20 aylık kızımda algı gecikmesi var

gul81 soruyor: 10

Merhaba

Kızım 20 aylık ve hala her bebekte bu ayda sergilemesi gereken davranışların gerisinde.Örneğin komut almıyo, şunu getir bunu götür bunu annene ver babana ver gibi şeyler yapmıyo komutu bile algılamıyo, istediği bişeyi işaret etmiyo, içaret edilen şeye veya yere bakmıyo, seslendiğimizde işine gelirse bakıyo,göz teması ise yine işine gelince yani sevdiği şeyleri yaparsak veya söylersek yapıyo.çok ağladığında annesine sarılıyo ve anni diyor, bazen de babasına bakmadan durup dururken babba diyor.bunlar kafamıza aşırı taktığımız şeyler.bazı olumlu gelişmeler ise,baba nerde dediğimdr babasının kaçtığını görüyo ve peşinden gidip babasını buluyo babası da cee yaptığında mutlu oluyo.bu oynadığı saklambaç türü.biz bazı sakıncalı şeylerde cısss hımmm dediğimizde ve parmak salladığımızda bize bakıyo ve o şeyden vazgeçiyo.yani kızılmasından anlıyo.düzgün olmasa da lego parçalarını bi kabın içine dolduruyo ve boşaltıyo.iki veya üç lego parçasını birbirine birleştirmeye çalışıyo bizim yardımımızla birleştiriyo.müzik açtığımızda karşısında oynadığımızda o da göz teması kurarak bizi izliyo ve taklit etmeye çalışıyo oynamaya çalışıyo,topu yerden alıp ileri doğru fırlatıyo, topa küçük küçük dokunuşlarla vura vura ayağla götürüyo.bunların dışında kızım ne çok hareketli ne de çok pasif tam ortasında ideal diyebilirim.normalde mutfakta çekmeceleri ve heryeri dağıtmak incelemek istiyo.bu zamana kadar hep tv karşısındaydı çizgi film reklam vs.ama son 10 gündür hiç tv açmıyoruz ve hiç de aramıyo.artı önceden tüm oyuncakları yerde dururdu hepsini kaldırdık şimdi sadece lego, top vs bikaç işlevsel oyuncağını bıraktık.Bu aya kadar kızım pek kalabalık bir ortamda büyümüdü daha çok beni ve babasını gördü.pek de eğitimsel anlamda biz de yeterince ilgilenemedik.ama kalabalık ortamda büyümese de küçük çocuklarıyla yaşıtlarıyla ve bebeklerle vakit geçirmekten çok mutlu oluyo.seviyo çocukları ve bebekleri.

Değerli Anneler bu anlattıklarıma benzer şeyler yaşayan olduysa lütfen benimle tecrübelerinizi ve çocuğunuzun şuanki halini paylaşırmısınız.çok tedirginiz !!

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


nurhayaty

Merhaba, bazı çocukların bu ayda komut almaması normal olarak görülüyor. Bence takılacağınız bir durum yok. Bir çocuk fazla tv izlerse ve sosyal ortamlarda fazla bulunmazsa gelişimi biraz geriden gelebilir bu çok normal. 

Tv yi bırakmanız çok iyi olmuş. Siz de o da sosyal faaliyetlerinizi artırın onunla daha fazla vakit geçirin örneğin ayına uygun kitaplara birlikte bakabilirsiniz. Adım adım dergisini takip ediyorduk biz siz de deneyebilirsiniz. Evde suyla oynayabilirsiniz(sandalyeyle mutfak lavabosunda içi su dolu bir kapla oynasın), sık sık banyo yapabilirsiniz (banyo da iletişimi çok kuvvetlendiriyor). Internetten bu aya uygun neler yapılabileceğiyle ilgili kaynaklar bulabilirsiniz. 
 Ben iki çocuk annesiyim ve ikisinin gelişimleri o kadar farklı seyretti ki kıyaslamak mümkün değil her çocuk farklı bir gelişim süreci izleyebiliyor bu ailenin tavrıyla da çok alakalı. Onunla kaliteli vakit geçirmeye devam ederseniz iki yaşına geldiğinde inanılmaz değişimler olduğunu göreceksiniz.


