Hamilelik donemi/sonrasi tirnak batmasi

pbakal soruyor: 10

Merhaba,

Hamileligim sirasinda tirnak batmasi sorunu yasadim,
gecen hafta istanbulda bu isle ilgilenen ozel bir manikurcude ilk mudaheleyi yaptirdim, fakat Ankara'da yasadigim icin Ankara'da batik tirnaga bakim yapip araya pamuk koyabilecek bir yere ihtiyacim var. Bildiginiz yerleri paylasirsaniz sevinirim.

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


pbakal

Tesekkur ederim,
bir yer bulamazsam yonteminizi uygulayacagim.


burcaksahin

Ben de her ay kuaförümde kendi aletlerimle bakımını yaptırdım. Nedense oradaki manikür - pedikürcüye güveniyordum ve tıbbi ayak-el bakım merkezi aramadım bile. Çok şükür benimki yer etmiş bir tırnaktı sadece, iltihaplı değildi.

Bu arada her ay derken 6 ay boyunca!


Basak

Sizi endişelendirmek istemem ama ihmal etmemenizi tavsiye ederim. Ben aynı sorun nedeniyle küçük bir operasyon geçirmek zorunda kalmıştım. Tırnak batması doğumdan 1 ay önce kendini iyiden iyiyiye hissettirmeye başlamıştı ve çok acı veriyordu. Doğumdan sonra da 2 ay boyunca malum bebek çok küçük olduğundan bir türlü gitmeye fırsat bulamamıştım. Böylece 3 ay geçtikten sonra artık acıya dayanamadığım için doktora (ortopedi uzmanı) gitmiştim. Çok ilerlemiş bir durum olduğu için ameliyat gerektiğini söylemişti. "Bu kadar zaman nasıl dayandın acıya, çok kötü olmuş" demişti. Özellikle ameliyat sonrası ilk 1 hafta zor geçti, evin içinde dahi pek yürüyemiyordum. Emzirmek için annem veya eşim bebeğimi kucağıma getiriyordu. Doktor birkaç kez kontrol/pansuman için hastaneye çağırmıştı, bebeğim küçük olduğu için tekrar tekrar gitmek kolay olmamıştı. Sıkıntılı bir durumdu ama sonrasında bir problem olmadı çok şükür. Umarım sizinki benimki kadar ilerlememiştir. Ama pedikürcüler yerine bir doktora göstermenizi tavsiye edeceğim. Fazla ilerlemeden bir önlem almak adına, böylesi daha iyi olur diye düşünüyorum. Hamilelik zamanı birçok kadının başına gelen bir sorunmuş.


pbakal

benimki henuz baslangic asamasinda. iltihap sorunu yok, hatta istanbuldaki pedikurcunun bakimindan sonra agrisi da kalmadi. istanbuldaki pedikurcu 1 ay sonra pamuk koymak lazim altina dedigi icin ankarada pedikurcu arayisina girdim.

burcak sahin siz nereye gidiyordunuz?


burcaksahin

Pbakal, basak'in dedigi gibi bazen pedikurculerin halledemeyecegi gibi bir batik olabilir. Bunu daha sonra bu soruyu ve cevaplari okuyacak anneler icin yazdim :) ben gencligimde de yasamistim o yuzden batigimin ileri derece olmadigini biliyordum. İstanbuldan bursaya tasindigimiz doneme denk gelmisti hamileligim ve dogumum. Dogumdan sonra her firsatta bir baheneyle istanbula gidip solugu kuaforumde aliyordum. Etilerde Kuaforum. Gerekirse ozelden adini atarim. Orada bakimini yaptiriyordum, pamugu sonra evde ben koyuyordum bazi banyolardan sonra da pamugu tazeliyordum. Dilerim yakin zamanda gecer.burcaksahin

Hamilelikte ayaklar sistigi icin tirnak kesimi ve bakimi tam olarak yapilamadigi icin bu batiklar bircok annenin basina gelebiliyor maalesef! Hepimize gecmis olsun ve olur insallah :)


snotra

Ben de bu sorunu yaşamıştım. Bir kez pedikür yaptırdım ve sonrasında tırnaklarımı hep kare olacak şekilde dümdüz kestim.. Böyle kesince sanki tırnak hala uzunmuş gibi duruyor ama zamanla alttan et dolduruyor boşlukları. Bir de tırnakları hep kısa tutmak ve bir yere çarpmamaya çalışmak lazım. geçmiş olsun.


acumacu

Ben de aynı sorunu yaşadım ve harika bir çözüm buldum. Ankara'da yaşıyormuşsunuz, böylece benim çözümüm sizin için de işe yarayabilecek.
Diş tellerini bilirsiniz. İşte tırnak batması için tıpkı diş telleri gibi tırnak telleri var. Ben Dr. Gülru Erdoğan'a gittim. (Kendisi Dermatoloji uzmanı) Batık olan 4 tırnağıma tel taktı. Sonrası ise mucize gibiydi. Bu sorunu yaşayan herkese kesinlikle tavsiye ederim.biranneikicocuk

pedikürcüler tırnağın batan kısmını almakla işi hallettiklerini sanır ama tırnak yatağının batan kısımdan komple kurtulması lazımdır ki bunu da doktor yapabilir. bir de podiatrist denen ayak uzmanları var onlarda ilgileniyor. Ben ilk gebeliğim ve sonrasında tırnak batması şikayetiyle bir iki doktor gezdim ilki tamam hemen lazerle halledelim ücreti şudur dedi, arkama bakmadan uzaklaştım. sonra başka bir doktora gittim o da bir alet yardımıyla batan yeri dışarı çıkardı ve sakın ellemeyin tırnağı uzatın kesilecekse düz kesin ve arasına pamuk koyun müdahaleye gerek kalmadan geçecek dedi. ve geçti.. ve benim iki ayağımda da olmuştu. ikisini de sadece tırnağımı uzatarak geçirdim, bir de o zaman iltihabı kurutsun diye bir merhem sürdüm öylece geçti.. çok elletmeyin manikürcülere diyorum çünkü geçici çözümoluyor kestiği yer uzar ve gene batar


elif_mami

bende de 1 haftadır bu sorun var ve iltahaplandı, pamuk koyuyorum ancak iltahabı nasıl kurutacağım bilmiyorum, biraz kandisi aktı ama hala fena halde canım yanıyor, iltahabı kurutmak için hangi ilacı kullandınız, bebeğimi emziriyorum, bir sakıncası olur mu?Cevaplamak için Üye ol