Tuvalet eğitimi

oyadeniz soruyor: 10

oğlum 3olmak üzere.geçen haftaya kadar tvalete girmek bile istemiyordu.sonra bi gece birden ben tvalete çiş yapcam dedi.bende bezini çıkardım.o zaman artık seni bezlemeyim hep tuvalete gidelim dedim.anlaştık dedi.çişini wcye yapıyoruz kuru kalkıyorz çişle ilgili problem yok ama kakasını tuvalete yapmayı reddediyor.hep kilotuna yaptı.Kakasını tuvalete yapmasını sağlamak için fikir istiyorum...teşekkürler .

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


CokBilmis

Küloduyla beraber tuvalete oturtsanız, alışır mı ki?


bufcak

benim kızımda da aynı sorun var

bazen gaz ile kakayı ayıramadığını düşünüyorum

ama hatırlattıktan birkaç saniye sonra yapmaları beni yormaya başladı

ne yapacağım bilmiyorum

fikir almak hoşuma giderdi :))


ebrub

benim kızımda kakasını tuvalete yapmak istemiyor.Ya küloduna yapıyor ya da kakası gelince bez bağlarsan bezine yapıyor. Aksi takdirde yapmak istemiyor. Yapmayınca da kabız oluyor.Biz tuvalet eğitimine başlayalı bir hafta oldu.Bu konuda tavsiyeleri bekliyorum.

Sevgiler.


CokBilmis

Benim başıma gelmedi ama tuvalet eğitimi kitaplarında, "Küloduna yapıyorsa bırakın yapsın. Sonra beraberce tuvalete dökün kakayı. Arkasından el sallayın. İğrençmiş, kötü kokuyormuş filan asla demeyin. Bilahare popoyu da yıkayın. Ve eğer tuvaşete yaparsa popo yıkamak ile uğraşmak zorunda kalmayacağını da söyleyin." filan gibi şeyler yazıyordu.

Hatırlatma konusunda ise: "Tuvaletin var mı?" sorusu bile psikolojik baskı yaratıyormuş çocuklarda.

Düzenli aralıklarla tuvalete götüreceksiniz. Kakasını günün belirli zamanlarında yapıyordur zaten. Kakayı düzene oturtursanız rahat edersiniz.

Çiş için de sabah kalkar kalkmaz, banyodan hemen önce, akşam yatmadan önce ve yemeklerden 20 dk sonra düzenli tuvalet saatleri belirleyebilirsiniz. Bu düzene alışırsa gitmemek için direnmez de...

Ben bezi bıraktırdığımda (21 aylıktı kızım) ilk hafta yarım saatte bir tuvalete götürdüm. İkinci hafta saat başı götürdüm. Arada kaçırdığı da oluyordu tabii. Böyle böyle 2 ay sürdü hiç kaçırmadan 3 saat kesintisiz tutabilmesi.


ozlemkaan

Bazı çocuklar psikolojiK olarak kakalarını tuvalete yapmak istemiyorlar.Çünkü kakalarının kendi vücudlarını ait olduklarını düşündüklerinden tuvalete yapıp kakalarından ayrılmak istemezlermiş.Bu bir psikoloğun arkadaşım bu konu ile ilgili yaptığı bi açıklama.Onlar aynı şeyi tırnak keserkende yaşamışlardı çocuklar tırnaklarından ayrılmak istemediklerini için sorun çıkarabiliyorlar.Çok fazla ısrarcı olmayın birgün hepsinden ayrılmayı kabul edicek demişti dr onlara ve gerçekten öyle oldu.Ben böyle bir örneğe şait oldum belki sizin için faydası olur.melihim

ben çalıştığım için annem bakıyor oğluma ve tuvaletini belli ettiği için zorlanmadığını soyluyor .belki yardımı olur diye yazıyorum.annemin tekniği bacaklarından tutup ole yaptırmak kakasını artık bizimkide alışmış yapıyo herangi bi sıkıntımız yok çok şükür oyle yapmayı deneyin belki şie yarar. kolay gelsin bol sanşlar


ebrub

Bacaklarından tutarak yaptırmama izin vermiyor.Hafta sonu yine kaka yapmaya çalıştı.Lazımlığa yapmayı başaramadı.Ağladı yapamıyorum dedi.Ben de bezini bağladım.Ona bile zor yaptı.2 gündür yapmadığı için kabız olmuş.Çok üzüldüm.Zaten yeme problemimiz var.Sanırım az yediği için de kaka yapmakta zorlanıyor.İlginize teşekkür ediyorum.Konuya ilişkin yaşadığınız deneyimlerinizi bekliyorum.

sevgiler....


CokBilmis

Altına çiş yapan ve lazımlığı da olan bebekler var piyasada. Onlardan alıp bebeğe çiş yaptırarak başlasanız?ebrub

Çiş de sorunum yok zaten.Onu lazımlığa yapıyor. Dediğiniz bebeklerden bizde var zaten.Önceden denemiştik onu.

 


CokBilmis

Çişte sorununuz yoksa, kaka için bebeğinize zaman tanısanız?

Benim kızım da mesela gündüz bezini bıraktıktan ancak 1 sene sonra gece bezini bırakabildi.

Belki kaka için biraz daha zaman ihtiyacı vardır?


Cevaplamak için Üye ol