9-10 aylık bebeklerin düzeni

lacivert0 soruyor: 10

9-10 aylık bebeklerinin yeme ve uyku düzeni nasıl.

*sabah saat kaçta kalkar
*kaçta kahvaltı
*ilk uyku saat kaçta / ort. kaç saat uyuyor
*ara öğünleriniz var mı / neler veriyorsunuz
*öğlen yemeği saat kaç gibi/ort. ne kadar yiyorlar
*2. uyku saat kaçta / ort. kaç saat
*akşam yatmadan önce ne yediriyorsunuz
*gece uyku saati /
* gece uyanıyor mu
* uyanık olduğu zamanları nasıl değerlendiriyorsunuz...aktiviteleriniz

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


GulcanDeniz

Deniz doğduğundan beri hep en erken 08.00'de uyanmasını sağladık... Bu, daha sonraları da çok işe yarıyor. Uyansa bile gece efekti yaptık, kısık ses, loş ışık şeklinde.
Hâlâ 08.00-09.00 aralığında uyanır. Hiç 06-07.00 gibi erken saatlerde uyanmamıştır bu sayede...

Uyanınca hemen meme, bir süre sonra (bir saat filan) sonra kahvaltı...

O dönemler iki saat uyanık, bir-iki saat uyku, iki saat uyanık, bir iki saat uyku şeklindeydi bizim düzen...

Ara ögünlerde hep meyve-yoğurt verdim. Bu sayede meyve ve yoğurt canavarı bi oğlum  var :)

Bebeklikte en güzel aktivitelerden biri, dışarıya çıkmak, temiz havada dolaşmak bence... Onun dışında da evde kucakta (kucak delisiydi bizimki:( dolaşıp, eşyalara nesnelere bakıp, bu karpuz, kırmızı karpuz, bu masa kahverengi masa, bu bilmem ne şu renk gibi şeyler yaptım, şekillerini de söyleyerek..

uyy, danacığım geldi, sonra devam etsem :(


GulcanDeniz

gece uyanmaları ise ne sen sor ne ben söyliim :(
1 buçuk yaşa kadar emdi, gece kesintisiz 3 saat hiç uyumadı, genellikle 2 saatte bir, ama zaman zaman da 1 saatte bir emmeye uyandı
kabus gibi :(

gene geldi...


GulcanDeniz

yatmadan önce emzirdim, memede uyuyordu çoğunlukla,
memede uyumadığında da koridorda kucakta dolaşarak...
uyy, çok yorucuydu beya :((


Ama her çocuk böyle değil elbette, bizimki 4 buçuk ay boyunca kolikli olduğu için, ağlama fobim vardı, o yüzden ağlatmamak için her türlü teslim oldum yani kendisine :P

Emsal teşkil edemeyiz yani biz :P

Bir de not: Uyku'yemek düzeni konusunda takıntılı denebilecek kadar düzenciydim... İlla o satte uyuyacak, bu saatte yiyecek gibi...
Bir kağıda yazmıştım hatta:
08.00 uyanma
08.30 kahvaltı
09.30 meyve
10.00 uyku
gibi... bütün günü böyle saat saat planlamıştım.

Uyku saatlerinin düzenli olması sonrasında da çok ama çok işe yarıyor, benimki gibi zor bir bebekte bile yaradı :P


mihri79

bende bu sıra bu soruyu sormayı düşünüyordum,benden çok yaşıcaksın:)))biz aylardır aynı düzendeyiz,bu sıra hırçın biraz ,yemek yemekte istemiyor her öğün işkenceye dönüştü,bi yerde yanlış yapıyorum ama nerde:(((

7.00 uyanıyor genelde bazen 6 da oluyor,hemen mama yapıyorum 6 lık
genelde bir yada bir buçuk saat sonra uyumak istiyor 8.00-8.30 gibi uyutsam
10.00 civarı uyanıyor ,uyandığında milupa kahvaltıyla cicbebe karıştırıyorum kaşıkla su destekli yedirebiliyorum
iki yada iki buçuk saat uyanık kalıyor 12 yada buçukta uyuyor
14.30-15.00 gibi uyanıyor yine mama yapıyorum 4 lük en fazla
yine 2 saat sonra filan uyuyor daha kısa 1 saat filan uyuyor uyandığında günün çorbası ne yaptıysam yine su destekli yedirebiliyorum
en sonda akşam 9-10 arası milupa kaşık maması yine su destekli zorla yiyor, ara ara meyve yada yoğurt onun saati yok ne zaman aklıma gelirse
ama her öğün zorla yiyor biberonu bile istemiyor artık:(((


lacivert0

gülcan bende yazıyorum. ilk doğduğunda kızımda çok az sarılık vardı emmiyordu sürekli yatıyordu. topuk kanı almak için illa 3 tam gün emmiş olması lazımdı bu yüzden tüm beslenmesini dakika dakika yazıyordum. o gün bugündür düzenimiz bozulsa (düzensiz düzenimiz) yazıyorum.

