Bebeğimin sol kaş bitiminde sert bir kist var

salmunl38 soruyor: 5

Bebeğimin sol kaş bitiminde sert bir şişlik oluştu yapılan incelemede kist olduğu söylendi.bu konuda bilgisi olan ameliyat yaptıran ve ameliyat sonrası bir sorunu olan varmı tüm bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirm acil yardım lütfen

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


berlindenbirseda

Oglunuz kac yasinda bilmiyorum, ama benim oglumda 40 günlükken tamamen ayni yerde "dermoid kist" teshis edildi. Düzenli olarak (yilda bir) doppler ultrasonla kontrollerini yaptirdik, zaten zararsiz bir kist oldugu en basinda da söylenmisti, icinde kan dolasimi yoktu (dopplerle bakilan sey) ve sivi ile doluydu, hep de öyle kaldi. Kist iki yasina kadar gittikce büyüdü, findik kadar oldu, sonra kendiliginden biraz kücüldü ve öyle kaldi. Alinmasi gerekmiyordu, daha gecen ay baska bir sebeple ameliyat olmasi gerektiginden tek narkozla halledilsin diye kisti de aldirdik, tamamen estetik sebeplerden, dedigim gibi sirf bunun icin ameliyat yaptirmazdim. Ameliyat sonrasinda da hic sikinti yasamadik sükür.

Sizin teshisiniz de dermoid ya da epidermoid kist ise endiselenmeyin, düzenli kontrol edildigi sürece hicbir sikintisi olan bir durum degil. Hatta doktorumuz kontrolü bile gereksiz buluyordu, ben israr ettigim icin yapiliyordu ultrason. Cok gecmis olsun. 


salmunl38

öncelikle görüşüşünüz için çok teşekkür ederim beni rahatlattı.sormak istediğim bir konuda  hangi doktora gittiniz çocuk cer,genel cerh.,plastik cer. yoksa çocuk doktorunamı birde kist çeşidini nasıl tespit ettiler. birde ameliyat sonrası iz kaldımı. bu arada  çocuğunuzada çok geçmiş olsun.Allah başka dert göstermesin.


berlindenbirseda

Rica ederim. Kisti cocuk doktoru elle muayene sirasinda fark etti, teshisi de tahmin etti ve cocuk radyologuna yönlendirdi, dopplerli ultrasonu o cekti ve net teshisi koydu. Sonraki ultrason takiplerini de cocuk doktoru (bu konuda da egitimli oldugundan) ve denk gelirse de radyolog yapti. Ameliyat öncesi cocuk cerrahi son kez ultrason istedi, -en son ultrason 1,5 yil öncesine aitti cünkü- kemikle olan sinirini net görebilmek icin (bazen kemik icine dogru büyüyormus, yine tehlikeli degil) o sonuca göre de ameliyat etti. Ameliyatin üzerinden 1,5 ay gecti, cok ince bir cizgi olarak belli hala tam kasin bitimi hizasindan, ama kalici iz kalacagini sanmiyorum.

Tesekkür ederim dilekleriniz icin. 


salmunl38

Çok teşekkür ederim beni rahatlattınız.


salmunl38

Kafamıza şimdi de şu soru takıldı acaba bir de göz doktoruna göstersek mi siz hiç  göz doktoruyla görüştünüz  mu ve çocuğunuz kaç yaşında ameliyat oldu  doktor sünnet yaptırıp yaptirmadigimizi sordu biz üç aylıkken sünnetini yatırmıştık olmamış olsaydı ikisini bir yatırırdınız dedi dermis kisti olduğunu şimdilik  çocuk çok küçük bekleyin  dedi geldik evimize ama bu süreçte sizin bilgileriniz  bize çok yardımcı ve moral oldu Allah sizden bin kere razı  olsunCevaplamak için Üye ol