Besin alerjisi

zerrin soruyor: 10

Bebeğinde/çocuğunda İnek Sütü alerjisi olan var mı? Süreç hakkında deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmanızı istiyorum, çünkü süreçten oldukça endişeliyim:( doktor seçimi hakkında da önerileriniz çok değerli...

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


zerrin

lugesya, immun sistem bileşenleri vücutta farklı konsantrasyonlarda çalışır buna bağlı olarak da vücudun vereceği cevap da kişiden kişiye değişir, dedim ya benden geçene besin alerjisi tepkisi veren Ömür bebelac içindeki süt ve süt bileşenlerinden şoka girdi, bu senin çocuğunun eşik değeri ile benimki arasındaki farklılığı oluşturuyo... (ayrıca bebelac içeriği diğerlerine göre süt ekstraktı daha az bi de diğerlerini yeseydik nolourdu bilmem)
katı gıdaya geçiş belki bizim için de iii geçebilir ama diyorum ya hala şoktayım, ayrıca hakkatten süt proteini az geçiyo bizim sütten ama sütün içeriğindeki laktoz arttığından gaz tetikleniyo bi de genelde gazını düzgün çıkaramadan genelde yatırdığımızdan gaz sancıları hatta birikmesiyle kolik nöbetleri tetikleniyo, bizim diyetin sebebi de aslında inek sütü proteinine karşı değil, gaza karşı, çünkü bebek anne sütüyle IgE düzeyini daha kolay düzenliyo bu nedenle de anne sütü atlatmayı kolaylaştırır diyolar...
çok teşekkür ederim, Allah kimseye yaşatmasın...


nesejoy

zerrin gaz ilaclarindan herseyi denedik, ilk basladiginda daha etkili bir sure sonra etkisini kaybediyor, vucut alisiyor. bir de 1 yasina yaklastiginda hala devam etmesi gazin normal degil. bugun gastroentereloga gidiyoruz.


Deynerya

Benim oğlumda 5 aylık oldu ve gaz problemleri geçmedi, süt alerjisinden şüpheleniyoruz mama destekli anne sütü alıyor mamayı değiştirdim ama kendi diyetimi nasıl yapabilirim? Kahvaltıda peynir yerine ne yiyebiliriz ?


nesejoy

hic birsekilde sut ve sut urunu tuketmemek gerekiyor. (peyni, yogurt, vs..). peynirsiz kahvalti etmek cok zor ama insan bir sekilde alisiyor. hic aliskanligim olmadigi halde salam, jambon, bitter sarelle tuketmeye baslamistim ben. kendinize uygun yumurta, zeytin vs. ile kahvalti edebilirisiniz.

mama hangi mama kullaniyorsunuz?


Deynerya

Aptamil HA kullanmaya başladım.zerrin

Deynerya; gazın sebebi süt alerjisi olmayabilir, hele ki mamayı rahat yiyosa muhtemelen de değil, senin süt ürünlerine dikkat etmen durumu değiştirmez çünkü mamada senin sütünden çok çok daha fazla süt proteini geçiyo... sizinki bence normal gaz sancıları erkek bebeklerde çok sık:)


Deynerya

Zerrin, mamayı rahat yiyor ama gaz geçmedi bir türlü çocuk kıvranıp duruyor. Atopik bir cildede sahip bu belirtiler birleşince bende şüphe uyandı. 3 aylıkken doktorumuzda alerji olabilir demişti üstünde durmadım ama hala geçmeyince mamayı değiştirip kendimde diyet yaparak bir denemek lazım diye düşünüyorum.


nesejoy

aptamil HA yi bilmiyorum ben. o da neocate gibi mi? eger degilse zerrinin dedigi gibi senin diyetin bir ise yaramaz. istersen doktora danisip o sekilde bir beslenme ayarlayin.Ayliz

Merhaba Neşe Hanım,

Dün bebeğinizi doktora götüreceğinizi yazmıştınız, nasıl geçti?


nesejoy

malesef goturemedik. doktor hastalanmis, haftaya ertelendi randevumuz. sonuclaninca yazarim buraya. ilginize tesekkurler :)Cevaplamak için Üye ol