Bakıcı şartları

ekim_ soruyor: 10

Bu aralar bakıcı krizi yaşamaktayım.Yeni gelecek olana nasıl şartlar koyacağım konusunda artık kafam karışık.

Szlerde durum nasıl.. 
Ondan neler bekliyorsunuz? Evde hangi konulara yardım ediyor? Çalışma koşulları nasıl(saatler,yaptığı işler vb)
Ücret olarak ne veriyorsunuz? 
Başlarken nasıldı,ilerleyen zamanda değişen şeyler oldu mu? 
Ona nasıl güvendiniz,yani işe alma nedeniniz ne oldu?
Nasıl buldunuz?
Değişiklik yaptınız mı? Çocuğunuzun tepkileri değişiklik karşısında nasıl oldu?
Bu ve bunun gibi size ait yaşantılar nasıl oldu?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


duzuncar

Selamlar, 

Benim bakıcım yatılı, tek işi ufaklıkla ilgilenmek (oyun, banyo, yemek yedirme ve ütü). Bana / ev işine yardım olarak tek yaptığım tek şey salata ve akşam yemek masasını toplamak... Başlarken ev işi artı bebek demiştim, ama her ikisini aynı anda çok iyi yapamayacağını anlayınca benim için önemli olanı tercih ettim. İzin günü dışında saat 6.30da kalkıyor, akşam 8-9dan sonra genelde odasına çekiliyor. Gördüğüm kadarıyla ücret genelde bakıcının milliyetine ve çalışma izin durumuna göre değişiyor. Kaçak azeri/türkmen 500 dolardan başlıyor, moldov ve ruslarda 800-900 dolara çıkıyor. Çalışma / oturum izni olanlar 1,000 dolar ve üzeri. Duyduğum gündüzlü Türklerde bu civarda.
Aynı çatı altında yabancı biri ile yaşamak zor; bir arkadaşımın tavsiyesini paylaşayım; açık ve düz ol - senin yüzün kızaracağına onunki kızarsın / içine atıp sinir olacağına dışarı at :) 


asli_yagmur

Biz henüz 9 aylığız ama 4 aylıktan beri bakıcımız var. Yani belki çok tecrübeli değiliz ama yine de sorularla ilgili bizim durumumuzu anlatayım:

- Ben ilk baştan beri öncelikle ne olursa olsun işinin kızımla ilgilenmek olduğunu belirttim. Yani zaman zaman evde yemek olmuyor vs., fırsat bulursan hayır demeyiz ama böyle bir beklentimiz yok diye özellikle söyledim. Sağolsun çok nadiren de olsa, tabi bizim kızdan fırsat bulursa, bir çorba, bir yemek yapıveriyor söylemeden. Ama dediğim gibi böyle bir beklentimiz olmadığını ve önemli olanın kızımızla ilgilenmek ve onunla ilgili işleri yapmak olduğunu en başta söyledik, bu konuda anlaştık. Kızımızla ilgili işler derken onun çamaşırlarının yıkanıp ütülenmesi, öğünlerinin hazırlanması, gerekiyorsa banyosunun yaptırılması vs. bu kapsamda.
- Ücret olarak 800 tl ile başlamıştık. Mart sonunda da 900 tl olacak. Sabah 8 akşam 6 çalışıyor.
- Şimdilik başlangıçtan bu yana bir değişiklik görmedim. Yani nasıl başladıysa öyle devam ediyor. Ama zaman zaman bir kendi bildiğini okuma hali oluyor. Sanırım bütün bakıcılarda var bu. Yine de benim söylediklerimi dikkate alıyor. Benim için de bu önemli.
- Açıkçası ilk görüşmeyi bakıcımızın kendi evinde yaptık. Ben özellikle ortamını, nasıl yaşadığını vs. görmek istedim. Yağmur'u da yanımızda götürmüştük. Ona olan yaklaşımını, tarzını da gördük. Birkaç referansı da vardı. Yine de en büyük güvencemiz babaanne ve annanenin zaman zaman, ve habersiz olarak ziyarete gelebilecek olmaları oldu diyebilirim. Bir de biraz hisler de güven konusunda devreye giriyor tabi.. Ben baştan kamera konusuna sıcak bakmadım, istemedim. Ama şimdiki aklım olsaydı, ne kadar güvenirsem güveneyim, yine de en baştan kamera koymayı tercih ederdim. Şimdi bu kadar zaman sonra kamera koyacağım demek olmuyor maalesef. Böyle birşey düşünecekseniz en baştan bakıcıyla bunu paylaşmak lazım. Sigara içmemesini de talep etmiştik. Zaten sigar kullanmıyor.
- Değişiklik yapmadık. Umarım da yapmak zorunda kalmayız.

