Çocuk masallarındaki şiddet içeriği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Zeytinlerinannesi soruyor: 10

Sincap Kardeş Masal dizisinin iki takımını 2 yaşındaki çocuklarıma dinletmek için aldım. İçinde Heidi, Don Kişot, Grimm, Bir Şeftali Bin Şeftali, Alaaddin’in Sihirli Lambası ve ve Andersen masalları olan kutuyu henüz açmadım. Daha doğrusu açmaya cesaret edemedim. Çünkü içinde La Fontaine ve Ezop Masalları, Pinokyo ve Pamuk Prenses’in de olduğu diğer kutudakiler arasından dinlediğim iki masal beni dehşete düşürdü! Birincisi Küçük Kara Balık, diğeri Ali Baba ve Kırk Haramiler.
Haftasonu Küçük Kara Balık ile başladık: Küçük Kara Balık masalının bir yerinde kara balık kurbağa ile konuşuyor ve kurbağanın ne biçim (!) bir hayvan olduğunun hem karada hem suda yaşadığından anlaşıldığını, ne kadar SOYSUZ bir hayvan olduğunu söylüyor!
Bu nasıl şey deyip diğer CD’yi taktım: Ali Baba masalında bir terzi BİR ÖLÜNÜN PARÇALARINI BİRBİRİNE DİKİYOR!
Derhal tüm CD’leri ortadan kaldırdım. Diğerlerini dinleme zahmetine bile katlanamadım. Çocuklarıma aldığım masal CD’lerini RTÜK gibi denetlemem gerektiğini hiç düşünmemiştim. Ne yaptım alırken? Müzik firmasının etiketine baktım, seslendiren isimler de beni olumlu etkiledi. Ayrıca masallar, birer çocuk klasiğiydi. Ne olabilirdi ki?
Yanılmışım. Daha ne olsun? Benim dinlemediğim diğer masallarda kimbilir neler var! Elbette çocuklarımızı hiçbir kötülüğün olmadığı sırça fanuslarda büyütmüyoruz. Elbette, masallar biraz da çocuklara kötüyü iyiyi anlatmanın bir yoludur. Ama iki masalda karşıma çıkan durumlar, kesinlikle kabul edilebilir şeyler değil!  Yaş gurubu sınırı getirilebilir desem, hiçbir yaş grubundaki çocuğun soysuz lafını bir masaldan öğrenmesini ya da korku filmini andıran ölü dikme olayıyla karşılaşmasını istemem.
CD'leri yayınlayana firmaya mail attım, henüz cevap gelmedi. Ne yapsam? Sizlerle paylaşmak, konuyu duyurmak elbette büyük birşey. Peki başka ne yapılabilir?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


Bona

Maalesef bizim büyüdüğümüz ve ebeveynlerimizin bize anlattığı masallar şiddet içerikli..hem de hepsi.. en basitinden kırmızı başlıklı kız - kurt anneanneyi yer ; düşünsenize çocuklar için ne kadar büyük şok..en sevdikleri insanlar sıralamasında en üstte yer alan bir isim bir hayvan tarafından yeniyor..

Ben açıkcası masalları kendimce değiştirerek anlatıyorum , hepsine sevgi ve mutluluk ekleyerek..kurt anneannryi yemiyor , beraber oyun oynuyorlar , anneannenin elbiselerini giyip yatağına saklanıyor anneanne ile saklambaç oynuyorlar o sırada kırmızı başlıklı kız eve girer anneannesini ararken kurtu bulur ve gülerler falan filan gibi..

Bu sebeple hiç masal cd'si yada kitabı da almadım , almayı da düşünmüyorum..


yuksel_

merhaba, açıkçası klasik masallar konusunda ben de çok süpheciyim..pek çoğunun şiddet içerikli/ayrımcılığı teşvik eden yönleri olduğunu düşünüyorum. mesela en basitinden, prenseslerin en büyük amacı hayallerindeki prensi bulup mutlu olmak vs olan masallar okumak istemiyorum kızıma. Ya da, üvey annelerinin sokağa attığı ve cadının yemeye çalıştığı kardeşler (hansel-gratel) cidden psikolojik travma bile yaratabilecek kapasitede :)

Ama, küçük kara balık, bir şeftali-bin şeftali gibi masallar çok güzeldir, cesareti, kendi başına birey olmayı, paylaşımı, paylaşarak çoğalmayı anlatırlar..
Bence, sizin anlattığınız yayıneviyle ilgili bir sorun...Tamamen metinlerin diline özen göstermemekten kaynaklı, yoksa küçük kara balıkta SOYSUZ diye bir kelime geçtiğini hiç sanmıyorum...
Yayınevinin peşini bırakmayın derim, hatta küçük kara balık'ın orjinalini çevirisini bulup karşılaştırma bile yapabilirsiniz...ve şikayet edebilirsniz ilgili yerlere.


Bona

ben bu gidişle kendim yazıcam bir masal kitabı , tüm nurturia annelerine de dağıtacağım :)
Yüksel senin bahsettiğin masalları içeren bir kitap önerebilir misin?

Bir de 2 yaş civarı için minik tek hikayelik masal kitapları var resimli olanlar , biz onları da çok seviyoruz , resimlere bakarak ben yine hayal gücünü devreye sokup yazıyorum baştan.. Batu bayılıyor resimlere bakıp hikaye dinlemeyi..


yuksel_

http://www.pandora.com.tr/urun/kucuk-kara-balik-renkli-resimli/192598

http://www.pandora.com.tr/urun/bir-seftali-bin-seftali/58501

bu kitaplar 2 yaş için uygun değiller tabii, ama siz okuyup kısa özet bir masal haline getirebilirsiniz heralde...
Samed Behrengi, çocuk edebiyatının en büyük isimlerinden İranlı muhalif bir yazardır. 29 yaşındayken Şah rejimi tarafından öldürülmüştür :(((


jildando

Klasik çocuk romanlarında şiddet, ilk goruste ask , kızını beğendi diye tanımadığı adama veren kral vs. tum bu saçmalıkların yanında esas beni sinir eden soyle bir durum daha var, bilmem fark ettiniz mi?

