Mükemmel anne değilim!

ozlem3 soruyor: 10

Arkadaşlar burada hep en doğrusunu bulmaya çalışıyoruz. Sorularımız verdiğimiz yanıtlar hep en iyisini yapmak üzerine. Ama mutlaka hatalarımız da vardır. İstemesek pişman olsak da tekrarlamaktan kendimizi alamadığımız hatalar.


Burada bu kusursuz cevaplar veren anneleri gördükçe "kötü bir anne miyim?" psikozuna kapılıyorum bazen. Siz de aynı baskıyı hissediyor musunuz? Açıkçası zaman zaman hata yapan tek anne olmadığımı görmeye ihtiyacım var. 

İtiraflarınızı bekliyorum. Ve kimsenin bir eleştiride bulunmamasını. Bu konuyu açan ben olduğuma göre ilk itiraf da benden geliyor.

Genelde çocuklarımla tatlı bir ses tonuyla konuşur ve kaprislerine anlayışla yaklaşırım. Ama zaman zaman (beni rahatsız edecek sıklıkta) kontrolden çıkarak bağırıyor, kendi istediğimi yaptırmak için zor kullanıyorum. Geçenlerde Melis tuvaletten sonra külodunu ve pantolonunu çıkardı, çıplak gezmek istedi. "kızım üşüyeceksin hasta olabilirsin" uyarılarına da dik dik "hasta olmak istiyorum, doktora götür beni" diye yanıt verdi. Bunu çok sık tekrarlıyordu, her seferinde ters bir şey yapmamak için dudaklarımı ısırıyorumdum. Bu sefer baya bi dil döktükten sonra kontrolden çıkıp "madem hasta olmak istiyorsun dur sana yardım edeyim" dedim sertçe. banyoya sürükleyip kucağıma aldım, çeşmeyi açtım, soğuk suyun altına tutacakmış gibi yaptım, üzerine biraz su sıçrattım. Yavrum çok korktu. Çırpınmaya başladı, ayağı bir an musluğun ağsına yapışıp suyun her yere fışkırmasına neden oldu. Çığlıklarla yapıştı bana, tekrar takrar özür diledi. "bir daha yapmıycam anne dedi" şimdi aklıma geldikçe utanıyorum. 

Bu soruyu cevapla


45 Cevap


keremkerem

Allah kimseyi bebeği ile sınamasın. Bunu sanırım yaşayan biliyor. Ben de kızımın sınıfında not konusunda "85 yetmez neden 100 olmuyor" diyen annelere hayretle bakıyorum. Kızım epilepsi tedavisi görürken her kontrole gidişimizde bu hastalığın ileri derecelerini yaşayan çocukları görüyordum ve ilerlemesinden çok korkuyordum. Şimdi normal bir okulda okuyor olmasına şükrediyorum. Sınıfının 7.si olması beni hiç ama hiç ilgilendirmiyor. O benim için okul birincisi =)
Ancak şu da var ki bunu düşünerek de çocuklarımı her konuda şımartamam. Ne bileyim hangimiz şimdi hiçbirşey yapamayan bir çocuk gördüğü için alışverişte çocuğunun her istediğini alacak? Şükür ayrı birşey, eğitim ayrı diye düşünüyorum ben.


_cereninannesi_

keremkerem sana kesinlikle katılıyorum. Evet binlerce şükür ama şımartmak ayrı, eğitim apayrı. Disiplini sağlamak gerekiyor. Ama sağlıklı olması benim için her zaman 1.sırada. ve evet Allah kimseyi yavrusuyla sınamasın. kimselere yaşatmasın


selencem

Ozlem, kisa bir not: emzirirken kullandim ben ilac, danis doktoruna derim...


kedidirkedi

Kızıma her sinirlenişimde kendi kendime sesli olarak "Allah'ım sen bana sabır ver yarabbim! Sana şükürler olsun yarabbim! Sağlıklı bir evlat nasip ettin bana" diyorum. Derin bir nefes alıyorum, kendi kendimi teskin etmeye çalışıyorum.

 

 


TATLI_CADI

özellikle nurturiada bazı annelerin tutumları bana psikopatça geliyor.biberon sterilzatörü alan,bebek yastığı alan,kullanmak için 40 gün düşünüp pimpiriklenen,günlük yoğurt mayalayan,hatta anne sütü ile yoğurt mayalayan..aklıma daha gelmiyor.

bir de etrafımda var psikopat anneler..evleri daima sıcak hamam gibidir,çocukları kat kat giyinmiştir,biraz rüzgar esse aman çocuğa birşey olacak diye tutuşurlar,emzik daima dezenfekte edilir..antibakteriyel sabun vazgeçilmezleridir.
ben bunların hiçbirini yapmıyorum.evhamsız bir anneyim..sonuçta çocuğum uzaylı değil.bir şekilde bu dünyaya adapte olmak zorunda diye düşünüyorum.umutarzu

.


psychomom

 aslında ben de bazı annelerın piskopata bağladıgını düşünüyorum,ama böyle yapınca  piskopat olmuyorlar ya,işte ınsan ıster ıstemez farklı tepkıler verıyor.bazıları hayatlarındakı eksıklıgı bebege yansıtıyor,bazıları ıyı anne öyle olunur sanıyor..kımse pişskopat değil netıcede,arkadaşı hırpalamayalım bence,herkes farklı,her anne her bebek farklı....bu doğru şu yanlış denemıyor bu mecralarda pek....
    sevgiler...


TATLI_CADI

yukarıdaki yazıma ek olarak bunlar da son okuyup garipsediklerim..
çocuğun yiyecekleri metale deymemeliymiş,plastik zararlı,cam kırılır çocuğa zarar verir..neye koyacaksın yemeği??
çocuğun yemek yediği kapları neyle yıkayacaksın?pril mi,aktivex mi? ikisi de sonuçta kimyasal değil mi?
bana bunlar abartı geliyor.psychomom

 yuh bu soruların hepsı bı anneden mı??merak ettım..


peyibal

Bence kimse kimseyi sınıflandırmasın ve herkes birbirine saygı göstersin.Her çocuk farklıdır doğal olarak annelik tarzlarımız, önem verdiğimiz detaylar, çocuk yetiştirme tarzlarımız da kendine mahsustur.Bu şekilde herkesi irdelemeye kalkarsak sonu gelmez; uyuşturucu kullanmak, dayak,vb gibi çok uç davranışlar olmadığı sürece her anne-babanın ebeveynlik tarzı ve seçimleri kendine hastır ve bir başkasını bağlamaz.

ozlem3, açıkçası 3 çocuklu hayatın nasıl olabileceğini tahmin bile edemiyorum, eminim çok yorucu ve yıpratıcıdır. Ama hem kendin hem de çocukların için sağlıklısı kontrolü  kaybetmemek olacaktır.Kendin için , kendini rahatlatmak ve bunu da tüm yaşamına yansıtmak için birşeyler yapmalısın , kendimden biliyorum:)) Hamilelikti,doğumdu, loğusa sendromuydu derken allak bullak oluyoruz, duygularımızı kontrol edemiyoruz ve sonradan iç geçiriyoruz,üzülüyoruz.Bunlarla kendini hırpalamana hiç gerek yok, selencem'in yazdığına ben de katılıyorum, bir doktorla görüş.Bu sıkıntıları hepimiz yaşadık, zor dönemler.

Uçaklarda bile acil durum uygulamalarında ,oksijen maskesini önce kendinize , sonra çocuğunuza şeklindedir.Cevaplamak için Üye ol