Anne sütünün tadına varmış 23 aylık bir cingöz nasıl memeden kesilir?

sedaydin soruyor: 3

Çok hazırlıksız değilim, bir eylem planım var...
önce sabah öğünü kesilecek, 15 gün kadar böyle devam edildikten sonra, geceleri baba uyutma için devreye girecek.
Bu bağlamda bu sabah , süt artık sabahları olacak kadar yok denerek bu öğün atlatıldı. (ya da şimdilik ben öyle zannediyorum)
1 günlüğüne yatılı misafirliğe gönderildi, küçük bir krizle normalden geç uyudu.
kavuşulan akşam tam bir türk filmi sahnesi yaşandı.
anne deriiin düşüncelere daldi, birden kafada film kareleri oluştu.
kare 1: seden 22 yaşına gelmiş , "anneeee, ben duru sularda kalicam sana zahmet şişeye koyar mısın bu gece " der.
kare 2: yok bunu düşünmek istemedim tekrar...
...
..
küçükken nispeten kolay da büyüyüp aklı herseye erdiğinde nasıl daha doğru yapılır bu iş?
salça sürmek, yara bantı gibi çözümler pek bana göre değil...

Bu soruyu cevapla


53 Cevap


babu

Benim oglum da emzik veya biberon kullanmayan ve sadece memede uyuyan bir bebekti yok aslinda cocuktu :) 2 yil 1 aylikken yani 1 ay kadar once kestik.

Konusarak yaptim. Once emzirirken hep anlattim, sen bebektin hep meme emdin ama artik buyudun ihtiyacin yok gibi. Sizden farkli olarak gun icinde de defalarca emiyordu.

Uyku konusunda soyle yaptim, memeyi birakmadan bir sure once uygulamayi soyle degistirdik. Iyice uykusu gelmeden ben odasi disinda bir yerde emzirdim, sonra odasinda baba/anneanne evde kim varsa o ayakta sallamk seklinfe uyuttu. Emmis oldugundan sakin ama baska sekilde uyumus oldu.

Yavas yavas azalttik. Once uyku disindakileri bitirdik, uykuyu dedigim gibi yaptik. Sonra sadece gece uykusu oncesi emzirdim. (ama uyutmadim) Bunu yaptigim gun gece hic uyanmadi ki normalde defalarca uyaniyordu. Sonra onu da biraktim. Son emzirmemde uzun uzun anlattim bu son bay bay diyelim seklinde.

Birkac gece uyumadan once agladi. Sonra ben etraftaysam agladi ben odadan cikinca sustu.

Geceleri ya uyanmadi ya 1 kere uyandi ama 1 saate yakin agladi, babasi sevdi oksadi, kucaginda gezdirdi. 3. Gunden itibaren ben de kalkmaya basladim geceleri.

Simdi tamamen unuttu. Ya yer yataginda beraber yuvarlanarak ya ayakta sallayarak uyutuyoruz. İdeal degil ama sikayetci degiliz. Cok uzun da surebiliyor ama olsun.

Geceleri de ya kalkmiyor ya kalkarsa kolay sakinlestiriliyor.

Aslinda bloga uzun uzun yazip buraya link verecektim ama siz sorunca ozetledim. Sonra linki de veririm.

Hic dert etmeyn. Kendinizden emin ilerlerseniz kolayca cozuluyor. O donemde bol bol sarilip sevgi gosterin, meme yerine gecsin.


babu

Daha onceki yorumumda bloga uzun uzun yazinca link verecegimi soylemistim. Ancak yazabildim. Linki de surada: http://7anali7oglan.com/2011/11/04/cekilebilirsiniz-memeler/

Umarim faydali olur ihtiyaci olanlara


ulku2010

oğlumda 23 aylık ve hamile olduğumu öğrendim 2-3 aya kadar memeden kesmeyi düşünüyorum. oğlumda emerek uyuyan bir çocuk yazdıklarınız çok hoşuma gitti. çocuğu incitmeden sabrederek daha güzel bi yöntem olamazdı tebrikler....

 
Cevaplamak için Üye ol