Sihirli fasulye de cocuk devin altınlarını çalıyor, hatta zavallı sihirli arp çalınırken imdat imdat diye deve sesleniyor.

Hansel ve Gratel de cocuklar cadının evine izinsiz girip bahcesindekileri yedikleri yetmiyormuş gibi birde sonunda da cadıyı kazana atıp altınlarını çalıyorlar. Bu arada cocuklarını ormanda kaybeden baba da bir zahmet cocukları aramıyor.

Gene Bremen mızıkacılarında Hırsız da olsalar sonuçta kendilerinin olan evden hayvanlar tarafından korkutularak atılıp evlerinden oluyorlar.

Çizmeli kedide, değirmencinin oğlu için kedi Karabas prensi diye uydurma bir zengin prens uydurup, kralın kızının aslında tamamen yalancı bir adamla evlenmesine vesile oluyor. Oğlanında hiç sorgulamayıp saf saf kedi ne derse onu yapması da ayrı zaten.

Kısacası eger hikayede kotu karaktersen sana yapılan hersey hak. Bu arada kotuden alırsan hırsızlık olmuyor. Zavallı kurt zaten hep kotu.  Kralsan safsın kandırılabilirsin .Zavallı cadı da hep kotu. Halbuki yeni kitaplarda Sakar Cadı Vini var. 2 yas için değil ama biraz buyuduklerinde okumanızı tavsiye ederim. Biz çok keyif alıyoruz o seriden.

Ben klasik masal olayını çıkardım hayatımdan. Şimdi o kadar guzel çocuk kitapları var ki. Hepsini çok büyük keyifle okuyoruz.Bona

hduran çok güzel tespitler , her birine katılıyorum..

yüksel verdiğin siteleri inceledim , alıp koyacağım kütüphanesine , çok teşekkürler


jildando

Calliophe  - Çizgi film konusunda da haklısınız. Digiturk te birsuru çizgifilm, çocuk kanalı var sozde ama izleyebilene aşkolsun. Bizi sadece Mikey nin kulüp evi kurtardı. Hem reklam yok, hem de çok öğretici. Vurdu kırdı zaten yok.
Çocuk klasikleri deyince , Serdar Turgut bir yazısında Klasik masalların yurtdşında bir yerde iki taraflı yazıldığını anlatmıştı. Mesela Pamuk Prenses te, birtaraftan okuyunca hikaye Pamuk prenses tarafından diğer taraftan okuyunca da Üvey anne tarafından anlatılan versiyon. ( Kocam öldü, haylaz kızı başıma kaldı zaten, bütün gün hayvanlarla konuşup duruyor ben ne yapsaydım...)
Çocukara okumak değilde alıp kendim okumak isterdim valla.


Zeytinlerinannesi

sevgili yuksel, samed behrengi'yi de küçük kara balığı da biliyorum. yıllar önce okuduğum bu güzel kitapta soysuz kelimesinin geçmediğinden emin olduğum için canım sıkkın zaten. bence de konu yayıneviyle/müzik şirketi ile ilgili. işte o noktada, ilgili yerler nerelerdir, nerelere şikayet edilebilir düşüncesiyle bu konuyu paylaşıma açmıştım aslında.  bir de aman kimse yanılıp da bu seriden masal cdsi almasın, bir faydam dokunsun diyerekten..
cevap yazan diğer arkadaşlar, süper tespitler gerçekten :) zaten kafam karışıktı, masalları hep değiştirerek anlatıyordum, artık hiiiç bulaşmayacağım, ona kesin karar verdim.jildando

Gunumuz hikayeleri toz pembe değil ki. Esas onlar eğitici, eğlenceli ve daha gerçekçi ( kahramanlar gerçek değil tabi). Daha doğum yapmadınız tabi, yeni çocuk kitapları ile tanışmamanız normal:) Ama bir ara giderseniz bir kitapçıya, çocuk kitap bölümüne bakın. Özellikle iş bankası yayınlarından çok guzel kitaplar var. Bizim en favorilerimizden birkaç isimde vereyim,

Pırtık Tekir, Minik Balık, Mutlu Suaygırı, Elmer, Değnek Adam, Zogi


beagle

Türkiye'nin ilk internet üzerinde yayın yapan yayınlanmamış ücretsiz online çocuk kitaplarından
oluşan çocuk kitapları sitesi açılmıştır.Her hafta iki yeni çocuk kitabı yayın parolasıyla yayın 
hayatına başlayan www.yenicocukkitaplari.com ilk yayınlarıyla okuyucuyla buluştu.Yazar kadromuzun 
tamamıyla özgün  hikayeleri ve çizer kadromuzun  fantastik illüstrasyonları ile canlanan hikaye 
kitaplarımız tamamen ücretsiz olarak yayınlanacaktır.İlk dört kitabımız olan Bilim kategorisinde 
küresel ısınma, Hayvanlar kategorisinde kökkuşağı topları, Klasik kategorisinde hızlı frank,
Sağlık kategorisinde ortanca kartal sitemizde şuan için mevcut kategorilere ait kitaplarımız
yayındadır.

Cevaplamak için Üye ol