Konuşmama

nurturia soruyor: 8

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


benjamin2010

Oglum cümle kurmaya daha başlamadı ama herseyi sorar, bu bu diye ve söylediğim kelimeleri tekrar eder. Yani baya meraklidir.


kedidirkedi

Acilen tv saatlerini ortadan kaldırmalısınız. Günde max. 2 çizgi film izlesin mümkünse interaktif olanlardan yani çizgi kahramanın sanki çocukları duyuyormuşçasına soru sorduğu çizgifilmlerden. Çizgi film repliklerini ezberlemiş olması onun tv ye ne kadar çok maruz kaldıgının ve baska şeylerle ilgilenmeye fırsat bulamadıgının bir göstergesi. Diğer çocuklarla ortamı oldugunda konuşuyor diyorsunuz, demek ki çocugunuzun konusma problemi yok ama evde tv onun hayatını işgal ettiği için, sizinle sohbet etmek yerine tv izlemeyi seçiyor.

Yine dış gıcırdatması da stress altında oldugunu gösteriyor. TV yi azaltıp çocugunuzla iletişime geçtiğinizde bu gıcırdatmanın da zamanla azalıp yokoldugunu göreceksiniz.

TV ye tamamen gereksiz ve öcü gözüyle bakan annelerden değilim ancak sizin durumunuzda çocugunuzun fazla tv izlemekten zarar gördüğü çok  açık. Önleminizi almalısınız.


seres_esra

diş gıcırdatma psikolojik bir sorun çocuk psikoloğuna götürmeyi düşündünüz mü? kardeşini mi kıskanıyor acaba yaşı büyükmüş yani konuşması ve cümle kurması gerekir diye düşünüyorum benim kızım 2.5 yaşında her şeyi konuşuyor yolda tanımadığı biriyle konuşsam anne o kimdi? nerde oturuyor? sorar yani 


babu

Sizin ona bol bol soru sormanizi oneririm. Bu sekilde sorgulamayi siz ogreteceksiniz ona. Mesela

Anne: Kardesin meme emiyor, neden biliyor musun?

Ogul: neden?

Anne: onun disleri var mi?

Ogul: yok

Anne: disleri olmayanlar yenek yiyebilir mi?

Ogul: yiyemez

Anne: evet yemek yiyemedigi icin meme emiyor. Neden emiyormus simdide sen soyler misin?

Ogretmen ogrenci edasinda degil ama onun surekli etrafta olanlari, sadece eylemi degil altinda yatanlari da sorgulamasini saglayacak sekilde yonlendirmek. Sizle muhabbeti tatmin edici olmadiginda oyuncaklaini konusturup onlarla muhabbet ettirmek.

Kitao okuabilirsiniz bol bol. Kitap okurken interaktivite katip olaylar hakkinda sinsorular sorabilirsiniz. Bu boyle olmasa ne olurdu sence gibi. Cevap verememesi sizi uzmesin, siz ona anlataaksiniz. Onemli olan o meraki uyandirmakfistikcik

2 çocukla başa çıkmak elbette hiç kolay değil. Ama oğlunuz artık kendi başına oyun oynayacak bir yaşta. (Hatta aslında bebekler izin verilirse çok daha erken kendi kendilerine oynayabilirler). Yani onu "oyalamanız" gibi bir mecburiyetiniz olmamalı. Televizyon hayatımızı bu kadar işgal etmeden önce hepimiz çocukken kendi kendimize oyun kurardık. Kimse bizi "oyalamazdı".

Oğlunuz belki alışmadığı için bunu yapamıyor olabilir.  Siz ona TV dışında yüzlerce yol gösterebilirsiniz. Kulelerle, legolarla hayali yapılar inşa etmek, oyuncaklarını konuşturmak, arabaları için bir garaj yapmak, resim çizmek, boyamak, sizi ev işi yaparken izlemek ve aynısını yapmak vs...

Televizyonu ilk kapattığınızda itiraz edecektir, hatta şiddetle isteyecektir belki. Sakin ama kararlı bir şekilde "Televizyonu sadece şu saatte, bu kadar süre için açıyoruz. onun dışında kapalı kalıyor" demeniz ve kararınızdan dönmemeniz şart. Ağlayıp kıyameti koparsa da "Biliyorum, televizyon kapandığı için sinirlendin. İstersen ağlayıp rahatlayabilirsin. Sonra -örneğin- seninle hayvanlar için yeni bir çiftlik kurabiliriz" diyebilirsiniz.

Tabii bunu sadece kendiniz de tüm gün televizyon seyretmiyorsanız yapabilirsiniz. Sizin izleyeceğiniz programlar tüm gün açıkken çocuğa "Sen çizgi film izleme" demenin hiçbir inandırıcılığı olmaz.


ElfAna

Televizyonu sık izleyen cocuklar fazla iletisim kurma cabasinda olmayabilirler. Disarida diger cocuklarla bu sebeple konusuyor; evde ibtiyac duymuyordur. 4 yas cocugu meraklidir. Televizyonu hayatindan kaldirmanizi tavsiye ederim. Sonrasinda da dogal merakini tetikleyebilirsiniz. Doga yuruyusleri, ev isleri paylasimi, kardesi ile ilgili sorumluluklar ve bol kitap okumak.

Bir okul oncesi kuruma yarim gun haftanin belli gunleri gitmesi de iyi bir alternatif olabilir.


GOGO05

 diş gıcırdatması bir dönem bizdede oldu atlattık yada parazitte de diş gıcırdatabilir içine kapanıkmı acaba kardeşini kıskanıyor olabilir  mi?


neretva

TVnin mutlaka etkisi vardır. Belki bir görsel çizelge yapıp oraya TV saatlerini koyarsanız daha etkili olur. Karakterinin ve cinsiyetinin de etkisi olabilir. Hep az iletişim kuran bir çocuk muydu? Yani sözel olmayan işaretle kurduğu iletişimde de 1,2,3 yaşında da böyle miydi? Öyle yetişkinler yok mudur? Az ama öz konuşan? Ki ben hayranım öyle insanlara. Yani karakteri de bu olabilir. Babası da böyle mi? Belki ondan görüyor. Kreş, oyun grubu, anaokulu kesinlikle işe yarar. Okula başlama yaşı zaten 5,5'a indi. Keşke bu yıl anaokuluna başlatsaydınız. Ya da bir oyun grubuna götürün haftada 2-3 kez. Bebekle zor olabilir tabii. Ama ben böyle çok örnek biliyorum. Kreşe başlayıp iletişimi artan pek çok erkek çocuk gördüm çevremde.


Cevaplamak için Üye ol