4 Yaşına kadar konuşmayan çocuklar

dilekd soruyor: 10

Bir sorum var: Yiğenim 4 yaşında ve kız. Hala konuşmuyor. Çevrenizde aynı durumda olan var mı? İyi bir doktor biliyor musunuz? Şuanda Uşak'ta oturuyorlar. İzmir'de çok doktora gittiler ve zekası normal gözüküyor.

Şimdiden çok teşekkürler...

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


hande

Konuşmuyor derken hiçbir tepki ve hiçbir kelime söylemiyor mu demek istiyorsunuz? mesela beni de 3 yaşıma kadar kimse anlamazmış ama ben hiç susmazmışım. ancak ağabim tercüme edermiş istediklerimi.


Aysegul_Yagmur_Irmak

Yurtdışında yaşıyor ya da sık sık ülke değişikliği yapmış olsalardı bir olasılık yazacaktım... Ama durum psikolojik olabilir. Bir de psikiyatriye götürmek lazım.


yusufunalemi

konuşmuyor derken???
yani benım oğlumda 2.5yaş anlamlı kelimesi çokkk az.iki üç tane.ama bende 5 yaşında konuşmuşum babası da aynı yani genetikle de alakalı.ama tabi duyumeşiği normalse konuşması için bir engel yok demektir.


pratikanne

Normal cocuk doktoru ne diyor bu ise? Kulak ve duyma kontrolu yapilmis mi? Konusmama durumu konusmak istememe mi, yoksa ugrasip da konusama mi? Konusma terapisti gormelerinde fayda olabilir.


zelmore

eger anne ve baba diyorsa bir problem olmadigina isarettir diye okudum... ama eger hicbir kelime soylemiyor ise yapisal bir problem olup olmadigina bakilabilir...dilekd

Herkeze çok ama çok teşekkür ederim,uzun süredir giremediğimden anca cevaplarınızı görebildim. Doktar zeka olarak veya duyma olarak bir sorunu olmadığını söylüyor. Aslında Hande senin gibi abisi her dedğini anlıyor:)))

Bakalım Damla'nın önerisi ile bir doktor bulduk ona götüreceğiz. Çok teşekkürler:))


ozkan

benim çocuğum da dört yaşında ve konuşamıyor bazı kelimeleri söyleyebiliyor ben doktora götürdüm işitme muayenesine girdi genlerine bakıldı otistik ve zeka testi yapıldı kan ve idrar testi yapıldı ve hepside normal çıktı sonuç olarak ilgilenmemizi söylediler televizyonla uzun süre tek başına zaman geçirmemesini söylediler bilmiyorum inşallah konuşur bu olayları başından geçen arkadaşlar varsa bana bir yol çizmelerini rica ediyorum teşekkürler  


annevebebis

dilekd cevap yazabilse keşke bu konuya, soru üzerinden 2 yıl geçmiş, neler yaptılar ve sonuç ne oldu haberdar etse ne güzel olur.annevebebis

ozkan, bence doktorun televizyon uyarısını çok ciddiye alın. Bire bir iletişime ağırlık verin.


trafocu

Sayın Özkan

Benim torunum da 4,5 yaşında halen konuşamıyor. Her türlü tetkikler normal.Siz bu sorunu aşabildiniz mi. Cevap verirseniz sevinirim. Selam ve sevğiler sunarım.


Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Uykuya dalma problemi 11

Memede uyumak 4

eysanada_2901
Son: ayazlali,

2ay 10 gunluk bebek 12

berilimmmm
Son: Berilimmmm,

Tuvalet eğitimi 5

s_gur_s 2Y
Son: dilrubaa,