Herşeyi ağzına sokma....

Ezgi_ soruyor: 9

Kızım 5 aylık olduğundan beri herşeyi ağzına sokuyor. Herşeyi herşeyi herşeyi.... Kıyafetler, oyuncaklar, tokalar, çekmece sapları.... Ne yapacağımızı bilemiyoruz. O kadar abartıyor ki; koca basketbol topunu bile ağzına sokmaya çalışıyor.. Bebeklerinin kafasını, eline oynaması için ne versek ağzına sokuyor. Öyle korkuyorum ki, birgün dalgınlığıma gelecek, tehlikeli birşeyi ağzına sokacak diye... Her an gözüm üzerinde olmalı, 1 saniye bile boş bıraksam, ağzında birşey yakalıyorum. Ne yapsam ki? Önerisi olan????

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


accemianne

selam,
0-18 ay oral dönemdir. yani bebekler ağız yoluyla haz alırlar. bu dönemin sağlıklı geçmesi için bebeğin bu güdüsü doyurulmalı. bundan dolayı ağzına alma isteği kısıtlanmamalı. ebeveyn olarak kontrol altına alınmalı. bu kolay bir şey değil. bebğin sağlığını tehlikeye atmadan hijyene dkkat ederek bu evre sağlıklı geçirilmeli. bundan dolayı benim önerim ağzına aldığı şeylere çok müdahale etmeyin. sadece mümkünse hijyen açısından kontrolünüz altında olsun. yerden aldığı şeyi farkettiyseniz yıkayın eline verin . ağzın aldığınd amüdahale etmemeye çalışın. diğer önemli noktada oyuncaklar. malun kanserojen boya ve malzemeden yapılıyorlar. oyuncaklaa da bu yüzden dikkat etmek gerekiyor. işimiz zor. kolaylıklar diliyorum


asli_arda

benim oğlum da 5 aydan beri herşeyi ama herşeyi ezgi duru seninde dediğin gibi aklına gelebilcek herşeyi ağzına sokuyo elini tutuyorum benim elimi götürüyo ağzına,hem dişleri çok kötü kaşınıyo sanırım hemde merak.. ben dişler çıkınca rahatlarım sanmıştım ama yook valla arda tam gaz ne varsa ağzına sokuyo :))hatta anakucağının başına geliyo demirli kısmına doğru eğilip ısırmaya ağzına sokmaya çalışıyo yada mama sandalyesinin tablasını ağzınıa sokuyo :)geçici bir durum sanırsam ..herkese kolay gelsinnn


ozguranne

Çok iyi anlıyorum. Oldukça zor bir dönem. Doktorumuz çocuklarda en sık görülen kazaların hep yutmayla ilgili olduğunu söylemişti. Yataktan düşmek çok dert değilmiş de, boğaza kaçabilecek zeytin çekirdeği ya da yanlışlıkla yutulan hap, içilen şurup/deterjan vs gibi şeyler çok tehlikeli olurmuş. O nedenle bu dönemde en önemli şey güvenlik.


Yutma tehlikesi:

Küçük parçaları olan her şey ortadan kalkmalı. Onun eline geçecek yerde olmamalı ve sürekli bir insanın gözü çocuğun üzerinde olmalı. Ne yazık ki yapması söylemesi kadar kolay değil. O dönem ben de aynı şekilde çok stres oldum. Eskisi gibi her şeyi ağzına götürmese de sürekli gözümüz üzerinde hala. Küçük parçalı şeyler: Fındık, ceviz, zeytin çekirdeği, bilye, sakız, ilaçlar, küçük parçalı oyuncaklar... Bunlar hep ulaşılmaz yerlerde olmalı. Bunun kolay bir yolu olduğunu sanmıyorum. Sürekli göz üzerinde olmaya devam edecek...

Hijyen:

Açıkcası okuduğum kaynaklarda bebeklerin ev mikrobuna bağışıklık geliştirdiklerini yazıyordu. Yani yerden bir şey alıp ağzına sokması beni çok endişelendirmedi. (Ama biberon ve emzik hayatımızda yoktu) Dikkat edilmesi gereken önemli şeyler, yerleri fazla güçlü deterjanlarla silmemek. Mesela antibakteriyel şeylerle yerleri silince deterjan kalıntısının yutulması daha kötü. Islak yüzeylere dikkat etmek. Islak bir yüzeyden bir şey alıp ağzına götürmesini engellemek(kuruysa çok dert değilmiş evin içinde olduğu sürece).  Hatta çocukların her bulduklarını ağızlarına götürmelerinin bir nedeni de bağışıklıkları güçlensin içinmiş, oral döneme ek olarak. Dışarda ve ıslak zeminde olmadığı sürece ben rahat bırakmıştım.

Yerden bulduğunu yeme. Bir dönem Ela benim hassas olduğumu bildiği için ulaşamayacağım bir noktaya gider, yerden bir minicik şey alıp göstere göstere ağzına götürürdü. Tepki vermeyi kestim, o da yapmayı bıraktı. Yani tehlikeli bir şey olmadıkça aldırmamak vazgeçirmek için bir yol olabilir. 


