Anne sütünün tadına varmış 23 aylık bir cingöz nasıl memeden kesilir?

sedaydin soruyor: 10

Çok hazırlıksız değilim, bir eylem planım var...
önce sabah öğünü kesilecek, 15 gün kadar böyle devam edildikten sonra, geceleri baba uyutma için devreye girecek.
Bu bağlamda bu sabah , süt artık sabahları olacak kadar yok denerek bu öğün atlatıldı. (ya da şimdilik ben öyle zannediyorum)
1 günlüğüne yatılı misafirliğe gönderildi, küçük bir krizle normalden geç uyudu.
kavuşulan akşam tam bir türk filmi sahnesi yaşandı.
anne deriiin düşüncelere daldi, birden kafada film kareleri oluştu.
kare 1: seden 22 yaşına gelmiş , "anneeee, ben duru sularda kalicam sana zahmet şişeye koyar mısın bu gece " der.
kare 2: yok bunu düşünmek istemedim tekrar...
...
..
küçükken nispeten kolay da büyüyüp aklı herseye erdiğinde nasıl daha doğru yapılır bu iş?
salça sürmek, yara bantı gibi çözümler pek bana göre değil...

Bu soruyu cevapla


53 Cevap


hande

Can'da hala emiyor. Öğünlerimizi oldukça azalttık. Sadece ben işten gelince ve akşam yatmadan bir süre önce, nadir olarakta gece uyanıp emiyor. Yani 24 saatte 3 defadan fazla emmiyor. Akşam biz biryere gittiysekte problem çıkartmıyor. genelde bakıcısıyla ya da annaneyle kalıyor ve süt krizi gelirse 200cclik inek sütüyle idare ediyor. Bunlara ramen kesmek çok zor görünüyor bana. Özellikle ben işten eve geldiğimde neredeyse yarım saat büyük cilvelerle meme emiyor. Memeyi görünce zıplıyor , çığlılklar atıp alkışlıyor, bir takla atmadığı kalıyor:)
benim bir arkadaşım oğlu 24 aylık olana kadar emzirdi ve birgün ona "bak oğlum memeler biraz hasta sende artık büyüdün, bundan sonra meme emmeyeceksin" dedi ve tamam!! birkaç gün gelip gidip iyileştimi diye sormuş, ona emmiyormusun diye soranada memeler hasta demiş ve bir hafta içinde tamamen unutmuş.
bir başka arkadaşımda kızına artık büyüdün dolayısıyla sütünü bundan sonra bardakta içiceksin demiş ve olay bitmiş.
sanırım bizim çocuğumuzun karşısında kararlı durmamız gerekiyor. Bizim içinde oldukça duygusal bir durum. Hislerimizi onlara yansıtırsak durum daha da zorlaşıyor sanırım.
bize kolay gelsin:))


sedaydin

şöyle bir durumum var;
inek sütü, daha doğrusu başka bir canlının sütünü vermiyorum ve vermeyecegim gibi gorunuyor...seden sadece yogurt(baya bir miktar), peynir tuketiyor...tabi ki yesil yapraklı sebzeler diger bir CA kaynagi..bu konu cok spekulatif biliyorum ama doktorumuzun önerisi (annemle babamın onkologunun önerisi) , arastırmalarımız da insanoglunun diger canlılar gibi annesutunden sonra ddiger gıdalardan kalsiyum elde edebildigi yonunde...anne sutu bittikten sonra baska sut tuketen canlı yok?
15 aylikti sanirim seden biz o cilveli 3. ogunu kaldirdik. o zamandan beri sadece 2 ogun, uyumadan (memede uyuma degil) ve uyandıktan sonra...
yani meme uykuya gecisle mumkun oldugu kadar iliskilendirilmemeye calisilde.

ama memeye cilveler, o ask kimseyle yok gercekten...
goz kirpmlara, meme gel basima kon diye bagirmalar...
simdi zar zor sabah ogununu de kaldirdik, ben de buyumeye baglamayi dusunuyorum, sut de azalirsa artik bitti denebilir sanirim...
 