gul81

çok teşekkürler.inanın benim de babasının da dünyamız karardı.çünkü internet vs araştırmalarımız neticesinde otizm denilen hastalığın belirtilerinin %60-70 i kızımda var.Son bir haftadır çocuk psikiyatırı ve psikoloğuna götürdük.Test yapıldı sonucunu öğrenmek için psikaytrı ile bugün yine görüşmemiz var.Ama ilk psikiyatırı ile görüşmemizde, gözlemi ve anlattıklarımız neticesinde algı seviyesinin 10-12 aylık bebek seviyesinde olduğunu düşündüğünü söylemişti.Bu durum dünyanın sonu ve tarif edilemez bi çaresizlik bizim için.hergün her kızım uyuduğunda ağlıyorum.babası da ben de bir lokma yemek yiyemez hale geldik.

kzımızla ilgilenmek istiyoruz herşeyi yapıyoruz, ama seslendiğimizde yeterince bakmadığı ve kucağınızda vs oturup size odaklanmadığı için genellikle başarısız oluyoruz.işte bu çaresizlik içindeyiz.ancak sevdiği şeyleri yaparsak bazen bize odaklanıyo o da kucakta oturarak vs değil ayakta izliyo bakıyo.o bile uzun sürmüyo biraz sonra aklına başka bişey geliyo o tarafa gidiyo.bu çaresizliğimiz anlatılmaz.bize kalsa 24 saat ilgilenicez ama bize bir türlü yeterince odaklanmıyo.Bu odaklanma sorunu aştığımızda zaten herşeyi öğretiriz.20 aylık ama algı seviyesi(ince motor gelişimi deniyormuş) 12 aylık olan bir bebeğin nasıl odaklanması sağlanır ne yapabiliriz bilemiyoruz.bunları yazarken bile şuan ağlıyorum çok çaresiziz.


guta

Öncelikle sakin olun bence. Ne kadar zor olduğunu tahmin edebiliyorum. Ama kesinlikle dünyanın sonu değil. Otizm bile olsa kızınız, bu bir hastalık değil. Özel eğitimle destekle ilerleme kaydedecektir. Siz zaten elinizden geleni yapıyorsunuz, ilgileniyorsunuz, psikiyatriste götürmüşsünüz. Eminim onların yönlendirmesi ile her şeyin üstesinden gelirsiniz. Şu anda yapabilecekleriniz odaklanmak çok kısa bile olsa bol bol konuşun, öpün koklayın, kitaplar gösterin, müzik dinletin, parka çıkın, çocukların olduğu yerlere gidin, su ile oynattırın. Belki kreşe bir oyun grubuna katılmanızı isteyebilirler. Allah yardımcınız olsun. Moralinizi bozmayın lütfen, onun size, sizin de ona ihtiyacınız var. Siz mutlu olursanız o da mutlu olur.


gul81

Onunla birlikte çok çok mutlu ve neşeli oluyoruz kesinlikle.dediklerinizi de aynen hatta fazlasıyla yapıyoruz.ama bir türlü bize odaklanmıyor.sadece sakıncalı biley yaptığında ismiyle kızarak bağırdığımda ve hımmm diye yüksek sesle bağırdığımızda ve parmak salladığımızda bakıyor.o da yanlış bişey yaptığı için


babu

Ince motor gelisimi algi ile ilgili degil, el/parmak kaslarinin kullanimi ile ilgili. Doktorunuz size hangi alanda ne kadar gerilik oldugunu ve o konularda desteklemek icin ne yapabileceginizi size verse yardimci olabilir aslinda. Tum gun surekli size odaklanmasini beklemeyin, cok kucuk. Tv yi ve her turlu ekrani kapatmak, yogun ilgi, baska cocuklarla gorusturmek kisa zamanda fark yaratacaktir. Internetten farkli yas gruplarina yonelik aktivite onerilerine bakabilirsiniz. 12 ay olanlardan baslayin istersenizz ilgilenmediginde dert etmeyin, siz eglenmeye devam edin, o mutlaka faydalanacaktir.kurablyemm