Yardımı dokunur mu bilemiyorum ama paylaşmak istedim.
Umarım istediğiniz gibi bir bakıcı bulabilirsiniz ve geçiş dönemini kolay atlatırsınız.


yaseminun

bizm bakıcı 16 aydır geliyor

ben süpriz bir şekilde işeoğlum 10 aylıkken  başlıyınca şartlar biraz değişti tabi

Şu anda haftada 5 gün 8-17:15 çalışıyor 950 veriyorum
Uyanıkken tamamen  oğlanla ilgileniyor ,uyuyunca önce yemeği yapıyor ,vakti kalırsa başka işlere de bakıyor,ama bende evi gayet düzenli ve temiz bırakıyorum sabahları

sigara içmemesi,güçlü kuvvetli,işe hevesli olması işten kaçmaması,kendinin de bir anne olması benim için önemli etkenlerdi

İçgüdülerinize mutlaka güvenin,bazen insanı bir şey çok rahatsız eder ya ,sakın görmemezlikten gelmeyin,sevgiler


duzuncar

bizde kamera var, kesinlikle tavsiye ederim... bakıcımıza onu bir şirketin sürekli izlediğini söyledik; arada da "şirketten aradılar, oğlanın uyurken üstü açılmış", "şirketten aradılar, buzdolabının kapısı açık kalmış" gibi müdahaleler yapıyoruz :)    

- cadsiz'in arada bir toparlamak, eşi ile rol paylaşımı ve başkalarının müdahaleleri konusundaki görüşlerine de tamamen katılıyorum. 


cadsiz

Ayaz doğduğundan beri aynı bakıcı teyzesi var, ben evdeyken birlikteydik, şimdi yalnız o bakıyor. asli_yagmur un da dediği gibi bizm de anneanne ve babaannemiz haftanın 2-3 günü mutlaka uğruyorlar ki bu da büyük güvence.. ve ben de şimdiki aklım olsaydı baştan kamera koyardım, şimdi de yine de koymayı düşünüyorum. gün içinde oğlumu görmek istediğimi, bu şekilde dayanamadığımı söyleyeceğim..

08:00-19:00 saatleri anlaşmıştık, akşam biz gelince toparlayıp çıkıyor, genelde 19 a kalmıyor.
Ayaz'ın beslenmesi gündüz ona ait oluyor tabii ki.. ancak ben ne yiyeceğini tek tek söylüyorum, seyrek olarak insiyatif kullanıyor, değişik birşey yapacağı zaman mutlaka aramasını söyledim. eskiden bir tablo tutardık, ben hazırlardım o doldururdu, kaçta yattı kaçta kalktı, kaç kez kaka yaptı, ne kadar yedi, ne yedi gibi. sonra bıraktık ama şimdi tekrar başlayacağım. çok faydalı oluyor.

biz de o iş senin bu iş benim durumu yok, makineye çamaşırları ben atıp basıyorum. sabahsa o asıyor, akşamsa ben. toplama işi de aynen. Ayaz elektrik süpürgesi hastası olduğu için evi birlikte süpürüyorlar :) ve ortalığı topluyorlar. bunun dışında ayaz uyanıkken ev işi yapmıyor, sadece öğlen onun yemeğini hazırlıyor. ütüleri o yapıyor, haftada bir gün de genel temizlik yapıyor, ne yapılması gerekiyorsa onu yapıyor. ev hanımı gibi.. tabii günlük işleri ve ütüyü Ayaz uyurken, temizlik gibi işleri de anneanne ya da babaanne varken yapıyor. haftada bir tam gün Ayaz'a anneannesi ya da babaannesi bakıyor, o da temizlik yapıyor o gün. yemek yaptırmıyorum, kendim yapmayı tercih ediyorum. Ayazla birlikte(birlikte derken Ayaz uyanıkken yani) ortalığı toplamak, süpürmek gibi işleri yapmasında sakınca görmüyorum çünkü ben ev kadını olsam ben de bunları yapacaktım. bunlar ev hayatının gerekleri ve oğlan da bunları bilsin görsün. sonuçta 7*24 oyun gibi birşey yok..