kararlılık annenin inanması gercekten cok onemli herseyde boyle galiba...hemen seziveriyorlar...esas aksam uyumadan onceki rutinden nasil cikarticam onu bilmiyorum, cunku kitleniyor laf dinleyecek nitelikte olmuyor...

aksam ogunu icin su anda hazir degilim mesela, 15 gun "beyin hazırlıgı " yapıyorum..
sagol hande, guc verdin..


hande

harikasınız:)))) meme gel başıma kon'a bayıldım iş yerindeyim ve odamdan kahkahalar yükseliyor:))

Süt konusunda söylediklerine katılıyorum. yapılan araştırmalar insanın bebeklikten sonra sindirim sisteminin süt için uygun olmadığı. Bir çok insanın midesine sütün dokunma nedenide bu aslında.  Bir parça kaşar peyniri sütten katlarca fazla kalsiyum içeriyor.  Bunları biliyor ve kabul ediyor olmama karşın can'ın sütü çok sevmesinden dolayı fazla düşünmeden vermeye başladım. Annenizin ve babanızın onkoloğunun tavsiyesinden bahsediyorsun sütün onkolojik açıdan bazı sıkıntılar yaşatabileceğinimi söyledi doktorunuz?
Neden bilmiyorum ama mantığımla sürekli çatışıyorum. eskiden hiç duygusal olmayan ben, inanılmaz duygusallıklar gösteriyorum ve birtürlü memeden kesmeye kendimi hazırlayamıyorum. beyin hazırlığına devam...:))


Damla

Bizim şirketin bahçesinde yavru kediler var, annelerini de emdikleri halde inek sütünü de yalana yalana içiyorlar vallahi :)Başka bir canlının sütünü sağabilecek bir canlı var mıdır ki?

Şöyle bir araştırma okumuştum bir GEO'da, Evde duruyorsa tarayıp eklerim. Bir araştırmada insanların eskiden 2. aydan itibaren süte alerji geliştirdiği ortaya çıkmış (kendi annelerinin sütüne). Hani süt hamilelikten koruyor ya, insan türü yeterince yayılmadan önce, üremeyi teşvik etmek için, doğan bebek çok uzun süre meme emmesin diğer gıdalardan beslensin, anne de üremeye devam etsin diye olduğu düşünülüyormuş. Yine bazı insanlardaki süt alerjisinin temelinin bu olduğu sanılıyormuş. Canlıların sindirim sistemleri de, onların bulabildikleri besinlere göre zamanla adapte oluyor.

Başka bir GEO'da, günümüzdeki beslenme kaynaklı sağlık sorunlarının, insanların medeniyetle birlikte beslenme tarzlarını çok hızlı şekilde değiştirmelerinden kaynaklandığını iddia eden bir makale okumuştum. Atalarınız ne yiyorsa onu yiyin diyordu makalede. Dünyanın farklı yerlerinde, çok uzun yaşayan toplulukları incelemişler, hepsi coğrafi şartlarına göre farklı şeyler yiyor, biri deli gibi zeytinyağ tüketiyor, diğeri her şeye hayvansal yağ kullanıyor, tek ortak yanları, kendi coğrafyalarına uygun şekilde atalarının beslendiği gibi beslenmeleri. Sorun fast food'da değil, genlerin mutasyona uğramasına vakit kalmayacak hızda bu beslenme şeklinin değişmesidir deniyor makalede.


sedaydin

onkologun bagladigi nokta, midede yarattigi sumuksu yapinin zararlari ve bagirsakta da ayni sekilde yaptigi hasar..
cocuk doktorumuzun da onerisi bu yonde..
internetten takip ettigim Ahmet Aydin da..
Damlacim zaten kediciklere , UHT veya pastorize edilmis sut vermekle dogalarina aykiri bir sey yapiyoruz bence, sen deyince aklima youtube da bira falan icen-icirilen canlilar geldi...
bizim mudalemiz olmayan bir alanda olsalar hani bu pakistan-hindistan sınırındaki kafirler falan gibi (kavmin adı bu , argo olarak degil) o kediler de inek sutu iciyor mudur acaba? 