kolik kelimesi bile içimi ürpertiyor. 4 ay kolik+şiddetli gaz sancısı çekti kızım. hala gazını çıkardığında şekilden şekile girer ve eminim alt komşu o gaz sesini duyuyordur :)

geç uyanmalarını bir türlü sağlayamıyorum. bugün oğlum 5:25 te kızım 6:30 da kalktı. erken kalkmak çok yoruyor.

kızım 6. ayından beri kendi kendine uyuyor. tabiki yatağına bırakıp hadi uyu diyecek kadar değil. bizim yatakta yada yer yatağında yanında illa biri olacak onun varlığını bilecek. ama pışpışa tıpışa gerek duymuyor çok fazla.

şimdiki düzenimiz sabah 9 a kadar oyalayıp 9 da yatırıyorum. uyuma süresi değişiyor. dün hava çok serindi kızım 2 saat oğlum 2 saat 20 dak. uyudu.

bugün ilk uykuyu her ikiside 1 saat uyudu.

2. uyku öğleden sonra genelde 2-2 :30 arası. ama bugün mecburen 13:30 da oldu.

yemek düzenimiz ise alt üst. 2 gün hasta oldular ek gıdaya ilk başladığımız döneme geri döndük. bu gün bamya yemeğini blendrdan geçiirdim düşün.

şu geç uyanmasını sağlama ile ilgili daha detaylı yazarmısın. nasıl yapabilirimozdenin_oykusu

--sabah 6-7 gibi uyanır:devam  sütünü içer
--8-9 giib uyanır: kahvaltı (dönüşümlü olarak çeşitlendiririm)
--11-12 gibi uyku:devam sütü
--uyanacağı saat belli olmaz 14.00-14.30 gibi:güün çorabası,yemeği vs.eğer bu bahsettiğimi az yemişse yoğurt takviye yaparım
--bir sonraki uykusu çok kısa sürer 45 dakika gibi:arkasından meyve ya da yoğurt
--saat 19.30 dan sonra gece kaşık maması
--21.30-22.30 arası aptamil gece iöçer ve uyur
--gece uyandığında da en az 3 kez formül süt içer.

eğer yemeğini,kahvaltsını yeterli şekilde yememişse meyvesine (doyurucu olsun diye) bebe büsküvisi,pekmez ve ceviz eklerim.
 uyanık olduğumuzda sık sık dışarıya çıkarız.çalışma kitabımızı yparız,oyun oynarız,şarkı söyleriz,yuvarlanırız,dans ederiz,hikaye okuruz,top oynarız,şimdilerde yürüme arabamızla da meşguluz.


asli_asli

merhaba cnm. ben de bizim düzenimizi yazayım. benim oğlum da bu aralar( maşallah diyeyim:) ) geceleri deliksiz uyumaya başladı. sabhalarıda 8.30-9 gibi uyanırız. ben bunu ışık geçirmeyen kalın perdeler sayesinde başardım. oda karanlık olduğu için bu saate kadar uyuyor. tatile gittiğimizde odada açık renk perdeler vardı ve sabah 6.30 da uyanıyordu bey efendi:). biz de sabah bazen 7 gibi uyanıyoruz ve deavm sütünü içiyor. sonra beşiğine koyuyorum 9 a kadar uyuyuyor.

9:00 kahvaltı+meyve( kahvaltıda ben yedirdiğim için bir süre sonra sıkılıyor. mama sandalyesine küçük küçük doğranmış meyve parçaları koyuyorum karnını tam doyursun diye,kendisi yemeye bayılıyor)

11.00 meyve

11.30 gibi uyuyoruz.yaklaşık 2 saat kadar uyuyor.

13.30-14.00 gibi öğle yemeği

16.00-17.00 gibi yoğurt+meyve

19.00 akşam yemeğinde ne varsa bize eşlik ediyor+devam sütü içiyor

21.00 gibi muz yiyiyor.(bu saatte nedense devam sütü içmeyi reddediyor, muhallebiyi de hiç yemedi ben de muzu sevdiği için küçük küçük doğrayıp yediroyrum)

oğlum artık püre yemeyi reddediyor. meyveleri doğrayıp ya ısırtarak yediriyorum ya da lokma lokma doğrayıp önüne koyuyorum. kaşığı reddeden bebeklere tavsiye ederim:) çok işe yarıyor:)


lacivert0

bizim düzenimiz (bu dünkü düzenimiz/ buna yakın)