başlarken de bu şekilde anlaşmıştık her anlamda. yalniz ben evdeyken 17:00 de gönderiyordum evine. sonra süt izni nedeniyle erken geldiğimde de 18:00 gibi gönderiyordum, şimdi mecbur böyle..

çok iyi bir referansı vardı bizim için ve ilk görüşmemize oğluyla gelmişti. pırıl pırıl pırlanta gibi bir çocuk..

tanıdıkla bulduk..

değişiklik yapmadık ama yapsak yadırgar. hem ona çok alışık, seviyor, doğduğundan beri evin içinde, hem de birden yabancı biriyle durmak istemez. yine de mecbur kalsak, iyi bir kişiyse tabii oğlumun gönlünü çelebilecek, kısa sürede alışır sanırım. ben de bir süre evde durup alıştırma süresi yaşatmaya çalışırım. ay lütfen mecbur kalmayalım, şurda bir sene sonra kreş yaşı gelecek diye verene mesajımı yollamak istiyorum.

çok uzun oldu ama birkaç not eklemek isterim;
şimdiki aklım olsa yatılı olsun isterdim. böylece en azından Ayaz uyuyunca rahatca sinema vb. gidebilirdik.
arada bir rahatlık geliyor uzerine, konuşup toparlıyoruz. kesinlikle baştan mesafeyi iyi ayarlamak gerek. bu konuda kocamı dinledim herzamanki gibi haklı çıktı. hem samimiyiz hem de gerektiğinde resmiyiz. kocamsa daha mesafeli, zor durumlarda onu one surebiliyorum.
benim çocuğum olduğu için dediklerime kesinlikle uymasını, hiçbir şekilde yorum katmamasını, tamamen benim kurallarıma göre yetişeceğini özellikle üstüne basa basa söyledim, hiç taviz vermedim ve arada hatırlatıyorum sohbet ederken. başkaları da dese sen böyle istiyorlar diyip engelle, negelleyemezsen de mutlaka bana soyle ben gerekeni yaparım diye tembihliyorum. bu konuda hic sorun yaşamadık diyebilirim.
çok güveniyorum ve seviyorum ama yine de içimde bir ? hep var, bu yuzden de mutlaka kamera diyorum.yuksel_

Ülkücüm, Rüya'ya 1,5 yıldır şu anki bakıcımız geliyor. hafta içi sabah 8 akşam 7 çalışıyor, ben gelince çıkıyor, bazen 7:30 u buluyor. Bazen de eşim evde olursa daha erken gönderiyor..günlük yemek, rüyanın ütüleri, çamaşırların toplanması asılması gibi işler ona ait. Bir de, hafif toparlama, süpürme vs yapıyor, büyük temizlik değil.
Hergün düzenli yemek yapıyor, sürekli konuşuyoruz şunu yapalım bunu yapalım diye. Bazen ben arayamıyorum iş yoğunluğundan, dolaba bakıp uygun birşeyler ayarlıyor.
Biz tanıdık yoluyla bulmuştuk, Nisan ayında da bir arkadaşımıza geçiş yapacak. Memnunduk kendisinden. Rüyayı çok seviyor, -ki bence en önemli şeylerden biri bu. 1,5 yılda 3 kere Rüyayı onun evine bırakıp biz dışarı çıktık. hiç sorun yaşamadık, gözümüz arkada kalmadı.