Atalarin yedigini ye mantigina katiliyorum hatta daha once bu konuda baska bir ortamda uzun uzun yazismistik...yakin topragindan cikani tuket, kisaca local ol iste...bilirsiniz...

tufek, mikrop ve celik diye bir kitap var ya
bence de ; nakliye, buzdolabı ve ...bulamadim su anda..
bunlarin icadi veya yayginlasmasi insanoglunu cok fena bozdu..hande

Memeli bütün canlılarda anne sütünü hazmedebilmek için laktaz enzimi salgılanır. artık bebek büyümeğe başladıkça bu enzim azalır hatta tamamen salgılanmaz hale gelirki canlı rahatsızlık duysun, memeden kesilsin ve katı gıdaya geçsin diye. Tabiiki dünya da da Damlanın bahsettiği gibi yanılmıyorsam ilk Afrikadaydı insanlar beslenme aracı olarak inek sütünü keşfetmişler. tabiiki evrim gereği yavaş yavaş insanlarda coğrafi yapılarına ve beslenme şekillerine göre yiyecek toleransları yavaş yavaş değişmeye başlamış. tabiiki çeşitli sıkıntılar çekerek.  laktaz intoleransının çoğunlukla kalıtsal olması da bunun  bir göstergesidir.
Şu anda ki istatistiklere bakacak olursak laktaz intoleransı toplumun %15ni etkilemektedir. Sindirim sisteminde sütün içindeki laktaz maddesinin sindirilmesi için gereken laktaz enziminin yokluğu ve ya çok azalmış olması ile, sindirim tam gerçekleşememesine bundan dolayıda şişkinlik ishal ve karın ağrısına neden olmaktadır. Bunu sadece inek sütü değil aynı zamanda peynir ve yoğurdu da yapabiliyor. Bu tamamen insanın nekadar o coğrafya ya ait evrim geçirdiğiyle ilgili bir durum. Mesela Türkiye de koyun ve keçi peyniri inek peyniri kadar dokunmuyormuş insanlara. benim bir arkadaşım içinde süt olan kek dahi yiyemiyor yediği anda şiddetli bir ishal sıkıntısı yaşıyor. Annem ise ne süt ne yoğurt yiyebiliyor çok sevmesine rağmen.  Aslında toplumun %70inde çok küçük oranlarda da olsa bundan kaynaklı rahatsızlıklar olduğu gözlemleniyormuş. mesala fazla mide asitlenmesi ve çeşitli mide problemleri aslında bizim yapımıza aykırı besinleri tüketmemizden kaynaklanmaktadır.
Tabii bu nedenler sadece sindimle ilgili olanlar, toplumun %3ü civarında da süt allerjisi söz konusu. Bu da çok ciddi sorunlara neden olabiliyor tabii. Keçi ve eşşek sütü içindeki protein ve mineraller olarak insan anne sütüne en yakın değerleri içeriyormuş. Bu nedenledirki inek sütü allerjisi olan çocuklara keçi sütü ile besliyorlar. inek sütündeki yüksek protein ve düşük mineraller bebekte sıkıntı yaratabiliyor.
ben küçükken babaannem, babama eşşek sütü içirdiklerini söylediğini duyduğumda şok olmuştum. o da bana kızım inek sütü bebekleri hasta eder demişti. demekki eskiler birşekilde bunu tecrübe ile bulmuşlar. 
bazı şeyleri zorlamamak gerektiğini düşünüyorum.  Vücudumuzun tepki verdiği ve rahatsız olduğu bir besini tüketmemeliyiz. Mesela annem ısrarla laktaz süt alıp içmeye çalışmamalı ya da bir kaşık yoğurt yeme uğruna saatlece şiştim şiştim diye dolaşmamalı ve ya ben yeşil soğanın bana dokunduğunu bildiğim halde yemekte ısrar etmemeliyim diye düşünüyorum.
Mesela süt bana dokunmuyor ama eşime dokunuyor dolayısıyla Can'a dikkat etmem gerektiğini düşünüyorum. Mesela çok yemesine rağmen kilo almaması ve sık sık sıvı kıvamda dışkılaması fazla hareketli oluşundan değilde belki de süttendir. gözlemlemek gerekiyor gerçektende.
Biz ailemizde çok genç yaşta 2 bağırsak kanseri 1de mide kanderinden 3 kişi kaybettik. aile büyüklerimizin çok uzun yıllar yaşamasına rağmen yeni neslimizi bukadar çabuk kaybetmemizin genetikten farklı birşeylerden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. yemeğe çok düşkün kilolu ve sürekli mide problemi çeken insanlar olduklarıda kesin. o yüzden onkoloğunuzun size tavsiyesi benim için gerçekten önemliydi seda teşekkürler.
çok uzun bir yazı oldu özürdilerim yazmaya başlayınca kendimi tutamıyorum:)