Bencede moralinizi bozmayin. İnternette mchat testi diye arayın otizm testi fakat 2_3yasindan önce uygulanamaz diyor TV çok işletmek otizm belirtileri oluşturuyormus günde 2_3kez parka çıkın çocuklarla oynasın gelişir kizimda 6aylikken bakıcı gelişimi geri yasitlarinin yaptıklarını yapamıyor demişti elini kaldiramiyordu yazın 3ay ben baktım supper gelişti 1yasindakonusuyoir komutları söylenenleri anlıyor yürüme çalışmaları yapıyor yanı coook ilgilenmek gerek tabi bilinçli internette arayın algı geliştirici oyunlar vs diye çok güzel şeyler bulunuyor TV az sosyal ortam çocukları etkiliyor soğuk bile olsa parka gidiyoruz İstanbul sagsanizveya bbüyük şehirde AVM perde etkinlik oluyor onlara goturun


gul81

verdiğiniz fikirler için çok saolun eksik olmayın.Bugün psikiyatr tanısını koydu.şuan kızım 20 aylık ama 13 aylık bebek seviyesindeymiş.ince motor ve dil gelişimi en düşük durumdaymış.aynen şöle dedi otizm olduğunu düşünmüyorum dedi ancak kreş ve özel eğitim mutlak şart dedi.zaten ben öncedrn eğitim kurumlarını arayıp soruşturmuştum.fakat sean ücretleri inanılmaz pahalı.kreş konusunda da araştırmalarım oldu.bu defa da 20 aylık yani bezli çocuk hizmeti veren hiçbi yer bulamadım.en erken 2 yaş ve üstünü kabul edebiliyoruz diyorlar.sabahtan akşama kadar kızımla oyunlar oynamaya çok yoğun ilgilenmeye çalışıyorum.ne kadar odaklanmasa bile ben kızımın yanında hertürlü oyunu yapmaya devam ediyorum.iki saniye bile bana baksa kar sayıyorum bıkmadan usanmadan uğraşıyorum, içim bu kadar kapkarayken hoplayıp zıplıyorum müzikler açıyorum oyunlar oynuyorum kızımın karşısında nekadar çok az baksada.o uyuduğunda ise hüngür hüngür ağlıyorum.babası da işten gelince hiç yemek yemeden kızımla ilgileniyo hoplayıp zıplıyo.inanılmaz çaresiz durumdayız.Taktir Allah dan diyoruz O ndan şifa istiyoruz elimizden gelen bu.tıbbi mücadelimizin yanında.


gul81

yani eğitim alsa da almasa da, ne kadar otizm olduğunu düşünmesem de otizm olma olasılığı %30 dedi psikiyatr.burda eğitim ve kreş çok önem kazanıyo.inşallah Allah bu derdi kızımdan ve diğer tüm bebeklerden çocuklardan kaldırır ve anne babaları sevindirirkurablyemm

%70 olmazmışbu da cçokoönemli bi oran umarım düzelir moralinizi bozmayin doğumdan itibaren alan sosyal politikalar bakanlığınabbağlıkresler var bizim ooturduğumuzyerde var etkinlikte yyapıyorlar bu şekildeaaraştırınssonuç verir moralinizi bozmayin geçmişolsun


guta

Nerede oturuyorsunuz? İstanbul değil herhalde, yoksa burada 6 aylıktan sonra alan çok fazla kreş var. Zaten bütün gün kreşte duramaz da 2 saat siz götürüp getirseniz, bulamaz mısınız o şekilde?Mesela 10-12 arasında, tam oyun saatinde oradaki öğretmenle ve arkadaşlarıyla oynasa. Diğer çocukları gördükçe biraz daha açılabilir. Anladığım onun dışında siz elinizden gelen her şeyi yapıyorsunuz. Gönlünüzü ferah tutun, bir anda değişiklik olması çok zor, zamanla açılacaktır. Cevaplamak için Üye ol