39 aylık erkek çocuğumun çok sinirli oluşu

filiztaskit soruyor: 1

Ben 45 yaşındayım ve eşim 51 yaşında. Evde 17 yaşında abisi var ve o da sınava hazırlanıyor.

Yurtdışında okuyup senede 1-2 aylık gelebilen ve bizle kısa süre kalabilen bir diğer abiside var.

Anneanne ve dedesi ve diğer kuzenleri dönem dönem mesela yinede senede 2-3 ay çok sık görüşüyoruz ve ben çalışan anneyim.

Yavrum şimdiye kadar 2-3 kreş değiştirdik. Artık kesinlikle hiçbir kreşe kapıdan adım atmadığı gibi kreşe gideceğini sanıp evden bile çıkmak istemiyor. Ekstradan ufacık bir olumsuzluğu çabucak sinirlenip öfkeleniyor , bağırıyor. Çok sinirleniyor. Örneğin trt çocuk kanalı açıkken o izlemiyor olsa bile başka bir kanala geçtiğimizi farkettiği gibi çıldırıyor. 

Onun haricinde benim eşimde çok sinirli ve şeker hastası ve işsiz. Daima evde. Ben bu yavrumu eğer emekli olursam nasıl bir yol izleyerek hem ruh halini düzeltmeyi ve de onu eğitmeyi nasıl başarabilirim ?


Bu soruyu cevapla


1 Cevap


peyibal

3 yaş dönemi zaten başlı başına bir kriz dönemi.Hem çok güzel bir yaş hem de küçük ergen davranışlarını sergilemeye başladıkları bir yaş.Kreşe alışma dönemi oğlumun 1,5 - 2 ay civarı sürdü.Bu dönemde birsürü patlamalar,öfke nöbetleri, bütün sinirini anne-baba olarak bizden çıkarması,ağlamalar,numaradan kusmalar tarzında bir sürü davranışla karşılaştık.Her sabah evden sürünerek ve ağlayarak çıkıyordu, eşim ve ben perişan oluyorduk.Oğlumuz gittikten sonra sinirlerimiz harab olmuş bir şekilde güne başlıyorduk,kabus gibiydi.

Sonunda çocuk psikiyatristine gitmek zorunda kaldık,çünkü eşim ve ben kendimize güvenimizi ve kararlılığımızı kaybedip kontrolü tamamen çocuğumuzun eline bırakmıştık.Ve içinden çıkılmaz bir kaos içindeydik.Her an bir öfke patlası ve ağlama krizi olabiliyordu., biz de aman ağlamasın,kriz çıkarmasın diye ne dese tamam der olmuştuk.

Bugulogda da yazmıştım psikiyatristin tavsiyelerini ve gerçekten işe yaradılar.Önerdiği ve daha önce burada 3-4 arkadaşımın da önermiş olduğu; Çocuğunuza Sınır Koyma kitabını alıp okuyup uygulamaya başladığımızdan beri de çok mesafe aldık.

Eşinizin de özellikle çocuğunuzun yanında daha kontrollü davranması işinizi kolaylaştırır diye düşünüyorum.3 yaş erkek çocuklarının özellikle babalarına özenme ve onları rol model alma dönemi, bu nedenle eşinizin; çok iyi gözlemlendiğini ve her davranışının 3 yaşındaki oğlu tarafından sünger gibi emildiğini farketmesi lazım.

Ayrıca siz zaten 2 çocuk yetiştirmiş ve benden çok çok tecrübeli bir annesiniz.Bu durumu çok daha güzel idare edeceğinizden ve yönetime tekrar el koyacağınızdan eminim.Çocuklar bizlerin tereddütlerini ve kararsızlıklarımızı çok iyi analiz ediyor ve ona göre bizi ele geçirip istedikleri yöne çeviriyorlar.Bu durumlarda kendinizi kaptırmayın, biz bir dönem kaptırmıştık ve gerçekten çok sıkıntılı bir durumdu.Kolaylıklar diliyorum.Cevaplamak için Üye ol