güzel içti. demek ki sorun emmekte. doktorumuz emziği bırakmamızı tavsiye etti, emziksiz uyutamıyorum. ne yapacağımı bilemiyorum. kafam çok karışık ve moralim çok bozuk.
emzirmek istiyorum ben, sağarak versem kaşıkla içmeye alışacak sanki yine de memeye dönüşte işe yaramayacakmış gibi geliyor.
az önce emziksiz uyutmaya çalıştım mümkün değil, yastığı emiyor, parmağımı verdim onu emiyor, meme veriyorum emmiyor. en sonunda pes ettim emziğini verdim ve beş dakika içinde uyudu.
ne yapayım da bu çocuk meme emsin bilemedim :(

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


babu

Bence zoru goze alip emzik vermemeyi deneyin. Meme karmasasi olmus muhtemelen. Emzigi emmek cok daha kolay oldugu icin onu tercih ediyir ustelik onu emeRkenki damak hareketleri ile memeyi emerkenki farkli oldugundan memeyi emmesi zorlasiyor.

Meme ucunuzda iceri donuk vb bir sorun varsa silikon meme ucu ile onu tutmasini kolaylastirabilirsiniz. Ben olsam bir sure uykusuz kalmayi goze alir ve emme konusunu cozerdim. Sutunuz de var madem ugrasmaya deger. Emzirmek baslarda hep cok zor. İlk 3-4 ay her gun yeni bir mucadeleydi emzirmek benim icin 25 aylikken de biraktirmak bir soru isareti olmustu. Yilmayin, mutlaka alisir. İmkaniniz varsa mutlaka bir emzirme danismani ile de gorusmenizi oneririm.


ciren

teşekkürler cevaplarınız için. bugün emziksiz uyutmayı deneyeyim dedim, zaten sadece uyumak isterse alıyor emziği, ama uyumadı bir saatin sonunda pes ettim, emziği verdim ve beş dk içinde uyudu. ellerini emmeye çalışıyordu, bunu da daha önce sormuştum burada, bırak emsin demişlerdi. bıraktım emmeye çalışırken uyuyamıyor ama :)
neyse pes etmedim, bu arada gece güzel emdi yine. sabah da buradaki tavsiyeler doğrultusunda gezerek emzirdim 10-15 dk emdi ama göğsümü boşalttı. çok mutlu oldum. arkasından ben süt sağdım doğduğundan beri almadığı göğsümden süt çıkmadı desem yeridir. çok moral bozucu ama bunu makinanın dandikliğine bağlıyorum. pozitif olmak adına :)
şu anda da rezene çayı yaptım, miupanın rezenesini getirmiştim yanımda. bu arada annemin evine geldik oğlumla, deniz kenarı burası sabah da denize girdim. rahatlamaya ve iyi düşünmeye çalışıyorum.
pes etmeyi düşünmüyorum. sadece kafama takılan şu; aç kalırsa devam sütü vermeli miyim? yoksa onunla inatlaşıp aç da olsa beklemeli miyim?


fistikcik

Merhabalar,
Son mesajınızı yeni gördüm, memeyi almaya başlamış olmasına çok sevindim.
Bu süreçte "pes etmemek" gerektiği doğru, ama bu bebekle inatlaşma şeklinde olmamalıdır. Bebeği aç bırakmak asla önerilmez. Aç olan bir bebek almayı bilmediği bir meme karşısında daha çok sinirlenir. Siz bebeği daha önce nasıl besliyorsanız aynı şekilde beslemeye devam edin (sağdığınız süt, formül mama vs... Kaşıkla vermeniz çok doğru bir karar). Bu şekilde besledikten örneğin yarım saat sonra daha önce bahsettiğim yöntemlerle memeyi önerebilirsiniz.Cevaplamak için Üye ol