20 aylık kızımda algı gecikmesi var

gul81 soruyor: 3

Merhaba

Kızım 20 aylık ve hala her bebekte bu ayda sergilemesi gereken davranışların gerisinde.Örneğin komut almıyo, şunu getir bunu götür bunu annene ver babana ver gibi şeyler yapmıyo komutu bile algılamıyo, istediği bişeyi işaret etmiyo, içaret edilen şeye veya yere bakmıyo, seslendiğimizde işine gelirse bakıyo,göz teması ise yine işine gelince yani sevdiği şeyleri yaparsak veya söylersek yapıyo.çok ağladığında annesine sarılıyo ve anni diyor, bazen de babasına bakmadan durup dururken babba diyor.bunlar kafamıza aşırı taktığımız şeyler.bazı olumlu gelişmeler ise,baba nerde dediğimdr babasının kaçtığını görüyo ve peşinden gidip babasını buluyo babası da cee yaptığında mutlu oluyo.bu oynadığı saklambaç türü.biz bazı sakıncalı şeylerde cısss hımmm dediğimizde ve parmak salladığımızda bize bakıyo ve o şeyden vazgeçiyo.yani kızılmasından anlıyo.düzgün olmasa da lego parçalarını bi kabın içine dolduruyo ve boşaltıyo.iki veya üç lego parçasını birbirine birleştirmeye çalışıyo bizim yardımımızla birleştiriyo.müzik açtığımızda karşısında oynadığımızda o da göz teması kurarak bizi izliyo ve taklit etmeye çalışıyo oynamaya çalışıyo,topu yerden alıp ileri doğru fırlatıyo, topa küçük küçük dokunuşlarla vura vura ayağla götürüyo.bunların dışında kızım ne çok hareketli ne de çok pasif tam ortasında ideal diyebilirim.normalde mutfakta çekmeceleri ve heryeri dağıtmak incelemek istiyo.bu zamana kadar hep tv karşısındaydı çizgi film reklam vs.ama son 10 gündür hiç tv açmıyoruz ve hiç de aramıyo.artı önceden tüm oyuncakları yerde dururdu hepsini kaldırdık şimdi sadece lego, top vs bikaç işlevsel oyuncağını bıraktık.Bu aya kadar kızım pek kalabalık bir ortamda büyümüdü daha çok beni ve babasını gördü.pek de eğitimsel anlamda biz de yeterince ilgilenemedik.ama kalabalık ortamda büyümese de küçük çocuklarıyla yaşıtlarıyla ve bebeklerle vakit geçirmekten çok mutlu oluyo.seviyo çocukları ve bebekleri.

Değerli Anneler bu anlattıklarıma benzer şeyler yaşayan olduysa lütfen benimle tecrübelerinizi ve çocuğunuzun şuanki halini paylaşırmısınız.çok tedirginiz !!

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


themomy

merhaba, 1 yıl önce yazmışsınız. şu an ki durumunuz nasıl? bir ilerleme var mı? teşhis kondu mu?


KahveAnne

Merhaba,

Benim 3 yaşına girmek üzere olan kızım otizmli. 22 aylıkken fark etmiştik ve özel eğitim almaya başladı. Gittiğimiz psikiyatr ve pedagoglar değerlendirmeler sonucu gelişim seviyesinin 12 ayda kalmış olduğunu söyledi. 

Çocuğunuzdaki belirtiler benim kızımdakilere çok benziyor. Doktorunuz otizm zannetmiyorum dediyse doğrudur tabii, ama komut alma (anlama) meselesi özel eğitim olmadan çözülmüyor maalesef. Kreşe haftada 1-2 günle başlayıp, harici günler iyi bir özel eğitim merkezinde derse başlayın derim ben. Ne kadar erken başlarsanız çocuğunuzun ileriki hayatı o kadar kolay olur. Gecikmemeye dikkat edin. Sevgiler...


oyahtal

gul81 şuan kızınız nasıl? Benim oğlumda böyle çok merak ediyorum düzeliyor mu?
Cevaplamak için Üye ol