Tek sorun TV idi...ilk başlarda açmasa da son zamanlarda gündüzleri açtığını farkediyoruz. Ama gidecek diye pek birşey demiyorum. Zaten rüya da kreşe başlayacak, sesimi çıkarmadım o yüzden.
800 le başladık, 850 tl veriyoruz şu anda, arkadaşımla 900'e anlaştılar.
Kolaylıklar dilerim sana...


senayc

http://www.nurturia.com.tr/questions/ceebbfa2-886b-4ef2-bd8c-9d1301014a1d/1/bakici-ile-ilgili-


Ülkü cüm,
çok olmuş yazalı ama, şunlara da bir bak istersen.
Umarım gönlüne göre birisini bulabilirisn.


ritalar

ülkücüm görüşmeye gelmeden fiyatta anlaşımalı diye düşünüyorum. ben hiç para konuşmadım bakıcımla. sadece sömest ve resmi tatillerde de ücret ödeceyeğimi ve yazın 2 ay izinli olacağını söyledim. bu sartlara uymayanlar da görüşmeye gelmesin dedim.

bakıcı ile pazarlık yapar ve sen kazanırsan saki istediğ parayı vermedin diye cocuguna kötü davrancakmış gibi garp 1 his oluşuyo insanda.

benim bakıcım servis anneliği yapıyordu. işten ayrılıp bende başladı. vasıflı tipler genelde boşta kalmıyo.

ev işi de boşta kalınca keyfe keder isterseniz yaparsınız, tek işiniz bebek demiştim. onu güldürmek, onunla konuşmak, uyutmak, beslemek, temizlemek. kendisi çamaşır asma, katlama ve yemek yapma işlerini arda yapıyor. ama asla yap demiyorum, fırsat doğarsa yapın diyorum. yemek yansın sorun diil, bebem ağlamasın diyorum. cünkü bazen gaz sıkışmasında ya da duruşundan kaynaklı 1 ağrıdan baarıyo, hemen müdahale gerekiyo.

umarım fikir verebilmişimdir.

tüm kalbimle iyi 1 bakıcı bulmanı diliyorumm...ediluj

Sırasıyla sorularına cavap vermek gerekirse

Hafta içi sabah 9,aksam 18:30;asıl görevi ve herseyden önemlisi bebek;ondan fırsat kaldıkca,bazen beraber oyun şeklinde yapıyorlar günlük ev işleri,ütü,yemek yapıyor bakıcımız(asıl temizliğe başka kadın geliyor)Evegeldiğimde sadece ufaklıkla ilgileniyorum
 İzmirde oturuyorum 700 L (bakıcımız bize yakın oturuyor,fiyat benim kafamdaki fiyattı,oda benzer bir rakam soyledi,ikimizinde gönlü oldu)
 İşe başlamadan bir hafta beraberdik,şu andada tek başına bir ay oldu.Hersey yolundagidiyor,efekemalde cok sevdi oda efekemali...
 Bebeğimin şansına güvendim,görüşmeye kızı ile gelmişti,üniversite mezunu gayet düzgün bir kızdı,diğer ogluda üniversitede okuyordu,cocuklarını zor sartlarda bu konuma getirmesi hoşuma gittii.
   Heryere haber saldım(facebook taki sayfama bile ilan verdim)Herkes elinden gelen yardımı yapıyor.Sonrasında memur olan görümcemin iş yerinde bir arkadası tanıyormuş bakıcımızı.SEnde herkese haber ver,bir sekilde birileri çıkıyor.
 Birde benim oglum cok kucuk olmasına ragmen duygularını ifade edebiliyor,huzursuz olsa bir sekilde anlaşılırdı.Dikkat etmesi gereken seyleri kural olarak değilde nedeniyle açıladım(Örneğin bebeğin Tv seyretmesinin bebeğin dikkat eksikliği ve otizme yol acabileceğinden dolayı oldugunu)


ediluj

Görüşmeden önce kafanda tüm sartlarını belirle,çevreden aldıgın fiyat dahilinde üç aşagı beş yukarı bir fiyat belirle sonrasında da ufaklığın şansına ve kendi seçimine (sonuçta sosyal çalşan bayanlarız,insanları az cok tanıyabiliyoruz) güven onun için..
 En iyi bakıcıyı bir an önce bulmanı dilerim..Cevaplamak için Üye ol