zeynepanne

offf sorma canım, aynısından bende de var. bizimki resmen şans eseri yaşıyor diye düşünüyorum bazen. evde büyük bir çocuk, onun oyuncakları ve okul eşyaları da olunca, ev küçük parça cennetine dönüyor. daha geçen gün, büyük kızın silgisinin bir kısmını çıkardım ağzından. nefine dikkat et oyuncaklarının küçük parçalarını ortada bırakma desek de, biz de dikkat etsek da illa ki ortada bişeyler kalıyor. dün de bir oyuncak parçası çıkardık ağzından.
nefin-büyük kızım hiçbirşey almamıştır ağzına, hiç böyle dertlerimiz olmamıştır. nejan ise aynen duru gibi bir herşey ağzında. ben de doktorumuza sormayı düşünüyorum ekim kontrolünde, ne zaman geçer diye. bildiğim 18 ay sonrası artık geçmeye başlaması gerek.

senin işin bize göre daha kolay, beni yerden aldıklarıyla mikrop kapmasından daha çok ağzına aldığı şeyin boğazına kaçması endişelendiriyor. mikrop olayı da can sıkıcı ama, yapacak birşey yok. dün araba koltuğunda, almış ayağını ayakkabısının altını yalıyordu yolda giderken. ağzını sildim hemen ama giden gitti. sonra evde ikea katalogunu bulmuş, kenarını kemirmiş ben mutfağa gidip gelene kadar. dergilerden parça yırtıp ağzına atıyor, bulduğumuzda mürekkebini emmişi kağıdı hamur haline getirmiş oluyor, gazete-dergileri de kaldırdık ama bir şekilde bazen eline geçiyor işte.

ben emzik de veriyorum, emmeye de devam ediyor, yani emme güdüsünü tatmin için başka araçlar da var ama yine de benimki de böyle işte.

çok canını sıkma, evi zaten ona göre düzenlemişsinizdir. bizim işimiz daha zor evde bir de abla varken. evin zeminini deterjansız sildiriyorum ben. dolaplara, çekmecelere kilit taktım. deterjanlar ortalıkta durmuyor. oyuncaklarını da iyi marka almaya çalışıyorum kanserojen tehlikesi açısından. Allah'a emanet önce yine de.bit_bit

buraya yazmak daha mantıklı benimki 25 aylık hala dilini değdirir bazı şeylere.acaba 1 sıkıntı mı var?oysa ben hiç müdahale etmedim agzına 1 şi sokmasına.
1 de suyla cok oynuyor gunde 2 kere banyodayız suyu 1 kaptan diğerine doldurmaca su altında araba sürmece 1 de dun dolu kovanın içinde su acıkken topun dönüşünü ögrendi ona da merak sardı.bu  su meraklandırıyor sizde de böyle seyler oluyor mu ?


CokBilmis

Ben kendimi hatırlıyorum deli gibi suyla oynarken ve küçüklüğüme dair en canlı anılarımdan birisi: Annem banyodaki kurnayı suyla doldurmuş: "Bak kızım bu seramik, batıyor, çünkü ağır. Ama bu tahta, yüzüyor çünkü hafif" diyor. Çok net hatırlıyorum.

Ben de kızımı sürekli suda oynatıyorum. Her gün en az yarım saatini küvette geçiriyor 1 yaşından beri.

Ağzına sokma huyu yeni yeni geçti (33 aylık). Ama yine de bazen ağzına sokmadan edemiyor. Mesela tahta aldık yazsın çizsin diye. Tahta kalemlerini dudağına değdirmeden rahat edemedi. DUdağına değdirdi, bir de güzel yalandı. Şimdi rahatladı, daha da ağzına sokmak istemiyor.

Oral dönemden tam çıkamadı sanırım. Memeyi bıraktığı zaman, oral dönemden de çıkmış olacak diye düşünüyorum ve henüz memeyi bırakmadığı için paniklemiyorum :)

Bir de ben evde hiç kimyasal deterjan bulundurmuyorum. Sabun cevizi ve buhar makinesi ile temizlik yapıyorum. Sabun cevizini içse de bir şey olmaz zaten. Bir tek kremlerimi kızımın ulaşamayacağı yerlere koyuyorum, zor gerçi bir kutu krem yalanması :)


bit_bit

zor mu şaka mı bu:)))) valla ozi için hiçte zor değiller acaip eğlenceliler.sebamed pişik kremini sürüyorum kakasını vermediği zamanlarda(1 kere soruyorum daha da üstelemiyorum ta ki 1 an geliyor poposunu kasımaya ve acıyo anne dediği zamana kadar)hadi diyorum krem sürelim .geçenlerde sürdüm kremi tabi krem de krem isteniyo bu arada.koltugun altına iteledim unutsun diye.yere 1şey mi düşürdü de gördü yoksa baştan beri görmüşmüydü bilmiyorum mutfaga gittim ses çıkmıyo bundan.1döndüm koca kremi açmış dili eli üstü başı krem.kremi seviyoruz hem de cok.ama artık saklı ve hayır !üstelemiyoda cok artık zaten yedi yiceği kadar galiba.)
ben gunde 2 kere suluyorum nadide çiçeğimi:)banyo köpükleri arabalar yüzen balıklar kova top artık ne isterse acaip seviyor.halılarım ıslanıyor hep.
1şey sorucam cokbilmiş,bebeğin kaçıncı aya kadar emdi?sen mi kestin kendi mi bıraktı.bu dönemi geçişinde nasıldınız?


CokBilmis

Krem olarak da organik bitki yağları kullanıyorum gerçi ben, onları da yalayabilir, sorun yok :) Yeter ki babasının kremleri yalamasın. Kimyasaldan tırsıyorum ben.

Ben emzirmeyi henüz kesmedim, o nedenle yardımcı olamayacağım, üzgünüm.


bit_bit

teşekküür ederim.bende ozonyagı kullandım uzunca 1 süre ama niyeyse bunu sürünce hemen geçiyor


Cevaplamak için Üye ol