FINDIKKURDU

* 05:25 = uyanma
* 05:30 = mama
* 08:30 =mama........... ara ara kusuyorlar ben de mide toparlanana kadar mama vericem
* 08:50= uyku
* 10:10 = uyanma.......1saat 20 dak. ile 2  saat arası değişiyor
*12:40=yemek
*13:40=uyku
*15:00= uyanma
*15:20= ara öğün
*17:50= akşam yemeği
*19:40= gece uykusu

ŞEKERPARE

*06:30=uyanma
*06:35=mama
*08:30=mama
*08:50=uyku
*10:10=uyanma
*12:20=yemek
*13:30=uyku
*15:20=uyanma
*15:30= ara öğün
*18:00= yemek
*20:30=  gece uykusu....dün zor uyuttum oyun oynamak istiyordu

*******uyanık oldukları saatlerde sokağa çıktık banyo yaptılar oyuncaklarla oynadılar
*******bu hastalık yeme düzenimizi alt üst etti. nerdeyse hiç meyve ve yoğurt veremiyorum kaç gündür . istemeyince kusuyorlar. yoğurdu yoğurt çorbası ile telafi ediyorum ama meyve yemiyorlar. meyve delisi kızım ağzını açmıyor.

bide kahvaltı düzeni kalmadıayse_deniz

Günaydın laciverto sanırım sen bebişlerinin biraz geç kalkmasını istiyorsun. Ben Denizi doğduğundan beri hep inatla 8-8:30 gibi yatırdım; 6-6:30 gibi kalktı. Tatile gidip geldikten sonra uyku saati 1 saat kaydı. 9-9:30 gibi yatmaya başladı. Bu sefer 7-7:30 gibi kalkıyor. Senin bebişlerde gördüğüm kadarıyla erken yatıyorlar 10 saat uyuduktan sonrada kalkmak istiyorlar. Bizim alerjimiz olduğu için maalesef halen bir yemek düzenimiz yok ; çünkü pek bir şey yiyemiyor onun dışında düzenimiz:
6-6:30 gibi emiyor 1 saat daha uyuyor
7-7:30 gibi kalkıyor.
9:00- Alerji maması
9:30-11:00 uyku
12:00- meyve+anne sütü
14:00- Alerji maması
14:30-16:00 uyku
16:00- sebze+anne sütü
18:30-alerji maması
21:00- Emiyor ve yatıyor
Sonrasını ne  sen sor ne ben söyleyim :))) 2-3 saatde bir kalkıyor. Küçük bebekmiş gibi emip yatıyor. Gün içindeki uykular bazen daha kısa bazen daha uzun olabilyor.


ilkayoz

Günaydın,biliyorsun 1 ay farkla aynı şeyleri yaşıyoruz seninle,ikiz canavarlara sahibim bende:)))6 aya kadar herşey o kadar güzeldiki tamam 2 çocuk çok zor değilmiş,çözdüm ben bu işi diyordum.Gece sadece 1 kez mama yemeye kalkar sonra 7-8'e kadar deliksiz uyurlardı.Sonra önce kızıma bir haller oldu gece boyu yarım saatte bir kalkmaya başladı,bazen hemen uyuyor bazen saatlerce uyanık kalıyor,şimdide oğlumda başladı huzursuzluklar,dişler diyorum ama bu kadar uzun sürer mi?Sanırım huy haline geldi artık.Kızım gece boyu bölük pörçük uyuduğu için 8 hatta bazen 9 gibi kalkıyor(tabi 7'de de kalkabiliyor)biberon almadığı için kaşık maması veriyorum ama kavga halinde,ona yemek yedirmek inanılmaz zor,evin içi,üstüm başım batıyor.Eğer çok geç kalkmışsa direk kahvaltı ediyor,kaşık mamasını atlıyoruz.Erken kalkmışsa uyumadan kahvaltı.11 gibi uyuyor,1-2 saat sürüyor.Sonra meyve püresi veriyorum,muz,şeftali,kayısı,armut ve bisküvi.Sonra sebze yemeği,etle hazırlıyorum ve yoğurt.Bir kez daha uyuyor,güzdüz uykusu toplamda 3-3,5 saat oluyor.Akşam 8-8,30 gibi muhallebi yiyor 9-9,30 gibi uyuyor eğer ekstra bir çılgınlığı yoksa:)Oğlum ona göre daha düzenli,he sabah 6.40'da uyanıyor,saat gibi.Biberon mamasını yiyip eğer şanslı günümdeysem tekrar uyuyor,7.30'da filan uyanıyor.10 gibi kahvaltısını edip uyuyor.Sonrasında meyve,sebze uyku faslı.Akşamda 9-9,30 arası uyuyor,normalde sabaha kadar uyuyor.Bizden pek bişey öğreneceğini sanmıyorum,nerdeyse yaşlarına geldiler hala bir düzen yok günü günlerine uymuyor.Sabırla bekliyorum.Allah yardımcımız olsun...Cevaplamak için Üye ol