Gece beslemeyi bırakma- başarı öyküleri

babu soruyor: 4

Poyraz 15 aylık, hala yoğun olarak emziriyorum, (çalışmadığımdan gündüz de) Geceleri min 2 (nadiren) maksimum sonsuz (genelde :) ) kere uyanıyor ve uyandığında hep emmek istiyor.  Şu anda yeni ülke yeni ev dönemindeyiz. Evimize yerleşip sakinleşince gece beslemesini bırakmaya çalışacağım.

Nurturia'da bu konuda sorulan soruları ve yanıtları okudum gözden kaçırdığım yoksa. Nurturia annelerinden bu işi başarmış olan çok kişi var ve dağınık sorularda defalarca işlenmiş konu. Hem kendim için (tabi ki) hem de genel olarak yararlı olacağına inandığımdan; gece beslemesini bırakmayı başarmış olanlar nasıl yaptıklarını anlatsa ve böylece Nurturia'da böyle bir veri tabanı olsa diye düşündüm. Tamamen bırakmak yerine kontrol altına almak ve belli bir saatte vermek de olabilir.

Hem kendi aklımdaki hem de daha önce sorulan sorulardaki alt soruları da aşağıda sıralıyorum, mümkünse bu başlıklar da gözönüne alınarak yanıtlanırsa veritabanımız daha verimli olur gibi geldi. Umarım bir gün ben de bir yanıt yazabilirim bu soruya :)

Teşekkürler

 

- Gece beslemesini nasıl yapıyordunuz? (biberon, meme)

- Durum nasıldı? (gece uyanmaları kaç kere, nasıldı vb)

- Kaç aylıkken bıraktınız?

- neden bıraktınız?

- Bıraktırma süreci ne kadar sürdü?

- Bıraktıktan sonra uyku kalitesinde değişiklik oldu mu? Kesintisiz uyku başladı mı?

- Bıraktıktan sonra kilo alımında bir sorun oldu mu?

- Gündüz iştahında bir değişiklik oldu mu?

- Emzirenler için süt üretiminde azalma oldu mu? (gündüz için)

- Nasıl bıraktırdınız?

 

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


gullika

ben de bir süredir meme bağımlısı kızımın memede değil de kendi kendine uyuması için yöntemler arayışı içindeydim.Bu sitedeki bu konu ile ilgili soruların hemen hepsini okudum diyebilirim.Kendi kendine ve gece kesintisiz uyutma yöntemleri olan Tracy Hogg,ferber,sears..hepsini öğrendim araştırdım,başarı hikayelerini okudum,çocuklu eş dost cevre arasında kamuoyu yoklaması yaptım derkenn..tam gaz bi azimle başladım 4 gün önce.Ben hepsinden ortaya karışık bir sentez yaptım kendime bir yöntem geliştirdim.Şunu söylemeliyim;bu öncelikle çocuğun karakterine bağlı ama istikrarlı bir şekilde sabırla azmedince oluyor.Bunu söylemek için erken mi bilmiyorum ama benim kzıım da gecede zırt pırt uyanıp emmeden uyuyamayanlardandı ve şimdi sadece sabaha karşı 1 ya da 2 kez kalkıyor, sadece 1 kez emziriyorum diğer uyanmalarda pişpişliyorum devam ediyor.Önceden gündüz 20 dk uyur,uyanırdı şimdi 2 sa. uyuyabiliyor,yine 20.dk da şöyle bi acıyor gözünü ama pişpişliyorum ya da uzaktan bakıyorum kafasını koyup devam ediyor.Gündüz uykuları arttı,ikimizin de uyku kalitesi de öyle.
hiç biberon vermedim,emzik de vermedim sadece emzirdim,hala da emziriyorum ek gıdalarını da alıyor,ama en azından emzirdikten sonra yatağına koyuyorum biraz dirense de ağlaya bağıra giderek daha az direniyor hatta bazen 1 dk içinde bayılıyor.Önceden saatlerce memede kalır dalana kadar ben de öyle iki büklüm beklerdim,şimdi biliyorum açlıktan emmiyor,memeyi uykuya dalma aracı olarak kullanıyor.Kendi yatağında uyutmayı öğretmek çocuğun uyku kalitesi açısından çok önemli.Şimdi hedefim yatağına koyup direk içeri gidebilmek o orda kendi kendine
uyusun(ben bir süre pişpişliyorum gözden kaybolursam ağlıyor) ağlamasına dayanabilsem yapıcam ama henüz hazır değilim sanırım :))şimdilik benim için bu bile yeterli..


barok

4 ay önceki cevabımı şimdi okudum da son durumumuzu yazmak istedim. Gecede en az 3 kez uyanan ege yürümeye başlayalı 1 maksimum 3 kez uyanmaya başladı. Burada bu tarz cevaplarda görmüştüm ben bazı annelerin yürümeye başlayınca daha iyi uyuyor dedikleri. Darısı herkesin başına inşallah.
babu

Gece beslemesini emzirmeyi biraktigim 25. ayda yapabildim. Emzirmeyi nasil biraktigimizi surada anlatmaya calistim. Umarim diger birakacak annalere de yardimci olur. 


babu

Mamanin daha tok tuttugunu ben de cok duydum ama belli bir yastan sonra artik acliktan uyanmiyorlar aslinda, uykuya dalmak icin emmeye ya da uyurken ne yapiyorlarsa ona ihtiyac duyduklarindan uyaniyorlar. 24 aylik aksam yemeginde kuru fasulye pilav yemis cocuk gece acliktan uyaniyor olamaz. 

Isin eksperi degilim elbet ama bence uyanmiyorsa geceleri simdiden sonar da sikinti olmadikca oyle bir huy gelistirmez ya da oyle donemler olsa da kolay atlatirsiniz diye dusunuyorum. Demek ki uyandiginda kendini uykuya dondurme yetisi var. Sansli annelerdensiniz :)
 
Cevaplamak için Üye ol