Mükemmel anne değilim!

ozlem3 soruyor: 5

Arkadaşlar burada hep en doğrusunu bulmaya çalışıyoruz. Sorularımız verdiğimiz yanıtlar hep en iyisini yapmak üzerine. Ama mutlaka hatalarımız da vardır. İstemesek pişman olsak da tekrarlamaktan kendimizi alamadığımız hatalar.


Burada bu kusursuz cevaplar veren anneleri gördükçe "kötü bir anne miyim?" psikozuna kapılıyorum bazen. Siz de aynı baskıyı hissediyor musunuz? Açıkçası zaman zaman hata yapan tek anne olmadığımı görmeye ihtiyacım var. 

İtiraflarınızı bekliyorum. Ve kimsenin bir eleştiride bulunmamasını. Bu konuyu açan ben olduğuma göre ilk itiraf da benden geliyor.

Genelde çocuklarımla tatlı bir ses tonuyla konuşur ve kaprislerine anlayışla yaklaşırım. Ama zaman zaman (beni rahatsız edecek sıklıkta) kontrolden çıkarak bağırıyor, kendi istediğimi yaptırmak için zor kullanıyorum. Geçenlerde Melis tuvaletten sonra külodunu ve pantolonunu çıkardı, çıplak gezmek istedi. "kızım üşüyeceksin hasta olabilirsin" uyarılarına da dik dik "hasta olmak istiyorum, doktora götür beni" diye yanıt verdi. Bunu çok sık tekrarlıyordu, her seferinde ters bir şey yapmamak için dudaklarımı ısırıyorumdum. Bu sefer baya bi dil döktükten sonra kontrolden çıkıp "madem hasta olmak istiyorsun dur sana yardım edeyim" dedim sertçe. banyoya sürükleyip kucağıma aldım, çeşmeyi açtım, soğuk suyun altına tutacakmış gibi yaptım, üzerine biraz su sıçrattım. Yavrum çok korktu. Çırpınmaya başladı, ayağı bir an musluğun ağsına yapışıp suyun her yere fışkırmasına neden oldu. Çığlıklarla yapıştı bana, tekrar takrar özür diledi. "bir daha yapmıycam anne dedi" şimdi aklıma geldikçe utanıyorum. 

Bu soruyu cevapla


45 Cevap


nihal58

Bence de Özlem mükemmele yakındır :) gördüğüm en sakin, en sabırlı annedir. Bir değil iki taneye herşeyi mırıl mırıl bir sesle sakince ve güzelce anlatır ben o kadar sakin olamam mesela benim sıpaya zaman zaman sesimi yükseltirim , Özlem ise çok güzel konuşur kızlarla büyük insana anlatır gibi anlatır herşeyi.


hande

Bütün yazıları okumadım ama bence mükemmel anne diye birsey yoktur. Anneler vardır ve bunlar insandır. Ah ah ne hatalar yapıyor nicelerinden utanıyorum üstelik tek cocuğa bakıyorum. 3 cocuk sahibi oldugunuzu goruyorum Ve bu da bana benden daha mukemmel bir anne oldugunuzu gosterir.


CokBilmis

Eğer kırıcı olduysam özür dilerim. Yollamadan önce tekrar tekrar okudum yazdıklarımı ama yapı olarak pek hassas bir insan değilim, bazen kendim de fark etmeden kırıcı olabiliyorum. Ama yazmadan da duramadım çünkü bu benim hassas noktam.

Anneleri aralarında yazışırken sık sık görüyorum: "Cinnettin bu akşam da bize uğradı" filan diye garip garip hikayeler anlatıyorlar. Çok rahatsız oluyorum. Modern dünyanın, bebeğine tek başına bakan yalnız annelerinin en büyük sorunu bu sanırım. Çocuklar "otoriter baba" şiddetinden kurtuldular ama "psikolojisi bozuk annenin manevi şiddeti" eline düştüler.

Siz buraya bu kadar açık yüreklilikle yazabildiğinize göre zaten hata yaptığınızı düşünüyor olmalısınız ve size buna karşı ne gibi önlemler almanız gerektiğini söylemek bana düşmez.

Ben sadece annede gelen psikolojik şiddetin çocukta derin yaralar açtığını ve (ilginçtir) fiziksel şiddetten bile zor unutulduğunu hatırlatmak istedim.

Kırıcı olduysam, empati yoksunluğuma verin lütfen. Tekrar özür dilerim.


ozlem3

Nihalcim teşekkürler çok tatlısın...


ozlem3

arkadaşlar desteğiniz için teşekkürler.. kaç gündür bakamadım siteye malum vakit sıkıntısı..

bir süre de giremem artık kolik başlıyor Deniz kucağımda sürekli:(( 

Bilgisayar oyunu oynamış olanlar bilirler LEVEL UP  aldım. Zorluk seviyesi arttı yani:(((

ilginize tekrar teşekkürler
Cevaplamak için Üye ol