sedaydin

ne demek Handecim, bilgiler icin tesekkur ederim, hıııh diyerek okudum...
kanser hala hizla gelisen -gelismekten anladigimiza da bagli- dunyaya ayak uyduramayan bedenlerimizin çilesi... benim de kendimi hesaba cektigim nokta, acaba hamileligimden once yediklerim DNAya birer zincir olarak ekleniyor mu RNAlar gibi, yani ben de torunlarimin atasi olduguma gore...
aslinda yakinlarimin kanser olmasi, coooooook erkenden GDO orucuna veya tas devri diyeti yapmama sebep oldu, bizim cevremizdeki referans noktamiz , radikal doktorlarimizin tavsiyeleriyle yeni bilgiler ve icgudulerimiz o kadar paralel ki!
süt de bunlardan biri, şeker tüketimi de...
daha bugun bir tanidigimizla konustuk (cay başı muhabbetine dondurdum biraz ) sarımsak yedigi zaman muthis agzi aciyormus. belki vucud sinyal veriyor, yeme bana yaramıyor diyor? vucudunu dinle iste...beynin baskın olmayan tarafı ( kisiye gore sag -sol degisebilir ya) alttan uyari gonderiyor belki?
yeterince icimizden gelen sesi dinlesek ama cook derinden geleni duyabilsek bence tamamdir.
nasıl konudan konuya atladım. dur aslında daha house da bir bolumde gecen beyninin sag-sol kureleri arasinda uyum olmayan cocugun hikayesiyle bir sey daha anlatacaktım..neyse abartmayayım...


Damla

Evet, ben de kesinlikle içgüdü dinlemek gerektiğini düşünüyorum. Ama çocuk gelip anne makarna istiyorum, pilav istiyorum deyince, yine de diğer yemekten yedirmeye çalışıyorum.

Bu arada ana soruyu epeyce kaçırdık gerçekten :)

Nasıl gidiyor emzirmeyi kesme işi. Ben bu konuda bir yazı yazmıştım ama Ilgaz o zaman daha 1 yaşında olduğundan ve neredeyse kendi kendine bıraktığından emmeyi ne kadar işine yarar bilmiyorum: http://www.kitubi.com/2008/11/27/Bebe%c4%9finiziS%c3%bcttenKesmek.aspx

Bu arada Ilgaz da artık hala sütü çok sevmekle birlikte, 330 ml içip uyuduğu günlere göre içtiği süt miktarını çok azalttı. Sofrada yoğurt yerse, sütten bir-iki yudum alıyor sadece.sedaydin

aslinda su anda durum stabil.
sabah ogunu tamamen kesildi. Ama yas geregi olumsuzlamanın artması meme huysuzluguyla birlesince, uykudan onceki 1 saat azap oldu.
tam yemek oncesi 18:00den sonra, "teda, memme.."deyip elini kulaginin ustune koyuyor, diyor demek eksik olur, haykırıyor.
ama geri adım atmadık.
gece ogununu kesme isi 1 ay alıcak galiba...


sedaydin

2 hafta oldu hala sabah ogunu konusunda ısrarcı ve gitgide tehditkar bir hava alıyor. her sabah iraz daha erken uyanip talepte bulunmaya basladi...
beni mi deniyor nedir?
o sarı ben sarı bu ingi kim saga...(cuk diye oturdu: bknz orjinali: sen aga ben aga bu inegi kim saga-hukumetten bir guzide insandan universite sinavlari ile ilgili soyleyip hatirlattigi, muthis cumle!)Cevaplamak için Üye ol