Uykusunda tekmeleme, vurma yani çok deli yatma...

Daphnes_Mum soruyor: 8

8 aylık kızım son 1 haftadır uykusunun içerisinde deli gibi çırpınıyor,  tekmeler atıyor, beşiğin orta yerine yatırmamıza rağmen sürüne sürene başını beşiğinin başlığına sıkıştırıyor, üstünü tamanen açıyor en sonunda da gözler kapalı halde ağlamaya başlıyor. Yatağımıza aldığımızda hala aynı hareketlere devam ediyor hatta saçımı çekiştiriyor, poziyon değiştirip ayakları ile kafamızı falan tekmeliyor. Tamam kızım senin uykun yok herhalde deyip oturttuğumuzda ise kafasını dahi tutamıyor uykusundan.  Son günlerde üstü açık yattığı için şifayı da kaptı dün bütün gece hırıl hırıldı içimiz parçalandı resmen. Çalışan bir anneyim ne uyku kaldı ne düzen lütfen tecrübeli anneler yardım edin kızımın sıkıntısı ne olabilir acaba?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


yasemin_ekin

diş olabilir mi? bizim kızımız da bir ara öyle huzursuz uyumuştu, sonra diş gelmişti.


Daphnes_Mum

Bizim daha hiç dişimiz yok ve doktorumuz görünürde bir 15 gün daha diş yok dedi:(( İnşallah kısa zamanda düzelir umarım diştir.


Damla

Kabus görüyor olabilir. Deli yatma konusunu hatırlamıyorum ama o aylarda gece çok uyanıyordu ve doktorumuz bu zamanlarda duyuları iyice açılır, uykudan önce gördüğü renkli bir obje bile rüya gördürebilir demişti.

Bu arada dişlerin olup olmadığının da pek tutturulduğuna rastlamadım :)


Daphnes_Mum

Belkide dediğin gibidir Damla. Yatmadan önce oyunlar oynuyoruz birlikte tabi o kadar çok renkli obje görüyor ki bu oyunlar esnasında... Neyse 2 gecedir daha iyi. 2 ay önce aynı doktor bu ay içerisinde çıkar demişti 2 ay sonraki kontrolde ise daha görünürde birşey yok dedi:)))bartum

benim oğlumda da var aynı deli yatış olayı. artık ben sebep aramayı bıraktım tarzı böyle diyorum. zaten ailede de var. teyzeside dönerken yatakta sekiyor resmen, yatağa sığamıyor. benim oğlum da öyle... üzerini örtüyorum 5dk sonra açılıyor. yatağın bir uçtan diğer uca her cm'sini kullanıyor. uykusunda oturuyor sonra o vaziyette kafa öne düşüp uyuyakalıyor. ben düzeltmezsem öyle kalıyor bir yana devrilene kadar. bazen sabahları yanıma alıyorum. kolunu boynuma dolayıp saçımı sıkı sıkı tutuyor. sonra saçlarım elindeyken kendi etrafında 360 derece dönüyor. çıt çıt kopuyor bütün saçlarım. sonra kalkıp yüzümün üstüne yatıyor. nefes alamıyorum! alıp yanıma yatırıyorum sinirleniyor hooop tekrar başımın üstünde!
Bir sıkıntısı yok gibi, galiba huyu böyle:)))


ilknur

Bartum un anlattiginda bir tanede bende var. bebek yatagina boylamasina yatiriyordum ayaklari ile kendini kaydira kaydira illa enlemesine sigmaya calisiyordu. Illa kenarlardan birine sikistiriyor kafasini.  Ortu olayi hak getire. 5dk suruyor surmuyor ortuyu altina almasi. Su anda da anneannesi ile beraber uyuyormuslar. Butun yatagi geziyoruz diyor. Bazen ayakucuna bazen bas tarafina done done ayaklari tepe tepe uyuyormus. Bence oyle huy edindi oyle de gidecek galiba.


gamze_

O aylarda benzer durumu bizde yaşadık, Damlaya katılıyorum duyuları iyice açılıyor. diş sıkıntısının olmadığı dönemlerde de oğlumu kafası yatağın ortasına gelecek sekilde yatırdığım halde kafasını karyolasının başlığına dayalı bir şekilde buluyordum.kafasını çarpmasın falan diye de endişeleniyor insan,  ben çözümü yatak koruyucularının alt kısmına battaniyeyi rulo yapıp koyarak buluştum. yatış pozisyonu olarakta yüzüstü yatırdığımdan diğer şekle oranla üzerinin açılmasını daha minimumda tutmayı başarmıştık.


kuzenyas

kızım 6 aylık olduktan sonra beşikte yatmadı bu yüzden.kendisine yer yatağı yaptık yine de gece bütün odayı dolaşıyordu.şimdi 2 yaşında yatağında dolaşmayı henüz öğrendi:)

oğlum da 7 aylık ve birkaç haftadır aynı şeyi yaşıyoruz.sürünüyor yuvarlanıyor...kendi keyfini kaçırıp ağlıyor:)doktor büyüme sıçraması can sıkıntısı gibi sebepleri olabileceğini söyledi. önemli birşey değilmiş.bol bol dışarı çıkarıp yorulmasını sağlayın dedi.çözüm oldu mu?..biraz azaldı


Cevaplamak için Üye ol